NOVÝ VOLEBNÝ PRIESKUM: Matovič zažíva „návrat“. Slováci by si dnes zvolili do parlamentu 7 strán

  • PS a Smer dominujú prieskumu Ipsosu, rozdiel je minimálny
  • Hnutie Slovensko Matoviča opäť prekročilo hranicu 5 %
Ilustračné foto TASR/Jakub Kotian
  • PS a Smer dominujú prieskumu Ipsosu, rozdiel je minimálny
  • Hnutie Slovensko Matoviča opäť prekročilo hranicu 5 %

Posledné politické udalosti na Slovensku zatiaľ výrazne neovplyvnili podporu jednotlivých politických strán. Podľa aktuálneho prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N si prvenstvo v preferenciách naďalej udržiavajú Progresívne Slovensko (PS) a Smer-SD. Obe strany majú náskok viac ako desať percentuálnych bodov pred tretím Hlasom-SD.

Opozícia má tesnú väčšinu

Rozdiel v podpore medzi PS a Smerom je minimálny a spadá do hranice štatistickej odchýlky. Ak by sa voľby konali v polovici januára, PS by získalo 23 % hlasov a vládny Smer by dosiahol 22,2 %. Opozícia by tak mala tesnú väčšinu. 

Za prvými dvoma stranami by sa objavila strana ministra Matúša Šutaja Eštoka, Hlas-SD, ktorá by obsadila tretie miesto s 11,1 %. V porovnaní s koncom októbra tak ide o pokles o takmer dva percentuálne body.

Matovič a jeho návrat na scénu

Najvýraznejší nárast však zaznamenalo hnutie Slovensko vedené Igorom Matovičom, ktoré po dlhšom čase opäť prekonalo hranicu zvoliteľnosti do parlamentu. V prieskume získalo podporu 5,6 % voličov, čím sa posunulo nad päťpercentnú hranicu.

Matovič sa zviditeľnil nedávnou cestou do Vietnamu, kde natočil virálne video s témou „zlatých vaní“, čo mu podľa prieskumu mohlo pomôcť zvýšiť popularitu. Spomínané video, v ktorom líder hnutia Slovensko pózoval pri zlatej vani v tričku „Ľudom vyššie dane, sebe zlaté vane“, má na Facebooku vyše milióna videní. 

Taktiež sa podieľal na spoločnej opozičnej tlačovej konferencii s PS, SaS a KDH, kde oznámili zámer odvolať premiéra Roberta Fica. Táto udalosť mu po mesiacoch v izolácii, teda aj v posune u jeho voličov, určite tiež pomohla.

Voliteľské jadrá a politický potenciál

Smer má najlojálnejších voličov, pričom jeho jadro tvorí 15 % voličov. PS má jadro o veľkosti 12 %, zatiaľ čo Hlas, napriek vysokému potenciálu, má len 5 % verných voličov.

Pohyb voličov medzi stranami je stále možný, pričom Smer môže osloviť časť sympatizantov Hlasu a Republiky, zatiaľ čo PS má veľký priestor na získanie voličov SaS a Demokratov.

Vyhliadky do budúcnosti

Ak by voľby dopadli podľa prieskumu, parlament by mal sedem strán. PS a Smer by si rozdelili 42 a 40 mandátov, Hlas by získal 20 poslancov, Republika 14, KDH 13, SaS 11 a spomínané hnutie Slovensko 10.

Päťpercentné kvórum by však neprekročili tieto strany: Demokrati, ktorí by získali iba 4 %,  Maďarská aliancia s 3,7 % a ani hnutie Sme rodina s 2,8 %. Koaličnú stranu SNS Andreja Danka by tiež volilo len dve percentá voličov.

Opozičné strany PS, SaS a KDH by tak mohli s podporou Matoviča vytvoriť najtesnejšiu parlamentnú väčšinu s 76 hlasmi. Smer a Hlas spolu s Republikou by na vytvorenie vlády potrebovali ďalších partnerov.

Politická scéna však stále ostáva rozdelená, pričom budúci vývoj závisí od schopnosti strán mobilizovať svojich voličov. Aktuálny prieskum síce ukazuje stabilitu dvojice PS a Smer na čele, ale pripustil aj návrat Matoviča do parlamentného boja a pokračujúci boj o pozície v rámci opozície. 

Správu budeme aktualizovať…

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Denník N, FB

Najnovšie videá

Trendové videá