Gašpar a Mažgút po návrate z Moskvy: „Chceme začať komunikovať s Ruskou federáciou“
- Poslanci Smeru informujú po návrate z Ruska
- Vysvetľujú, čo od nedele v Moskve robili
- Poslanci Smeru informujú po návrate z Ruska
- Vysvetľujú, čo od nedele v Moskve robili
Zahraničná cesta sa skončila. Poslanci Smeru Ján Mažgút a Tibor Gašpar sú naspäť na Slovensku a na štvrtok 16. januára zvolali tlačovú konferenciu, kde vesvetlili, čo bolo vlastne predmetom návštevy Moskvy a či sa im podarilo niečo vyrokovať. Startitup tlačovú konferenciu vysielal naživo.
Kolaboráciu s Ruskom odmietajú
Tibor Gašpar uviedol, že hlavnými témami boli vojna na Ukrajine a ceny energií. Prízvukoval, že uviedli, že sme platnými členmi NATO aj Európskej únie. Avšak dodáva, že prišli preto, lebo chcú komunikovať s Ruskou federáciou, keďže sú účastníkom tohto konfliktu. Podľa neho chcú zabrániť stratám na životoch pri oboch stranách.
Podľa Gašpara sa pýtali aj na to, či bolo nutné riešiť veci vojensky. Na stole mali byť na začiatku konfliktu podľa jeho informácií aj rokovania o mierových dohodách, ale zabránil tomu príchod britského premiéra Borisa Johnsona. „Ja nechcem dnes hovoriť, ako má vyzerať mierová dohoda,“ dodal. Dúfa, že konečne rozhodne „zdravý rozum“.
„Chovali sa k nám úctivo a brali nás ako rovnocenných partnerov,“ povedal o prijatí v Moskve. „Keby bolo viac snehu, ťahal by som doma vnučky na sánkach. Ani v Moskve veľmi nebol,“ uviedol po tom, ako prečítal vyjadrenia, že sú „kolaboranti“ a že „chcú dostať krajinu pod sféru vplyvu Ruska“. Zdôraznil, že reči tohto typu považuje za nezmysel, keďže nepodpísali nijaký pozývací list pre vojská na Slovensko.
„Či sa to niekomu páči alebo nepáči, my sme neboli v Ruskej federácii, aby sme sa išli niekomu pokloniť. My sme sa neprišli ani nikomu poďakovať,“ doplnil ho Mažgút. Podľa poslanca sa nám poďakovali preto, lebo sme boli jediná krajina, ktorá bola ochotná viesť dialóg. „Či sa to niekomu páči, alebo nepáči, my sme v tej Moskve reálne boli,“ uviedol a dodal, že len vedením dialógu sa môže niečo vyriešiť.
„My sme nemali problém ruskej strane povedať, že situáciu, ktorá sa udiala vo februári, môžeme považovať za porušenie medzinárodného práva. Ale rovnako sme ruskej strane jedným dychom povedali, že za porušenie medzinárodného práva môžeme považovať aj v úvodzovkách humanitárne bombardovanie Belehradu,“ uviedol.
Jedna skupina do Moskvy, druhá do Kyjeva
Šesť poslancov vládnej koalície odletelo v nedeľu (12. januára) do Moskvy. Na pozvanie Štátnej dumy tam až do včera pobudli predstavitelia Smeru a SNS. K už skôr avizovaným menám Andreja Danka, Tibora Gašpara, Richarda Glücka a Adama Lučanského sa neskôr pridali aj poslanec Ján Mažgút a predseda zahraničného výboru Marián Kéry.
Delegácia plánovala rokovať najmä o dodávkach plynu a mierových riešeniach. Tieto témy už v Kremli nedávno otvoril aj premiér Robert Fico, výsledky jeho rokovaní však zatiaľ neboli zverejnené. Viac sme o návšteve do Ruska písali v tomto článku.
Ako protiváhu k tejto návšteve pripravujú poslanci Hlasu pracovnú cestu do Kyjeva. Ján Ferenčák, Radomír Šalitroš a Samuel Migaľ chcú s ukrajinskými predstaviteľmi diskutovať predovšetkým o integrácii krajiny do Európskej únie. Na programe má byť aj otázka tranzitu plynu, hoci strana Hlas nedávno vydala vyhlásenie spochybňujúce ďalšiu pomoc Ukrajine po zastavení tranzitu ruského plynu.
Danko hovorí o obnovení dialógu, Gašpar o mieri
Stretnutie slovenskej parlamentnej delegácie s predsedom ruskej Štátnej dumy Viačeslavom Volodinom v pondelok (13. januára) v Moskve malo podľa predstaviteľov vládnej koalície priniesť obnovenie dialógu medzi parlamentmi oboch krajín. Informovala o tom agentúra TASR.
„Oceňujem skutočne rovnocenný dialóg partnera s partnerom. Oceňujem to, že sme si vyjasnili pozície. Chcem všetkým kritikom povedať, že bez diskusie skutočne riešenia nebudú. O tom bola táto cesta,“ reagoval na kritiku podpredseda parlamentu Tibor Gašpar (Smer-SD). Zdôraznil, že delegácia sa počas rokovaní hlásila k členstvu v EÚ a hájila národnoštátne záujmy.
Podpredseda NR SR Andrej Danko (SNS) vyzdvihol ekonomický rozvoj Ruska. „Vidíme na území Ruskej federácie veľký ekonomický progres a pokrok v potravinovej sebestačnosti,“ uviedol. „Vyjadrujem rešpekt k tomu, čo Ruská federácia pod vedením prezidenta Putina dokázala. Vyjadrujem úctu a rešpekt k tomu, ako prekonávate výzvy,“ dodal s tým, že táto návšteva nemusí byť posledná v tomto volebnom období.
Predseda Štátnej dumy Volodin zdôraznil princíp nezasahovania do vnútorných záležitostí iných krajín a potrebu vzájomnej spolupráce. Pozval slovenských predstaviteľov na májové oslavy 80. výročia konca druhej svetovej vojny v Moskve a ocenil zachovávanie pamätníkov vojakov Červenej armády na Slovensku.
Gašpar tiež uviedol, že Slovensko sa snaží prispieť k upokojeniu globálnej bezpečnostnej situácie a obnoveniu ekonomických, športových či kultúrnych vzťahov. „Chceme prispieť do spoločného dialógu, že budeme vnímaní ako štát, ktorý chce zabezpečiť celosvetovo dobré obchodné vzťahy a mier,“ uzavrel.
Líder SNS nakupoval
Prostredníctvom sociálnych sietí sa z Moskvy prihovoril Andrej Danko svojim sledovateľom z netradičného miesta. A to z nákupného centra. Predseda SNS sa podľa svojich slov počas svojej moskovskej návštevy rozhodol nahliadnuť do bežného života ruských občanov. Popri plánovaných stretnutiach s ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom a návšteve Štátnej dumy zavítal aj do miestneho nákupného centra.
„Milí priatelia, mnohí ste písali, že sa pohybujem len medzi papalášmi, tak som poprosil, aby som mohol vidieť bežný obchod v Rusku,“ vysvetlil Danko vo videu, ktoré zverejnil na sociálnych sieťach z moskovského nákupného centra Avia park. Tento komplex prirovnal k slovenskému Auparku. Pri prechádzke obchodom sa zameral najmä na porovnávanie cien základných potravín, ale aj širokú ponuku.
„Je tu asi najväčší výber syrokrémov, aký som videl. Párky také, aké sme doma ani nevideli,“ poznamenal s nadšením. „Majú tu takmer všetko, čo máme aj my doma,“ dodal pri pohľade na regály s ruskými alternatívami známych nealkoholických nápojov.
V porovnaní so slovenskými cenami, kde chlieb stojí približne 2,50 eura, maslo 2,65 eura a párky od 1,70 do 3 eur, Danko prezentoval nižšie ruské ceny – chlieb za 41 centov, pečivo za 9 centov a maslo v rozmedzí od 1,30 do 2,80 eura.
Predseda SNS strávil v Moskve celkovo tri dni, počas ktorých mal naplánované viaceré oficiálne stretnutia. Jeho návšteva nákupného centra mala ale podľa jeho slov „ukázať Slovákom skutočné Rusko“.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: YouTube/Startitup, TASR, Archív Startitup