Diplomatický škandál: Danko pobúril západných veľvyslancov. Vyjadrenia lídra SNS sú nepravdivé a nekorektné, tvrdia

  • Diplomatický škandál na slovenskej politickej scéne
  • Západní veľvyslanci varujú pred vyjadreniami Andreja Danka
Andrej Danko na návšteve Ruska
Naľavo Andrej Danko (SNS) s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom, vpravo Danko s predsedom ruskej Šátnej Dumy Vjačeslavom Volodinom TASR
  • Diplomatický škandál na slovenskej politickej scéne
  • Západní veľvyslanci varujú pred vyjadreniami Andreja Danka

Veľvyslanci Spojených štátov amerických, Francúzska a Nemecka v Bratislave ostro zareagovali na nedávne (16. 1.) vyjadrenia podpredsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS). Ten v rozhovore pre ruskú agentúru TASS obvinil Západ z podnecovania konfliktov medzi Slovenskom a jeho susedmi. Nemci, Francúzi a Američania sa dokonca podľa Danka z toho radujú.

Veľvyslanci vyjadrili nad týmito tvrdeniami hlboké znepokojenie. Hovoria, že sú nepravdivé a nekorektné. Neodrážajú tiež priateľské vzťahy, ktoré má Slovensko s ostatnými členmi EÚ a USA.

Dankove tvrdenia o Západe

Danko tiež pripomenul, že jeho strana SNS má vo vláde tri ministerstvá – kultúru, cestovný ruch a šport a životné prostredie. „Určite odporučím našim ministrom, aby uskutočnili vzájomné návštevy, ale je to v kompetencii vlády,“ povedal v súvislosti s plánovanými návštevami Ruska v roku 2025. 

K otázke možného pokroku v urovnaní konfliktu na Ukrajine sa Danko vyjadril, že Slovensko tento problém nevyrieši. „Fico nemôže vyriešiť tento problém, Slovensko nemôže vyriešiť tento problém. Tento problém môžu vyriešiť len Trump a Putin,“ dodal. 

Z podnecovania konfliktu medzi Slovenskom a jeho susedmi Danko obvinil Západ. „Keď sa Slováci hádajú s Čechmi, keď vzniká napätie medzi Poliakmi a Maďarmi alebo medzi Slovákmi a Maďarmi (…) konflikt medzi nami organizuje Západ,“ tvrdil s tým, že „Nemci, Francúzi a Američania sa radujú“ a podľa neho to dokonca využívajú.

Danko v rozhovore takisto zdôraznil, že mnohé západné krajiny kedysi mali kolónie a podľa jeho slov stále chcú „užívať svoju životnú úroveň a chcú, aby za nich pracoval niekto iný.“

Veľvyslanci vyjadrili hlboké poľutovanie

Veľvyslanci upozorňujú, že podobné vyjadrenia môžu oslabiť medzinárodné postavenie Slovenska a poškodiť vzťahy s jeho kľúčovými partnermi v EÚ a NATO. 

„Veľvyslanectvá Francúzska, Nemecka a Spojených štátov amerických v Bratislave vyjadrujú hlboké poľutovanie nad vyjadreniami podpredsedu Národnej rady SR Andreja Danka pre agentúru TASS zo 16. januára 2025, ktoré sa týkajú našich krajín a našej údajnej úlohy v možnom napätí medzi stredoeurópskymi národmi. Vyjadrenia pána Danka sú nekorektné a nepravdivé a neodrážajú priateľské vzťahy, ktoré má Slovensko s ostatnými členmi EÚ a USA,“ uviedli na sociálnej sieti. Pod vyhlásenie sa podpísali veľvyslanci Nicolas Suran, Thomas Kurz a Guatam A. Rana.

Zahraničné smerovanie Slovenska

Vláda Roberta Fica (SMER-SD) dlhodobo hovorí o vládnutí na všetky 4 svetové strany. Jej predstavitelia začali chodiť na oficiálne návštevy Ruska a hovoria o prehĺbení spolupráce. Tibor Gašpar (SMER-SD) zašiel v piatok (17. 1.) ešte ďalej. Uviedol, že Smer-SD nemá v tejto chvíli za prioritu a za cieľ vystúpiť z EÚ ani z NATO. „Ale obidve tieto združenia sa vyvíjajú v čase. Menia možno niektoré základné otázky alebo princípy fungovania, ktoré boli v čase, keď sme do nich vstupovali. Preto tu musia ostať otvorené dvere pre situáciu, že by sme eventuálne uvažovali aj tak už o krajnom riešení, ako je vystúpenie z EÚ, povedal Gašpar vo večerných správach STVR.

Koaličná strana Hlas-SD však takéto tvrdenia odmieta. „Strana HLAS presadzuje suverénnu zahraničnú politiku, v ktorej musia byť slovenské záujmy na prvom mieste. Odmietame však akúkoľvek diskusiu o možnom vystúpení Slovenska z EÚ alebo NATO,“ uviedla hovorkyňa strany Michaela Eliášová.

Na Gašparovo vyjadrenie reagoval aj prezident Peter Pellegrini v príspevku na sociálnej sieti. Zverejnil úryvok z memoranda o zahraničnej politike, ktoré podpísali spoločne s Robertom Ficom a Petrom Žigom. „Traja najvyšší ústavní činitelia – prezident Slovenskej republiky, predseda Národnej rady Slovenskej republiky a predseda vlády Slovenskej republiky, vyhlasujeme, že budeme spoločne podporovať naše nespochybniteľné členstvo v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii,“ píše sa v memorande.

Opozícia reaguje

Opozičné PS hovorí o hrozbe pre európsku budúcnosť Slovenska. „Ostro odmietame vyjadrenie Tibora Gašpara, ktorý pripustil možnosť vystúpenia Slovenska z EÚ a NATO. V plnej nahote sa potvrdilo, že Ficova vláda je hrozbou pre Slovensko,“ uviedol predseda PS Michal Šimečka.

Opozičná SaS zas vyzvala premiéra, aby oficiálne potvrdil stanovisko Gašpara. „Z reakcie podpredsedu parlamentu Tibora Gašpara zo SMERU sme však ostali šokovaní. Tibor Gašpar totiž pripustil, že by Slovensko mohlo vystúpiť z EÚ. Vyzývame stranu SMER a premiéra Roberta Fica, aby sa k týmto slovám oficiálne prihlásili, respektíve ich dementovali,“ uviedol predseda SaS Branislav Gröhling a vyzval všetky parlamentné strany, aby zaujali stanovisko k predstavenej zmene ústavy.

SaS chce, aby sa členstvo Slovenska v EÚ a NATO zakotvilo do Ústavy SR. Zmenu chcú poslanci NR SR za SaS presadiť cez návrh ústavného zákona, ktorým by sa menila ústava. O návrhu by mala NR SR rokovať na februárovej schôdzi.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: Instagram/usembassyslovakia, TASR, archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá