Tichý zabijak v európskych potravinách: „Rakovinové farbivo“ sa nachádza v obľúbenej pochúťke

  • V Európe je zakázané už takmer 30 rokov, no v niektorých výrobkoch sa stále objavuje
  • Do dezertov ho možno, nevediac, dávaš aj ty
Žena dáva mužovi čerešňu.
Ilustračné foto Freepik
  • V Európe je zakázané už takmer 30 rokov, no v niektorých výrobkoch sa stále objavuje
  • Do dezertov ho možno, nevediac, dávaš aj ty

Každý deň sme konfrontovaní s množstvom rozhodnutí, ktoré sa týkajú našich nákupov potravín. Dávame prednosť chuti, pohodliu aj obľúbeným značkám, no málokedy sa zamýšľame nad tým, čo sa skrýva za ingredienciami v našich jedlách. Práve tu sa často ukrývajú prekvapenia, ktoré môžu mať na naše zdravie vážne následky. Niektoré prísady sú totiž oveľa nebezpečnejšie, než si dokážeme predstaviť.

Jedným z takýchto nepríjemných prekvapení je aj jedna celkom bežná potravinárska prísada. Kvôli jej obrovským zdravotným rizikám ju najnovšie zakázali v Amerike. Zbohom tak budú musieť dať mnohým obľúbeným výrobkom. Ako však situácia vyzerá u nás? Môžu aj nám niektoré produkty stále uškodiť?

Nebezpečná červená

Táto kritizovaná ingrediencia sa objavuje najmä v potravinárskom priemysle – ide o červené farbivo E127. Podľa odborného portálu Pubchem sa látka využíva sa najmä na farbenie niektorých druhov potravín. V pôvodnej forme sa táto chemická zlúčenina mieša s vodou, po čom dosiahne svoju známu, krikľavo červenú farbu.

Ak ti farba neprezradí, že ide o potravinu škodlivú pre zdravie, môžeš sa pozrieť aj na možné zdravotné komplikácie. Viaceré výskumy upozorňujú už dávno na možný vplyv farbiva na tvorbu a vývoj rakoviny. Napriek testovaniu na potkanoch existujú veľké obavy pre vplyvy na človeka.

U hlodavcov takto sledovali zdravotný vývin po tom, ako im administrovali dávky farbiva. Dostali nemilú odpoveď: u 15 zo 70 prípadov sa vyvinul nádor štítnej žľazy.

Varovania úplne nepomohli

Aj keď v Amerike mali informáciu už dávno, nekonali. Inak sa však zachovali v Európe. Nebezpečné potravinárske farbivo zakázali platnou reguláciou už v roku 1995 v celom Spojenom kráľovstve. Zákaz začal platiť už v roku 1996 a ľudia tak nemohli nikomu poskytnúť farbivo ani výrobky, ktorých bolo obsahom.

Ako ďalej uvádza aj Statnews, v Európe zakázali farbivo už dávno, no jeho používanie úplne nezmizlo. Objavuje sa napríklad v obľúbených kandizovaných či kokteilových čerešniach, ktoré bežne dostať aj u nás – stačí si prezrieť zloženie. Portály venujúce sa testovaniu a certifikácii zloženia potravín bez zbytočnej chémie, ako sú CEFF či dTest, tiež označujú E127 ako zakázané a zdraviu škodlivé.

Tento špeciálny druh čerešní ti na stole pristane, keď si objednáš zmrzlinový pohár či špeciálny dezert. Do klasických drinkov ti ho pridajú aj barmani po celom svete, najmä ak si vypýtaš Manhattan alebo Old Fashioned whiskey. Rozpoznáš ich veľmi jednoducho, zaujmú svojou krikľavou červenou farbou, za ktorú môže práve farbivo E127.

vincio, pixabay
zdroj: Pixabay/Vincio

Malým čerešniam bola udelená výnimka kvôli menšej možnosti vzniku zdravotných problémov z dôvodu nižšieho dávkovania škodlivín. Je však dôležité poznať možné riziká. Tie sú prítomné naďalej a len tak neodídu. Aj preto pred nimi mnohí naďalej varujú.

Zákaz už platí aj v Amerike

Už dávno vieme, že väčšina potravinárskeho priemyslu v Amerike nie je zrovna príkladom zdravia a výživnej stravy. Aj na zákaz, ktorý niekde platí už 3 desaťročia, počkali celých 30 rokov. Zakázala ho Americká Správa pre potraviny a lieky (FDA), uviedli v Statnews.

Tento zákaz prišiel po dlhoročných tlakoch zo strany organizácií a odborníkov na verejné zdravie, ktorí už v roku 2022 požadovali jeho vyradenie zo zoznamu farbív uznávaných ako bezpečné. Pridŕžali sa tvrdení, že vedecké dôkazy sú známe už z 90. rokov a k zákazu prišlo len v produktoch ako zmrzlina a kozmetika, čo obavy nevyriešilo.

Oneskorenie zákazu v USA považujú podľa portálu niektoré odborné organizácie za neprijateľné. To najmä preto, že nebezpečenstvo poznali už dávno.

Zákaz majú implementovať v plnosti už od začiatku roku 2027. Ovplyvní na ich trhu celkovo viac než 3 000 produktov. Medzi nimi sú obľúbené cukríky, džúsy, ale aj mäsové výrobky.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: National Library od Medicine/Borzelleca et al., Legislation.gov.uk, PubChem, dTest, CEFF, Statnews, EWG.org

Najnovšie videá

Trendové videá