Unikli tajné plány mierovej dohody na Blízkom východe: Trump sa sústreďuje na Nobelovu cenu za mier
- Prímerie medzi Izraelom a H*masom sa blíži
- Tajné dohody Trumpa a Netanjahua však ukazujú, že ide aj o osobné ambície a záujmy
- Prímerie medzi Izraelom a H*masom sa blíži
- Tajné dohody Trumpa a Netanjahua však ukazujú, že ide aj o osobné ambície a záujmy
Donald Trump, známy svojou schopnosťou viesť kontroverzné rokovania, opäť púta pozornosť na Blízkom východe. Tentoraz ide o tajné dohody s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom, ktoré zahŕňajú riešenie konfliktu s H*masom, zastavenie bojov v Gaze a výmenu rukojemníkov.
Dostupné informácie z uniknutých zdrojov, s ktorými prišiel izraelský spravodajský portál y-net skôr viac odrážajú fakt, že tieto dohody sú osobné ambície Trumpa získať Nobelovu cenu za mier než skutočný záujem o trvalé riešenia.
Krehké prímerie
V Dohe sa finalizuje rámcová dohoda, ktorá by mohla znamenať začiatok prímeria po 15 mesiacoch intenzívnych bojov medzi Izraelom a H*masom. Ako sme ťa informovali v tomto článku, podľa izraelských predstaviteľov má militantná skupina H*mas v prvej fáze prímeria prepustiť 33 rukojemníkov, čo by bol prvý pozitívny signál po mesiacoch stagnácie.
„Dohoda, ktorú sme pripravili, oslobodí rukojemníkov, zastaví boje, zaistí bezpečnosť Izraelu a umožní výrazné zvýšenie humanitárnej pomoci Palestínčanom, ktorí v tomto konflikte strašne trpeli,“ povedal americký prezident Joe Biden vo svojom prejave zameranom na zahraničnú politiku.
Zároveň sa očakáva, že v rámci dohody H*mas umožní prístup k telám mŕtvych rukojemníkov. Izraelská vláda uvádza, že zo 251 unesených osôb je najmenej 34 mŕtvych. Prvá fáza prímeria by mala trvať 42 dní a zahŕňať aj humanitárnu pomoc pre Gazu.
Netanjahuov politický kalkul
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa nachádza v politicky zložitej situácii. Na jednej strane čelí silnej kritike za neochotu rokovať v minulosti, čo viedlo k predĺženiu konfliktu a stovkám stratených životov. Na druhej strane sa snaží vyvážiť požiadavky svojej pravicovej koalície, ktorá považuje akékoľvek ústupky za neprijateľné.
„Netanjahu odmietol podobnú dohodu už pred niekoľkými mesiacmi. Teraz ju prijíma len preto, že ho k tomu tlačí Trump,“ uviedol bývalý izraelský diplomat Alon Pinkas pre najstaršie izraelské noviny Haaretz.
Netanjahu údajne súhlasil s prímerím až po tom, čo dostal od Trumpa záruky, že USA podporia Izrael, ak by bolo potrebné opätovne zasiahnuť v Gaze. Tento krok však vyvoláva otázky, či je dohoda myslená vážne, alebo ide len o taktiku na získanie času a politických bodov.
Trumpova motivácia
Trumpova úloha v rokovaniach je zjavná – prezentuje sa ako mierotvorca a potenciálny kandidát na Nobelovu cenu za mier. „Ak dokáže prepustiť rukojemníkov, ukončiť vojnu v Gaze a dosiahnuť mier na Ukrajine, má reálnu šancu na Nobelovu cenu,“ tvrdí zdroj blízky Trumpovi.
Jeho snaha však nie je bez kontroverzií. Jedným z hlavných bodov rokovaní je potenciálne obnovenie predaja izraelského špionážneho softvéru Pegasus.
Tento softvér zohral kľúčovú úlohu pri predchádzajúcich diplomatických úspechoch, ako boli Abrahámove dohody. Kritici však upozorňujú, že jeho opätovné použitie by mohlo posilniť autoritárske režimy a ohroziť ľudské práva.
Medzi súčasť Trumpovho „darčekového balíčka“ sa podľa y-netu radí aj zrušenie sankcií voči radikálnym osadníkom a „viesť vojnu“ (na strane Netanyahua) proti Medzinárodnému trestnému súdu v prípade obvinení z vojnových zločinov.
Krehkosť dohody
Aj keď by sa dohoda mohla považovať za úspech, jej krehkosť je zrejmá. H*mas by mohol využívať vágnu formuláciu prímeria vo svoj prospech, zatiaľ čo Izrael by mohol v prípade potreby obnoviť vojenské operácie.
Okrem toho sa očakáva, že prvá fáza prepustenia rukojemníkov zahŕňa len ženy, starších mužov a osoby vo vážnom zdravotnom stave. Muži mladší ako 50 rokov a vojaci však ostávajú vo väzení H*masu, čo zvyšuje napätie medzi rodinami obetí.
„Tento druh dohôd často slúži len na oddialenie problémov,“ varuje izraelský komentátor Ronen Bergman pre y-net.
Humanitárna kríza v Gaze
Konflikt v Gaze mal ničivé dôsledky na miestne obyvateľstvo. Milióny ľudí boli nútené opustiť svoje domovy, pričom humanitárna pomoc bola dlhodobo obmedzená. Prímerie by mohlo priniesť úľavu tým, ktorí trpia v dôsledku blokády a vojny, no otázkou zostáva, či bude možné udržať stabilitu.
Čo ďalej?
Trumpova snaha o riešenie konfliktu medzi Izraelom a H*masom je určite ambiciózna. Avšak podľa viacerých analytikov vyvolávajú jeho motivácie a taktiky pochybnosti o tom, či ide o skutočný záujem o mier, alebo len o ďalší krok v jeho politickej stratégií.
Izrael, H*mas a medzinárodní sprostredkovatelia na rokovaniach v Dohe stoja v týchto hodinách pred kľúčovým rozhodnutím. Ak sa dohoda podarí naplniť, mohla by priniesť aspoň dočasný pokoj. Ak však zlyhá, dôsledky ďalšej neúspešnej dohody by mohli byť ešte devastujúcejšie.
Čítajte viac z kategórie: Izrael vo vojne
Zdroje: Haaretz, y-net, Archív Startitup