PRIESKUM: Súčasná koalícia by vládu nezložila. Na čele rebríčka sa drží PS
- Januárový prieskum preferencií potvrdzuje vedúcu pozíciu Progresívneho Slovenska
- Súčasnej koalícii by nestačila na zloženie vlády ani Republika
- Januárový prieskum preferencií potvrdzuje vedúcu pozíciu Progresívneho Slovenska
- Súčasnej koalícii by nestačila na zloženie vlády ani Republika
Politická scéna na Slovensku zostáva aj v januári relatívne stabilná, ukazuje najnovší prieskum volebných preferencií agentúry NMS. Na čele rebríčka sa drží Progresívne Slovensko s podporou 23,9 %, nasledované stranou Smer-SD s 18,4 %.
Do Národnej rady SR by sa podľa prieskumu dostali aj tieto politické subjekty:
- Progresívne Slovensko (23,9 %),
- Smer-SD (18,4 %),
- Hlas-SD (11,4 %),
- Republika (8,7 %),
- SaS (6,5 %),
- hnutie Slovensko (6,5 %),
- KDH (6 %).
Rozloženie síl v parlamente
V prípade takýchto volebných výsledkov by rozloženie síl v parlamente vyzeralo nasledovne: najsilnejší klub by malo Progresívne Slovensko so 44 poslancami, čo by predstavovalo takmer tretinu parlamentu. Druhý najväčší poslanecký klub by vytvoril Smer-SD s 34 mandátmi.
Hlas-SD by obsadil 21 kresiel, čím by sa stal tretím najsilnejším klubom v parlamente. Republika by získala 16 poslancov, zatiaľ čo SaS a hnutie Slovensko by mali zhodne po 12 mandátov. Najmenší poslanecký klub by vytvorilo KDH s 11 poslancami. Súčasná koalícia by teda vládu nezložila. K parlamentnej väčšine by jej nestačili ani hlasy od voličov hnutia Republika.
Smer-SD má podporu u voličov nad 65 rokov so základným vzdelaním
Januárový prieskum prináša aj zaujímavý pohľad na demografické rozloženie voličskej základne jednotlivých strán. PS dominuje medzi mladými, vysokoškolsky vzdelanými voličmi a v mestách nad 100-tisíc obyvateľov. Naopak, Smer-SD má najsilnejšiu podporu u voličov nad 65 rokov, so základným vzdelaním a v malých obciach. Hlas-SD je populárny najmä u voličov v preddôchodkovom veku a viac ho preferujú ženy.
Špecifické postavenie má Republika, ktorá vykazuje dvojnásobne vyššiu podporu medzi mužmi než ženami a darí sa jej najmä v malých obciach. SaS a hnutie Slovensko nachádzajú svojich priaznivcov prevažne medzi mladšími voličmi. KDH sa môže pochváliť stabilnou podporou naprieč vekovými kategóriami, pričom výrazné zastúpenie má najmä v Prešovskom kraji.
Ak by volili len ženy, do parlamentu by sa dostala Sme rodina
Zaujímavosťou prieskumu je aj zistenie týkajúce sa strany Sme rodina, ktorá by sa dostala do parlamentu v prípade, že by volili len ženy. Strana má nadpriemernú podporu medzi voličmi vo veku 25 – 44 rokov a u ľudí so základným vzdelaním.
Napriek turbulentným udalostiam posledného obdobia, ako bolo Ficovo stretnutie s Putinom v Moskve, problémy vládnej koalície v parlamente či medializované nahrávky z poľovníckej chaty, zostávajú zmeny v podpore najsilnejších strán v rámci štatistickej odchýlky.
Toto naznačuje, že voličské preferencie sú relatívne stabilné a významné politické udalosti nemali zásadný vplyv na rozhodovanie voličov.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: NMS