124-ročná Číňanka prezradila tajomstvo svojej dlhovekosti. Nedá naň dopustiť, lekári krútia hlavou

  • Qiu Chaishi je jednou z najstarších obyvateliek Číny
  • Prezrádza, čo jej pomohlo dožiť sa vysokého veku
Qiu Chaishi
Facebook/China Focus
  • Qiu Chaishi je jednou z najstarších obyvateliek Číny
  • Prezrádza, čo jej pomohlo dožiť sa vysokého veku

Qiu Chaishi je rešpektovaná obyvateľka Nanchongu v Číne, ktorá sa netají obľubou ryže zmiešanej s bravčovou masťou.

Napriek možným námietkam dietológov Qiu prekonala bežné očakávania a nedávno údajne prekročila úctyhodný vek 124 rokov. V rozhovoroch pre médiá odhalila tajomstvá svojej výnimočnej dlhovekosti, ktorú pripisuje niekoľkým základným princípom.

Jedna z najstarších obyvateliek Číny

Ako uvádza SCMP, Qiu Chaishi sa narodila 1. januára 1901 v Číne. Svoje detstvo a mladosť prežila v období polofeudálnej vlády dynastie Qing.

Qiu nedávno oslávila svoje 124. narodeniny a stala sa tak jednou z najstarších obyvateľov mesta Nanchong v juhozápadnej čínskej provincii S’-čchuan. Jej rodina zahŕňa šesť generácií – od 60-ročnej vnučky až po najmladšieho člena, ktorý má len osem mesiacov.

Dominika Extrémne premeny

Hoci presný vek Qiu Chaishi nebol oficiálne potvrdený medzinárodnými organizáciami, jej dátum narodenia je zdokumentovaný v čínskom systéme registrácie domácností, známom ako hukou. Tento systém slúži na evidenciu obyvateľov a ich osobných údajov v rámci pevninskej Číny, čím poskytuje relevantný zdroj informácií.

Qiu Chaishi sa nedávno podelila o svoje poznatky o dlhovekosti prostredníctvom rozhovorov s miestnymi médiami. Svoj vysoký vek pripisuje jednoduchému životnému štýlu. Jej prístup je založený na rešpekte k tradíciám, ktoré sú pevne zakorenené v každodenných návykoch.

Tajomstvo dlhovekosti Qiu Chaishi

Medzi jej stravovacie preferencie patrí konzumácia ryže a zeleniny, ktoré dopĺňa malým množstvom bravčovej masti. Napriek dôrazným odporúčaniam lekárov obmedziť príjem živočíšnych tukov pre ochorenia očí a uší, Qiu Chaishi vytrvalo dodržiava svoj stravovací režim. Verí, že práve strava prispela k jej dlhovekosti.

V mladosti si každý večer vychutnávala veľké misky rezancov, ktoré predstavujú typický pokrm čínskej kuchyne. V súčasnosti sa jej najobľúbenejším jedlom stala kaša pripravená z tekvice, zimného melónu a drvenej kukurice, ktorú dopĺňa lyžicou masti.

Napriek svojmu zdanlivo pokročilému veku bez problémov vykonáva každodenné úlohy, medzi ktoré patrí kŕmenie husí či pálenie dreva. Jej schopnosť zvládať aj fyzicky náročnejšie činnosti svedčia o vynikajúcej fyzickej kondícii a odhodlaní udržať si aktívny životný štýl.

Priemerná dĺžka života v Číne

Qiu patrí medzi 960 storočných obyvateľov mesta Nanchong. Podľa údajov získaných z Národného sčítania ľudu v roku 2020 Čína eviduje 119 000 storočných jedincov, čo je najvyšší počet na svete.

V roku 2023 správa Národnej zdravotnej komisie detailne analyzovala demografický vývoj a potvrdila pokračujúci nárast priemernej dĺžky života v Číne, ktorá dosiahla 78,6 roka. V roku 2024 Hongkong zaznamenal najvyššiu priemernú dĺžku života – 85,63 roka.

Ide o výsledok vysokej kvality zdravotníckych služieb, pokročilých technológií v zdravotníctve a silnej sociálnej podpory, ktoré spoločne vytvárajú prostredie priaznivé pre dlhovekosť obyvateľov.

Svoju úlohu zohráva aj tradičná čínska medicína (TCM), ktorá zdôrazňuje význam správneho stravovania na podporu celkového zdravia a dlhovekosti. V súlade s princípmi TCM môže starostlivo vyvážená strava regulovať fyziologické funkcie organizmu, optimalizovať metabolizmus, posilňovať imunitný systém a spomaľovať biologické procesy spojené so starnutím.

Mnoho storočných jedincov systematicky dodržiava stravovacie návyky v súlade s princípmi TCM, čo zahŕňa redukciu príjmu sodíka, zvýšenú konzumáciu rôznorodej zeleniny a ovocia či umiernený príjem tekutín.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: SCMP, Chinese learning

Najnovšie videá

Trendové videá