Šokujúce zistenie: Vážne zranenie hlavy vie aktivovať spiace vírusy v tele. Táto skupina ľudí trpí zvýšeným rizikom

  • Úraz hlavy dokáže prebudiť spiace vírusy
  • Mini mozgy pomohli odhaliť skryté nebezpečenstvo
  • Mladý mozog je náchylnejší na poškodenie
žena, hlava, mozog
ilustračná foto Carolina Heza/Milad Fakurian/Unsplash
  • Úraz hlavy dokáže prebudiť spiace vírusy
  • Mini mozgy pomohli odhaliť skryté nebezpečenstvo
  • Mladý mozog je náchylnejší na poškodenie

Predstav si, že silný úder do hlavy môže spôsobiť niečo oveľa zákernejšie než len bolesť či otras mozgu. Vedci zistili, že takýto úraz dokáže zasadiť zákernú ranu tvojmu imunitnému systému a prebudiť vírusy, ktoré v tebe možno driemu už roky. Táto nebezpečná kombinácia by mohla prispievať k vzniku neurodegeneratívnych ochorení. Tvoje telo je ako zložitý ekosystém, kde každá zmena môže narušiť jemnú rovnováhu. Podobne, ako keď sa po dlhej zime prebudí príroda, tak aj driemajúce vírusy môžu po úraze hlavy ožiť a začať svoju ničivú činnosť.

Informujú o tom weby now.tufts.edu a sciencealert

Miniaturné mozgy odhalili šokujúce zistenia

Vedci využili na svoj výskum tzv. „mini mozgy“. Tie boli vytvorené z kmeňových buniek. Pomocou nich skúmali herpes simplex vírus 1 (HSV-1). Tento vírus je bežne pod kontrolou imunitného systému. Pri poranení mozgového tkaniva sa však môže aktivovať. Mini mozgy sú revolučným prístupom k výskumu. Ide o miniatúrne laboratórne modely. Tieto modely umožňujú vedcom sledovať reakcie mozgového tkaniva. Všetko prebieha v kontrolovanom prostredí. Nie sú potrebné invazívne zákroky na živých pacientoch. Výskumníci môžu na modeloch testovať rôzne scenáre, zároveň môžu sledovať následky v reálnom čase.

Znepokojujúce výsledky výskumu

Odpoveď je znepokojujúca – áno. Mini mozgy nie sú dokonalou kópiou skutočného mozgu. Napriek tomu dobre ukazujú reakcie mozgového tkaniva. Ide o reakcie pri opakovaných, miernych úderoch do hlavy. Vedci pozorovali zmeny týždeň po zranení. V mozgovom tkanive našli zhluky a zamotané proteíny. Tie sú typickým znakom neurodegeneratívnych ochorení. Medzi ne patrí napríklad Alzheimerova choroba. Niektoré mozgové bunky vykazovali známky poškodenia. Tieto známky zodpovedali zápalu nervového tkaniva. Zároveň došlo k výraznému nárastu prozápalových imunitných buniek. Tento objav je veľmi závažný. Podobné zmeny totiž pozorujeme aj u športovcov. Ide o tých, ktorí počas kariéry utrpeli viacero otrasov mozgu. To môže vysvetľovať ich zvýšené riziko. V neskoršom veku u nich častejšie vznikajú neurodegeneratívne ochorenia.

Traumatické poranenia a skryté nebezpečenstvo

Traumatické poranenia mozgu sa ukázali ako významný rizikový faktor. Medzi ne patrí aj chronická traumatická encefalopatia (CTE). Tieto poranenia môžu viesť k neurodegeneratívnym ochoreniam. Predbežný výskum však prináša nové zistenia. Chronický zápal môže spôsobiť kumulatívne poškodenie. Platí to dokonca aj pri miernom poranení hlavy. Presný mechanizmus tohto procesu zatiaľ nepoznáme. Nedávne štúdie však prinášajú nové poznatky. Tie naznačujú, že dôležitú úlohu môžu zohrávať vírusy. HSV-1 je významným rizikovým faktorom pre neurodegeneráciu. Tento vírus môže až zdvojnásobiť pravdepodobnosť vzniku demencie. Tento poznatok je mimoriadne dôležitý pre viaceré skupiny ľudí. Ide najmä o športovcov v kontaktných športoch. Týka sa to aj pracovníkov v rizikových povolaniach. Rovnako je to dôležité pre všetkých, ktorí sú vystavení zvýšenému riziku úrazov hlavy.

Zoznamka LáskaTu

Prekvapivé zistenia z roku 2008

Štúdia z roku 2008 priniesla šokujúce zistenie – gény HSV-1 boli prítomné v 90 percentách proteínových plakov v mozgoch pacientov s Alzheimerovou chorobou po smrti. Väčšina tejto vírusovej DNA sa nachádzala priamo v plakoch. Toto odhalenie významne zmenilo náš pohľad na vzťah medzi vírusovými infekciami a neurodegeneratívnymi ochoreniami. Vedci začali skúmať možnosti, ako by mohla antivirálna liečba pomôcť v prevencii alebo spomalení rozvoja Alzheimerovej choroby, čo by mohlo znamenať prelom v boji s týmto devastujúcim ochorením.

Mladý mozog je zraniteľnejší

Výskumníci z Tufts University a Oxford University využili na ďalšie skúmanie izolované mozgové rezy. Zistili, že pri fyzickom poranení tie, ktoré boli infikované latentným HSV-1, vylučovali výrazne menej excitačného neurotransmitera glutamátu. Mini mozgy, ktoré dozrievali 8 týždňov, zvládali poranenie lepšie ako tie, ktoré dozrievali len 4 týždne. To naznačuje, že poranenia hlavy môžu mať hlbšie účinky na mladé, vyvíjajúce sa mozgy. Tento poznatok je mimoriadne dôležitý pre pediatrickú medicínu a zdôrazňuje potrebu zvýšenej ochrany detí a mladistvých pred úrazmi hlavy, či už pri športových aktivitách, alebo iných činnostiach.

Nádej pre budúcnosť

Naše výsledky ukazujú, že traumatické poranenie mozgu spôsobuje reaktiváciu latentného HSV-1 v našom 3D modeli mozgu… a ak sa zranenie opakuje, poškodenie je oveľa väčšie než po jedinom údere,“ uzatvára výskumný tím. Cairns a jej kolegovia sa domnievajú, že tento mimoriadne bežný vírus je prispievajúcim faktorom pri rozvoji demencie, bez ohľadu na to, či ho prebudí fyzické poškodenie alebo iný patogén. Vedci odporúčajú, aby budúce štúdie „preskúmali možné spôsoby zmiernenia alebo zastavenia poškodenia spôsobeného poranením hlavy, napríklad protizápalovou a antivirálnou liečbou po úraze, čím by sa zabránilo reaktivácii HSV-1 v mozgu a znížil by sa následný rozvoj Alzheimerovej choroby.“  Táto výskumná cesta otvára nové možnosti v prevencii a liečbe neurodegeneratívnych ochorení. Pokrok v tejto oblasti by mohol pomôcť miliónom ľudí po celom svete, ktorí trpia následkami úrazov hlavy alebo sú v riziku rozvoja demencie.

Štúdia bola publikovaná v časopise Science Signaling a predstavuje významný míľnik v našom chápaní vzťahu medzi úrazmi hlavy, vírusovými infekciami a neurodegeneratívnymi ochoreniami. Jej zistenia môžu viesť k vývoju nových preventívnych stratégií a liečebných postupov, ktoré by mohli zmeniť životy mnohých pacientov a ich rodín. Výskum zároveň zdôrazňuje dôležitosť ochrany pred úrazmi hlavy a potrebu včasnej intervencie po ich vzniku.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: science.org, sciencealert, now.tufts.edu, tandfonline, pathsocjournals, science

Najnovšie videá

Trendové videá