Slovenskí vodiči nepoznajú dôležité pravidlo 50=50. V týchto situáciách je kľúčom k bezpečnosti (PREHĽAD)
- Ako sa správať na cestách počas náročných poveternostných podmienok?
- Nové pravidlo môžeš využiť aj počas letných dní, keď ťa zastihne silný lejak
- Ako sa správať na cestách počas náročných poveternostných podmienok?
- Nové pravidlo môžeš využiť aj počas letných dní, keď ťa zastihne silný lejak
Takmer celé Slovensko je aspoň čiastočne pokryté snehom, ktorý úradoval aj dnes v noci. Práve sneh a poľadovica môžu spôsobiť výrazné komplikácie v doprave, ktoré s určitosťou netešia nikoho. V tomto období je zvýšený počet nehôd pripisovaný práve neprimeranej rýchlosti vodičov vzhľadom na podmienky a stav vozovky.
Nemci však prišli s pravidlom, ktoré by mohlo túto situáciu zjednodušiť a zlepšiť bezpečnosť na cestách.
Otázka teda znie, ako sa správať na cestách počas náročných poveternostných podmienok, keď je hustý dážď či sneženie. Tak ako ti to denne pripomína niekto z tvojej rodiny alebo ti to povedal samotný policajt, máš prispôsobiť rýchlosť a jazdu aktuálnym poveternostným podmienkam. A to teda rozhodne nie je žiadna raketová veda.
Ak sa pýtaš, čo to znamená v praxi alebo akú rýchlosť máš v takýchto situáciách dodržiavať, odpoveď je jednoznačná. Drž sa pravidla 50=50.
Ako uviedol portál Auto Swiat, 50=50 predstavuje skutočne jednoduchý návod na jazdu v snehu či v hustom daždi. Toto pravidlo totiž tvrdí, že ak husté sneženie obmedzuje tvoju viditeľnosť na 50 metrov, tvoja maximálna rýchlosť jazdy by mala byť 50 km/h, pričom nie je podstatné, o aký typ cesty ide. Či je to cesta II., III. triedy, diaľnica alebo rýchlostná cesta, máš sa držať tohto jasne stanoveného pravidla.
Výnimka, samozrejme, platí v prípadoch, kde je jasne a zreteľne napísané ešte nižšie obmedzenie rýchlosti. Akonáhle sa ale viditeľnosť zlepší, pravidlo 50=50 prestáva platiť.
Toto jednoduché pravidlo môžeš využiť aj počas letných dní, keď ťa zastihne nečakaná búrka a silný lejak.
Najdôležitejšie je bezpečne doraziť do cieľa. Ak hustý dážď alebo sneh spôsobuje šmykľavé podmienky, prispôsob jazdu tak, aby si mal istotu, že ovládaš vozidlo. Ak sa necítiš bezpečne, najlepšou voľbou je zastaviť na parkovisku a počkať, kým sa počasie nezlepší.
Na čo v zime nezabudnúť?
Jazda autom počas zimy si vyžaduje špeciálnu prípravu a zvýšenú opatrnosť, pretože zhoršené poveternostné podmienky, ako sú sneh, ľad alebo hmla, môžu výrazne ovplyvniť bezpečnosť, a to nielen tvoju, ale aj tvojho okolia.
Prinášame ti niekoľko tipov, ako sa správať na cestách počas zimného obdobia:
1. Príprava vozidla
- Zimné pneumatiky: Uisti sa, že máš kvalitné zimné pneumatiky s dostatočnou hĺbkou dezénu (min. 3 mm, odporúča sa 4 mm).
- Kontrola batérie: Nízkym teplotám môže batéria podľahnúť, preto ju skontroluj a v prípade potreby nabi alebo vymeň.
- Kvapaliny v aute:
-Používaj nemrznúcu zmes do ostrekovačov a chladiaceho systému.
-Skontroluj olej a jeho vhodnosť na nízke teploty.
- Stierače: Uisti sa, že sú stierače v dobrom stave a môžu efektívne čistiť čelné sklo.
- Zimná výbava: Maj v aute škrabku na ľad, metličku, deku, rukavice, baterku, snehové reťaze.
2. Príprava na jazdu
- Rozjazd: Pred jazdou zahrej motor a dôkladne očisti vozidlo od snehu a ľadu vrátane strechy a svetiel (za neočistenie vozidla hrozí pokuta).
3. Jazda na zasnežených a zľadovatených cestách
- Prispôsobenie rýchlosti: Jazdi pomaly a prispôsob rýchlosť aktuálnym podmienkam. Pri zhoršenej viditeľnosti alebo šmykľavej ceste zníž rýchlosť (použi pravidlo 50=50).
- Dodržiavanie odstupu: Zvýš vzdialenosť medzi tvojím autom a vozidlom pred tebou. Na klzkom povrchu sa brzdná dráha môže výrazne predĺžiť.
- Plynulosť jazdy: Vyhni sa prudkému brzdeniu, zrýchľovaniu alebo náhlym zmenám smeru. Pri zatáčaní zníž rýchlosť ešte pred zákrutou.
- Brzdenie: Ak nemáš ABS, brzdenie by malo byť plynulé a prerušované, aby si sa vyhol šmyku. S ABS brzdi plynule, systém ti pomôže zvládnuť brzdenie na klzkom povrchu.
- Zastavenie na svahu: Ak zastavíš na svahu, používaj ručnú brzdu a radšej nevyužívaj len brzdu nožnú.
4. Krízové situácie
- Šmyk: Pri strate kontroly nad vozidlom (šmyk):
-nekrúť volantom prudko,
-pri prednom šmyku jemne povoľ plyn a snaž sa stabilizovať auto,
-pri zadnom šmyku koriguj volantom v smere šmyku.
- Hmla alebo snehová fujavica: Používaj hmlové svetlá a výrazne zníž rýchlosť.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: Auto Swiat