Fitness aplikácia odhalila prísne tajné informácie francúzskeho námorníctva. Zistené údaje vyvolali obavy

  • Na základni sú štyri ponorky, každá z nich môže niesť až šestnásť jadrových hlavíc
  • V nedávnej minulosti Strava pomohla k lokácii Macrona či Bidena
inteligentné hodinky
Fitness aplikácia Strava sa vo Francúzsku v týchto dňoch postarala o poriadny škandál. Unsplash/@klim11
  • Na základni sú štyri ponorky, každá z nich môže niesť až šestnásť jadrových hlavíc
  • V nedávnej minulosti Strava pomohla k lokácii Macrona či Bidena

Či už patríš medzi aktívnych športovcov, alebo nie, určite si zaznamenal, že už niekoľko rokov je medzi nadšencami pohybu populárne si merať odbehnuté vzdialenosti, spálené kalórie, srdcový tlak či počet krokov a porovnávať si tieto štatistiky s rodinnými príslušníkmi alebo blízkymi priateľmi.

A práve jednou z najznámejších športových aplikácií je Strava, ktorá sa však v týchto dňoch vo Francúzsku postarala o riadny škandál, ako informuje Le Monde. A aj tento prípad poukazuje na tienistú stránku používania digitálnych technológií.

 

Štyri jadrové ponorky, každá z nich môže niesť až 16 nukleárnych hlavíc

Portál Ndtv vysvetľuje, že Strava umožňuje svojim používateľom z celého sveta zdieľať svoje fitness aktivity a úspechy on-line a sledovať ich progres. Táto aplikácia má aj funkciu, ktorá zahŕňa zverejňovanie údajov na mape s presnou polohou, kde používateľ dokončil svoje cvičenie alebo dosiahol svoj fitness cieľ. A práve tieto citlivé informácie sa mohli dostať do nesprávnych rúk.

Miestom, kde sa faux pas stalo, bola ponorková základňa Ile Longue vo francúzskom prístave Brest. Základňa je údajne domovom štyroch francúzskych jadrových ponoriek, z ktorých každá nesie 16 jadrových rakiet s výbušnou intenzitou približne tisíckrát vyššou ako bomby zhodené na Hirošimu a Nagasaki, inými slovami s nepredstaviteľnou silou schopnou napáchať priam nevyčísliteľné škody. 

Prestížny portál Euronews objasňuje, že členovia posádky francúzskych jadrových ponoriek neúmyselne prezradili citlivé informácie o svojich pozíciách a plánoch hliadok zdieľaním svojich tréningov na Strave. Napriek tomu, že viac ako 2-tisíc zamestnancov sa pri vstupe do priestorov podrobuje bezpečnostným kontrolám na vysokej úrovni, okrem iného prechádzajú skenermi tváre a odovzdávajú svoje telefóny na konkrétnych kontrolných bodoch, inteligentné hodinky boli pravdepodobne počas tohto procesu prehliadnuté.

Zariadenia, ktoré dokážu ukladať dáta bez pripojenia k smartfónu alebo internetu, unikli pozornosti vyšších vojenských úradov. Keď členovia posádky opustili základňu, ich pohyby na mieste boli podľa informácií francúzskeho denníka Le Monde nahrané do Stravy. Informácie nahrané do Stravy ukázali, ako sa vykonávajú hliadky jadrových ponoriek, ako aj ich načasovanie a výcvikové plány.

Sú známe aj konkrétne mená

Mnohí členovia posádky na Strave používali svoje skutočné mená a mali tam verejné profily, čo umožnilo Le Monde identifikovať niekoľkých zamestnancov, čo vyvoláva obavy z národnej bezpečnostnej hrozby. Na Ile Longue bolo za posledných 10 rokov aktívnych viac ako 450 užívateľov Strava. Nie všetci pôsobia na ponorkách, ale schopnosť identifikovať toľko jednotlivcov na vojenskom mieste len niekoľkými kliknutiami je problematická.

V roku 2018 vyšetrovanie bretónskeho denníka Le Télégramme odhalilo podobný únik, avšak v menšom rozsahu. Okrem toho Strava umožňuje identifikovať časť vojenského personálu na palube ponoriek. Ak to chceš dosiahnuť, musíš sa pozrieť na profily aktívne v blízkosti námorných zariadení na severnom konci základne.

Pri pohľade na jednotlivé profily je pozoruhodný jeden detail – dátumy. Napríklad pravidelný bežec Paul (mená a dátumy boli zmenené). Len v januári 2023 zaznamenal 16 aktivít. 3. februára 2023 bežal pozdĺž dokov ponoriek s balistickými raketami na jadrový pohon (SSBN). Takmer tucet spiatočných ciest, ktoré trvajú 45 minút, spolu 10 kilometrov. A potom už nič. Paul znenazdajky prestal používať Stravu. Na platforme nebol opäť aktívny až do 25. marca 2023. Bolo dôvodom zranenie alebo únava? Pokiaľ nedošlo k neuveriteľnej náhode, toto nie sú tie pravé dôvody.

Podobne ako Paul, Arthur a Charles náhle prestali trénovať na Strave po 3. februári 2023. Tesne pred týmto dátumom aj oni absolvovali posledný beh pozdĺž dokov, kde sú umiestnené SSBN. Podobne ako Paul sa do aplikácie vrátili okolo 25. marca.

Euronews v tejto súvislosti uvádza, že francúzske námorníctvo uznalo vzniknutú situáciu za problematickú, ale uviedlo, že nepredstavuje závažné riziko. Jeho predstavitelia uviedli, že odhalenia nepredstavujú „žiadne nedostatky, ktoré by mohli ovplyvniť činnosť operačnej základne Ile Longue“. Ešte v októbri minulého roka pritom taktiež Le Monde zverejnil ďalšie vyšetrovanie súvisiace so Stravou, ktoré odhalilo, že miesto pobytu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a amerického prezidenta Joea Bidena bolo možné vysledovať, pretože ich bezpečnostní agenti rovnako používali túto športovú aplikáciu.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Euronews, Ndtv, Le Monde, Interesting Engineering, Le Télégramme

Najnovšie videá

Trendové videá