Najnebezpečnejšie krajiny sveta v roku 2025: Sused Slovenska sa umiestnil najvyššie (ZOZNAM)
- Hodnotí sa bezpečnostná situácia, zdravotné riziká, klimatické zmeny a úroveň zdravotnej starostlivosti
- Ako je na tom Slovensko?
- Hodnotí sa bezpečnostná situácia, zdravotné riziká, klimatické zmeny a úroveň zdravotnej starostlivosti
- Ako je na tom Slovensko?
Chystáš sa tento rok vycestovať do zahraničia? Spoločnosť International SOS zverejnila novú mapu rizík na rok 2025, ktorá hodnotí bezpečnosť jednotlivých krajín. Medzi najrizikovejšie destinácie sa zaradili najmä africké a blízkovýchodné štáty zmietané konfliktmi.
Extrémne rizikové krajiny, kam by si v roku 2025 radšej nemal cestovať, sú Somálsko, Sudán, Južný Sudán, Stredoafrická republika, Jemen, Líbya, Irak, Afganistan, Sýria a Ukrajina. O stupeň nižšie, v kategórii vysokého rizika, sa umiestnili Mali, Etiópia, Nigéria, Konžská demokratická republika, Pakistan, Mjanmarsko, Papua Nová Guinea, Venezuela, Haiti a Honduras.
Ako vzniká hodnotenie?
International SOS, globálny líder v oblasti hodnotenia bezpečnostných rizík, posudzuje krajiny podľa viacerých kritérií. Hodnotí nielen bezpečnostnú situáciu, ale aj zdravotné riziká, vplyv klimatických zmien a úroveň zdravotnej starostlivosti. Krajiny sú zaradené do piatich kategórií – od bezvýznamného rizika až po extrémne riziko.
Experti hodnotia faktory ako politická stabilita, riziko terorizmu, úroveň kriminality, kvalita infraštruktúry či schopnosť krajiny reagovať na krízové situácie. Významným faktorom je aj dostupnosť a kvalita zdravotnej starostlivosti.
Zhoršujúca sa situácia vo svete
„V roku 2024 sme nezaznamenali zlepšenie bezpečnostnej situácie v žiadnej krajine. Naopak, v mnohých oblastiach sa riziká ešte prehĺbili,“ uvádza Sally Llewellynová, riaditeľka globálnej bezpečnosti v International SOS. Výrazné zhoršenie situácie nastalo najmä v Sudáne, Libanone, Izraeli, Iraku a Mjanmarsku.
Znepokojivý je aj vývoj v Novej Kaledónii, kde sa bezpečnostné riziko zvýšilo z nízkej na strednú úroveň pre pretrvávajúce sociálne nepokoje a ekonomický úpadok, informuje portál Independent.
Zdravotné riziká v jednotlivých krajinách
Okrem bezpečnostných rizík štúdia hodnotí aj zdravotné riziká. „Posudzujeme kvalitu zdravotnej starostlivosti, dostupnosť liekov, výskyt infekčných chorôb a celkovú úroveň hygieny,“ vysvetľuje Dr. Katherine O’Reillyová z International SOS. V tejto kategórii došlo k dvom významným zmenám – Bolívia sa posunula do kategórie vysokého rizika, zatiaľ čo Líbya zaznamenala zlepšenie z extrémneho na vysoké riziko.
Hodnotenie zahŕňa aj pripravenosť krajín na epidémie, dostupnosť záchrannej služby, kvalitu nemocníc a prístup k pitnej vode. Tieto faktory sú kľúčové najmä pre dlhodobejšie pobyty a pracovné cesty.
Kde je najbezpečnejšie?
Ak hľadáš bezpečné destinácie, môžeš sa orientovať na krajiny s bezvýznamným alebo nízkym rizikom. Medzi najbezpečnejšie patria severské krajiny, väčšina štátov západnej Európy, Kanada, Nový Zéland a Japonsko. Tieto krajiny vykazujú stabilnú politickú situáciu, nízku kriminalitu a vysokú úroveň zdravotnej starostlivosti.
Slovensko sa podľa mapy International SOS nachádza v kategórii nízkeho bezpečnostného rizika, čo znamená, že patrí medzi bezpečné krajiny s dobrou úrovňou zdravotnej starostlivosti a stabilnou politickou situáciou.
Odporúčania pre cestovateľov
International SOS odporúča pred každou cestou dôkladne zvážiť bezpečnostnú situáciu v cieľovej destinácii. Kľúčové je uzavrieť kvalitné cestovné poistenie a mať pripravený núdzový plán. Cestovateľom sa odporúča sledovať aktuálne správy z destinácie a riadiť sa odporúčaniami miestnych úradov.
Zaujímavé je, že aj v relatívne bezpečných krajinách môžu existovať špecifické riziká. Napríklad vo Veľkej Británii, ktorá má nízke hodnotenie rizík, sa vyskytujú významné problémy v oblasti duševného zdravia obyvateľstva (15 – 17,5 % populácie trpí duševnými problémami).
Pre firmy a organizácie je táto mapa dôležitým nástrojom pri plánovaní zahraničných ciest zamestnancov a nastavovaní bezpečnostných protokolov. Pomáha im identifikovať potenciálne riziká a prijať potrebné preventívne opatrenia.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: Independent , International SOS