Vieme, kto bude predseda parlamentu. Rozhodlo sa o náhrade Pellegriniho
- Novým predsedom NR SR by mal byť Richard Raši
- O jeho zvolení budú hlasovať vo februári
- Novým predsedom NR SR by mal byť Richard Raši
- O jeho zvolení budú hlasovať vo februári
Mesiace trvajúci spor o kreslo predsedu Národnej rady SR sa blíži ku koncu. Po sérii rokovaní a napätých momentoch v koalícii sa strany konečne dohodli na novom šéfovi parlamentu. Post by mal vo februári obsadiť Richard Raši z Hlasu-SD. Informáciu priniesli Aktuality.
K prelomeniu patovej situácie výrazne prispelo rozhodnutie predsedu SNS. „Predseda SNS Andrej Danko ustupuje a vzdáva sa akéhokoľvek nároku na post predsedu parlamentu, súčasne ďakuje Robertovi Ficovi a strane Smer za verejnú podporu na post predsedu Národnej rady,“ informovala Slovenská národná strana v stanovisku z konca minulého roka.
Proces voľby nového predsedu parlamentu si bude vyžadovať širokú podporu poslancov. Na úspešné zvolenie je potrebných minimálne 76 hlasov. Hoci najprv Danko tvrdil, že SNS podporí nominanta Hlasu, len ak ním bude Matúš Šutaj Eštok, nakoniec zrejme pristúpili aj na iné riešenia.
Pozitívny postoj strany SNS potvrdil aj poslanec Roman Michelko, ktorý situáciu pre Aktuality komentoval slovami: „Je to logické. Danko povedal, že podporíme nominanta Hlasu, tak nemáme prečo mať problém s Richardom Rašim.“
Vyrieši sa tým koaličná kríza?
Celá kauza má korene v apríli minulého roka, keď sa Pellegrini stal víťazom prezidentských volieb. Napriek jasnej koaličnej zmluve, ktorá prisúdila post predseda parlamentu strane Hlas, sa o túto pozíciu začal uchádzať Andrej Danko.
Situácia postupne prerastala do napätia medzi koaličnými partnermi. Danko najskôr presadzoval kandidatúru Šutaja Eštoka, no napokon v záujme stability koalície ustúpil a prisľúbil podporu Rašimu.
Personálne zmeny sa však neskončia len v parlamente. Rašiho presun do funkcie predsedu NR SR znamená, že sa uvoľní dôležitý post ministra investícií. Podľa Aktuality medzi najvážnejších kandidátov na jeho nahradenie patrí súčasný štátny tajomník Michal Kaliňák, ktorý je zároveň členom predsedníctva Hlasu. Kaliňák zatiaľ svoju možnú nomináciu nekomentoval, no v kuloároch sa spomína ako najhorúcejší kandidát na tento post.
Definitívne rozhodnutie o novom predsedovi parlamentu padne vo februári, keď by mali poslanci hlasovať o Rašiho zvolení.
Opozícia sa snaží odvolať vládu
Predstavitelia opozičných strán v stredu odovzdali v podateľni Národnej rady (NR) SR podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej by chceli vysloviť nedôveru vláde SR. Opozičné strany tento krok avizovali v utorok (14. 1.) na spoločnej tlačovej konferencii.
„K tomuto kroku sme pristúpili všetci ako celá opozícia zastúpená v Národnej rade. Je to dôležitý moment. Nestáva sa často, ani v minulých obdobiach sa nestávalo často, aby sa celá opozícia napriek všetkým rozdielom, problémom a osobným vzťahom, ktoré tam môžu existovať, zjednotila a urobila takýto spoločný krok,“ vyhlásil predseda opozičného hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka.
Zdôraznil, že predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) „kašle na vládnutie“ a na krajinu a doslova ju opustil. Fico podľa neho nerieši problémy na Slovensku, ktoré trápia občanov. Namiesto toho „lieta po svete, klania sa diktátorom, užíva si luxus“ a medzitým sa mu rozpadáva vládna koalícia.
Predseda KDH Milan Majerský ocenil, že sa opozícia dokáže zhodnúť na hodnotách, ktoré ju spájajú. Sú to podľa neho univerzálne hodnoty, ako demokracia, právny štát alebo spravodlivosť. Premiérovi vytýkajú prešľapy, ktoré sa týkajú podľa neho „zbabranej“ konsolidácie, no podstatný je aj príklon k totalitným režimom. Ako dodal, Fico naviguje krajinu na východ.
„Veľmi ma teší, že takto tu spolu stojíme a k nášmu návrhu ešte spred Vianoc po hanebnej návšteve Roberta Fica v Rusku sa pripojili ostatné opozičné strany,“ uviedla poslankyňa NR SR Mária Kolíková (SaS).
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Aktuality, TASR