Inovácia vo veľkosti futbalového štadióna. Čínsky elektronický vylepšovák premení malý dron na radarové UFO
- Čínska inovácia by mohla zmeniť spôsob boja s dronmi
- Je inšpirovaná patentom podaným v roku 1959
- Čínska inovácia by mohla zmeniť spôsob boja s dronmi
- Je inšpirovaná patentom podaným v roku 1959
V Číne sa vedci pustili do niečoho, čo by mohlo úplne zmeniť hru. Pracovali na technológii, ktorá dokáže premeniť obyčajný dron vo veľkosti iPad-u, na niečo, čo na radare vyzerá ako obrovské UFO, veľké ako futbalový štadión.
Protivníka zmätie
Doteraz sa vedci zameriavali na to, ako skryť lietajúce objekty pred radarom, ale táto novinka sa snaží zmiasť radarových operátorov. Informuje SCMP.
Vedci vytvorili radarový prierez (RCS) pre tablet (radarový reflektor pripojený k dronu) s rozlohou 5 240 štvorcových metrov. Zapnutím radarového reflektora, ktorý bol nesený dronom, zistili, že môže „výrazne zvýšiť RCS na maskovanie charakteristík skutočných cieľov a efektívne dosiahnuť taktické ciele, ako je prieskum a protiútok,“ píše SCMP. Tablet nie je samostatný objekt, ale skôr sa hovorí o radarovom reflektore, ktorý je pripojený k dronu. Tablet slúži ako model, na ktorom vedci vytvorili radarový prierez (RCS).
Radarový prierez opisuje, ako veľmi radarový signál odráža cieľ. Je to veľkosť plochy, ktorá je schopná odrážať radarové vlny a zjavovať sa na radarovom zobrazení. Čím väčší je RCS, tým nápadnejší je cieľ pre radar – akoby mal väčšiu „viditeľnú“ plochu pre radarový systém.
Pásmo X
Vykonali rôzne testy a ukázalo sa, že zariadenie veľmi dobre funguje, najmä v pásme X. Zároveň zistili, že nepotrebujú na to žiadnu zložitú technológiu na generovanie signálov. Pásmo X je obľúbené pre svoju schopnosť poskytovať dobré rozlíšenie a detekciu cieľov na krátke až stredné vzdialenosti.
Je využívané v armádnych aplikáciách, napríklad na sledovanie a riadenie zbraní, pretože dokáže prenášať a prijímať signály s vysokou presnosťou. V oblasti civilného využitia sa pásmo X môže využiť aj v meteorológii na sledovanie poveternostných podmienok alebo na radarové zobrazovanie.
Zaujímavé je, že táto metóda si vyžaduje iba napájanie zosilňovacieho modulu. To eliminuje potrebu generovať a analyzovať elektromagnetické signály, čo znamená, že celý systém môže byť menší a ľahšie sa spravuje. Takže okrem zlepšenej efektivity to prináša aj výhody v miniaturizácii a škálovateľnosti, čo je výhodou, pretože táto technológia je výkonná a pritom nenápadná.
Inovácia je inšpirovaná patentom podaným v roku 1959
Tento patent podal Lester C. Van Atta, odborník na radar vtedy v spoločnosti Hughes Aircraft Company ešte v roku 1959 a inšpiroval najnovšiu inováciu.
Van Atta predstavil unikátnu mriežkovú anténu, navrhnutú tak, aby zabezpečila, že vlnová forma a dráha prichádzajúcich signálov dokonale súhlasili s odrazenými vlnami. Aby to fungovalo, otvor mriežky musel byť oveľa väčší, a preto táto myšlienka zostala na papieri viac ako 60 rokov.
Podľa vedcov, aplikovaním elektrického prúdu na Van Attovu mriežku, čínski vedci dokázali významne vylepšiť schopnosti zariadenia na zvyšovanie RCS. To znamená, že nová technológia dokáže efektívnejšie manipulovať s radarovými signálmi a dosiahnuť potrebné taktické výhody.
Čínske výdavky na zbrojenie
Čína dáva na armádu pod dve percentá HDP. Jej výdavky na zbrojenie v roku 2023 tvorili podľa správy CERP 296 miliárd amerických dolárov. Objemom financií na obranu si tak vydobyla druhé miesto hneď za USA. S 1,42 miliardami obyvateľov je to však predvídateľné poradie.
Podľa analytikov na armádu venuje väčšie prostriedky, než oficiálne tvrdia, niektoré výdavky schováva pod civilné kategórie. Čínske výdavky na obranu pozorne sledujú Spojené štáty aj regionálni rivali Pekingu ako Japonsko či Južná Kórea.
Čítajte viac z kategórie: Zo sveta
Zdroje: SCMP, CEPR