170-miliónový darček pre Trumpa. Najbohatší Američania sa pretekali v podpore nového prezidenta
- Keďže Trump už vyhral voľby, inauguračný príspevok nie je rizikom podpory porazeného kandidáta
- Trump získal do inauguračného fondu 170 miliónov
- Keďže Trump už vyhral voľby, inauguračný príspevok nie je rizikom podpory porazeného kandidáta
- Trump získal do inauguračného fondu 170 miliónov
Trumpova pondelňajšia inaugurácia vyzerala z veľkej miery ako prehliadka najbohatších Američanov. V prvých radoch vedľa budúcich ministrov sedeli napríklad Jeff Bezos, Mark Zuckerberg a, samozrejme, Elon Musk.
Na inaugurácii nechýbal ani Shou Chew, generálny riaditeľ TikToku, ktorý stál hneď pri Tulsi Gabbard, Trumpovej nominantky na riaditeľku národnej spravodajskej služby. Ten je Trumpovi vďačný, že čerstvo zvrátil chystaný zákaz TikToku na pôde USA.
Trump na svoj obrad zinkasoval od rôznych sponzorov dary vo výške viac ako 170 miliónov dolárov, čo je skoro trikrát viac, než koľko dostal pred štyrmi rokmi jeho predchodca Joe Biden. Keďže už vyhral voľby, inauguračný príspevok nepredstavuje pre podporujúcich miliardárov žiadne riziko.
Dobrá investícia
Keď sa človek pozastaví a zamyslí sa, sila sústredená medzi týmito mužmi je vskutku ohromujúca. Na celom svete Meta reguluje reč odhadovaných 3,3 miliardy denných používateľov – zhruba 40 percent celého ľudstva.
Amazon je druhým najväčším maloobchodným predajcom na svete a jeho piatym najväčším zamestnávateľom, ktorý riadi globálny trh menších predajcov.
Apple dohliada na digitálny život 1,5 miliardy používateľov iPhonov, zatiaľ čo SpaceX a OpenAI formujú budúcnosť vesmírneho cestovania a AI, píše The Independent.
Podľa CNB, Trump so 170 miliónmi dolárov vo svojom inauguračnom fonde prekonal finančné výnosy oboch predchádzajúcich inaugurácií dohromady. Joe Biden vyzbieral 63 miliónov a Barack Obama v roku 2009 „len“ 53 miliónov.
Kto sa podieľal na tejto rekordnej sume? Napríklad spoločnosti ako Boeing a Google venovali na Trumpovu inauguráciu po milióne dolárov. K nim sa pridali aj ďalší významní darcovia z technologického sektora, vrátane Google, Microsoftu, Amazonu a Mety. Podobne vysokou sumou, jedným miliónom, Trumpa podporili aj automobilové giganty ako Ford, General Motors a Toyota.
Oligarchia v nástupe?
Mnohí z týchto darcov získali za svoju štedrosť pozvánku na inauguračné podujatia. Mark Zuckerberg napríklad spolu s republikánskymi miliardármi pripravoval špeciálnu recepciu, ktorá sa podľa zdrojov agentúry Associated Press mala uskutočniť pred hlavným inauguračným plesom.
Podľa komentátorov išlo o jasnú snahu o získanie Trumpovej priazne v otázkach politických rozhodnutí. „V politike vo Washingtone platí, že ak nesedíte pri stole, ste na jedálnom lístku. A cena za miesto pri stole stále rastie,“ uviedol pre CNBC Michael Beckel z think-tanku Issue One.
To je pravdepodobne aj jedným z dôvodov, prečo sa má inaugurácie zúčastniť Shou Chew, generálny riaditeľ TikToku. Jeho aplikácia je v USA doslova na hranici zákazu. Podľa vlády a zákonodarcov predstavuje bezpečnostné riziko – TikTok totiž vlastní čínska spoločnosť ByteDance.
Situácia vznikla na základe legislatívy z minulého roka, ktorej platnosť potvrdil súd. Zákon reaguje na možné ohrozenie národnej bezpečnosti USA a postavil čínsku materskú spoločnosť pred dilemu. Firma musí buď aplikáciu predať, alebo ukončiť jej prevádzku v USA. Po aktuálnom rozhodnutí Najvyššieho súdu USA by TikTok mohol byť zakázaný už minulú nedeľu. Trump však sľúbil, že aplikáciu po inaugurácii zachráni.
Najväčší podporovateľ
Trumpova blízkosť k technologickému svetu je azda najzreteľnejšia v jeho čoraz užšom vzťahu s Teslou a generálnym riaditeľom SpaceX Elonom Muskom, ktorý údajne vynaložil viac ako 250 miliónov dolárov na podporu Trumpovej kampane.
Musk, známy ako najbohatší človek na svete, sa pravidelne objavoval po Trumpovom boku pred jeho volebným víťazstvom aj po ňom a mal zohrávať významnú úlohu v plánovaní prezidentského prechodu.
Spolu s podnikateľom Vivekom Ramaswamym dostali za úlohu viesť poradný tím zameraný na znižovanie vládnych výdavkov. Táto spolupráca by však mohla vytvoriť komplikovanú situáciu pre Sama Altmana z OpenAI, ktorý čelí právnemu sporu o porušenie zmluvy podanému samotným Muskom.
Muskovi sa v deň Trumpovej inaugurácie podarilo zaplniť titulky všetkých médií svojím kontroverzným pozdravom. Keď sa prihováral publiku v Capital One Arene vo Washingtone vykonal gestá pripomínajúce fašistický pozdrav.
„Chcem sa poďakovať za to, že ste to umožnili,“ povedal Musk, známy ako majiteľ SpaceX, Twitteru/X a Tesly, a jeden z hlavných podporovateľov Trumpovej kampane. Gesto zahŕňalo ruku priloženú k hrudi a následné vystretie ramena diagonálne nahor, píše The Guardian.
View this post on Instagram
Trump menil pravidlá hry v pozvánkach
Tohtoročná inaugurácia nastupujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa bola odlišná od jeho prvej z roku 2017. Zatiaľ čo minule riešil hlavne to, aký veľký bol dav, ktorý na akciu prišiel, tento rok sa hovorilo o tom, kto sa ceremónie zúčastnil. Okrem bývalých žijúcich prezidentov a tech barónov, sa na oslavách netradične objavili aj niektorí zahraniční lídri.
Trump pozval taliansku premiérku Giorgiu Meloniovú, argentínskeho prezidenta Javiera Mileiho či spolupredsedu nemeckej AfD, lídra kampane za brexit Nigela Farage, neúspešného kandidáta na francúzskeho prezidenta Érica Zem Morawieckého.
Najprekvapivejšia je ale účasť čínskeho viceprezidenta Chan Čenga, hoci pozýval samotného prezidenta. Zástupca komunistickej veľmoci sa doteraz nikdy inaugurácie prezidenta USA nezúčastnil.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Independent, CNBC, The Guardian