Známy český miliardár v kóme bojuje o život. Užil látku, ktorá stojí za smrťou Michaela Jacksona
- Podnikateľ Leon Tsoukernik bojuje o život v nemocnici
- Uškodila mu látka, ktorá stojí za smrťou Michaela Jacksona
- Podnikateľ Leon Tsoukernik bojuje o život v nemocnici
- Uškodila mu látka, ktorá stojí za smrťou Michaela Jacksona
Moskovský rodák a úspešný podnikateľ Leon Tsoukernik (51) bojuje o život v nemocnici. Blízky priateľ zosnulého Karla Gotta upadol do kómy po tom, čo mu bolo podané anestetikum propofol. Ide o rovnakú látku, ktorá v kombinácii s inými liekmi spôsobila smrť popovej ikony Michaela Jacksona.
Dramatické udalosti sa podľa portálu Extra.cz odohrali v noci z pondelka na utorok (14.1.) v Tsoukernikovej rezidencii v Chodovej Planej. Po neodbornej aplikácii látky do žily musel byť majiteľ siete kasín a profesionálny pokerový hráč urgentne letecky prevezený do nemocnice.
Blízki podnikateľa potvrdzujú kritický stav. „Je na tom naozaj zle, skončil v kóme a môžeme sa iba modliť, aby sa prebral. Vôbec to nevyzerá dobre,“ zdôveril sa pre český Blesk jeden z jeho priateľov.
Prípad vyšetruje aj polícia
Do prípadu sa zapojili aj orgány činné v trestnom konaní. Policajná hovorkyňa Iva Vršecká pre Extra.cz potvrdila vyšetrovanie: „Preverujeme možné protiprávne konanie. Policajný komisár začal úkony trestného konania pre podozrenie zo spáchania zvlášť závažného zločinu ťažkého ublíženia na zdraví.“
Tsoukernik, ktorý sa okrem podnikania v hazardnom priemysle venuje aj obchodovaniu s umením, je známy svojou blízkosťou k rodine Karla Gotta. Po smrti legendárneho speváka poskytol podporu jeho manželke Ivane a dcéram. Splnil tým sľub, ktorý dal Gottovi ešte pred jeho úmrtím.
Čo je to propofol?
Podľa dostupných informácií za kritickým stavom podnikateľa Leona Tsoukernika pravdepodobne stojí propofol. Ide o anestetikum, ktoré v rukách odborníka slúži ako bezpečný pomocník, no mimo nemocnice sa môže zmeniť na smrteľne nebezpečnú látku.
„Podáva sa pred chirurgickými zákrokmi, zložitejšími diagnostickými postupmi alebo u pacientov v intenzívnej starostlivosti. Hoci je to bežne používané anestetikum, v zriedkavých prípadoch môže spôsobiť závažné, život ohrozujúce komplikácie. Podávanie lieku preto patrí výlučne do rúk špeciálne vyškolených zdravotníckych pracovníkov,“ vysvetlila pre Blesk praktická lekárka Ludmila Mazylkinová.
Propofol, zdravotníkmi prezývaný aj „mlieko zabudnutia“ pre jeho bielu farbu, je krátkodobo pôsobiace vnútrožilové hypnotikum. Bežne sa používa v nemocniciach ako celkové anestetikum s rýchlym nástupom. Nie je bežne dostupný v lekárňach ani na predpis.
Lieky nesprávne užívajú mnohí Slováci
Aj bežne dostupné lieky, ktoré si kupujeme v lekárni nám môžu uškodiť. Napríklad príliš vysoké dávky obľúbeného paracetamolu môžu poškodiť pečeň užívateľa. Denná dávka by podľa odborníkov nemala presiahnuť 4 000 miligramov. Počas užívania lieku sa zároveň neodporúča konzumovať alkohol. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) na to upozornil na sociálnej sieti.
Podotkol, že paracetamol patrí medzi najčastejšie používané lieky na zmiernenie bolesti a zníženie horúčky. „Lieky s obsahom paracetamolu sa užívajú najmä pri chrípke, prechladnutí, na bolesti hlavy a chrbta. Na rozdiel od kyseliny acetylsalicylovej (známej ako acylpyrin alebo aspirín) nemá protizápalové účinky, neovplyvňuje výrazne zrážanlivosť krvi a je šetrný k tráviacemu traktu,“ ozrejmil ŠÚKL.
Zdôraznil, že paracetamol je bezpečný a účinný liek, ak sa používa zodpovedne a správne. Apeluje preto na dodržiavanie odporúčaného dávkovania, ktoré by u dospelých nemalo presiahnuť 4 000 miligramov denne. Ako priblížil, pacienti by mali užívať 500 až 1 000 miligramov každých štyri až šesť hodín. Odporúča tiež skontrolovať zloženie iných užívaných liekov.
„Paracetamol je častou súčasťou kombinovaných liekov. Ich súčasným užívaním môže dôjsť k neúmyselnému zdvojnásobeniu dávky,“ ozrejmil ŠÚKL.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Extra.cz, Blesk.cz, TASR