Odhalili tajomstvo najšťastnejšej krajiny na svete. Ich tisícročnú tradíciu tvorí 5 bodov
- Fínsko je podľa prieskumov najšťastnejšou krajinou na svete
- Slovensko sa umiestnilo až na 45. mieste
- Ich tradície môžu byť odpoveďou na šťastie
- Fínsko je podľa prieskumov najšťastnejšou krajinou na svete
- Slovensko sa umiestnilo až na 45. mieste
- Ich tradície môžu byť odpoveďou na šťastie
Šťastie – ten ultimátny pocit, po ktorom túži každý z nás. V detstve ho nachádzame v jednoduchých veciach, ako sú hračky, rozprávky či bezstarostné hry. S pribúdajúcim vekom ho hľadáme v priateľstvách, zážitkoch a neskôr aj v rodinných vzťahoch a spoločných chvíľach. Počas celého života sa snažíme nájsť recept na šťastie, no niekedy je táto cesta plná otázok a neistôt. Rovnako ako pri varení, aj tu je užitočné nehľadať riešenia metódou pokus – omyl, ale inšpirovať sa od tých, ktorí majú recept na šťastie už zvládnutý.
Jedným z najlepších príkladov je Fínsko, krajina, ktorá sa na základe prieskumov stala v roku 2024 šampiónom v tej najdôležitejšej kategórii. Získala titul najšťastnejšej krajiny sveta. Na porovnanie, Slovensko sa ocitlo na 45. priečke. Od Fínov sa naozaj máme čo učiť – ich spôsob života, hodnoty aj mentalitu.
Slúžiť nám môžu ako inšpirácia na zlepšenie nášho vlastného života. Fascinovať nás zas môže ich prostredie, v ktorom sa dokonale spája príroda s modernou architektúrou. Zaujme aj pracovitosť, rešpekt k tradíciám a zmysel pre rovnováhu medzi prácou a voľným časom. To všetko je ukážkou toho, že šťastie nie je o náhode, ale o voľbách, ktoré denne robíme.
Šťastie je kombináciou viacerých faktorov
Fíni sa podľa zistení cítia šťastne, pretože vytvorili spoločnosť, v ktorej sa dobre žije. Kombinácia kvalitného vzdelania, dostupného zdravotníctva, rešpektu k prírode a dôrazu na komunitu im umožňuje žiť životy plné spokojnosti a pohody. Každý aspekt ich života, od drobných denných rituálov po veľké spoločenské rozhodnutia, odráža ich hlboké pochopenie toho, čo znamená byť skutočne šťastný.
V ďalších riadkoch sa pozrieme na základné druhy fínskej inšpirácie, ktorú môžeme zaradiť do našich vlastných životov. Tieto fínske „lifehacky“ nám môžu pomôcť nájsť šťastie v kúsku spomalenia. Nezabudni, aj malé inšpirácie môžu priniesť veľké výsledky.
Tajomstvo ukryté v odvekej tradícii
O fínskych lifehackoch na šťastie sa však môžeme čo-to dozvedieť už teraz. To aj vďaka reportáži pre BBC, kde ich princípy spomína domáca Heta-Jemina Pudasová. Tá spomína prepojenie domácich s odvekou tradíciou – saunou.
Šťastie môžeme preto hľadať aj za takouto drobnosťou. Uvádza pri tom 5 princípov, ktoré ju robia tým, čím je. Okrem toho inšpirujú aj samotný život.
1. Ponorenie sa do ticha
Jasné princípy robia zo sauny naozaj posvätné miesto. Rovnako ako v akejkoľvek inej svätyni, aj v saune objavujú ticho. Pre Fínov je sauna priestorom, kde je nevyhnutné úplne vypnúť, odložiť starosti a umožniť telu aj mysli ponoriť sa do hlbokého pokoja.
Ticho pri tom v saune nie je len absenciou hluku, ale aj schopnosťou zotrvať v ňom a nerušiť ho vlastnými nepokojnými myšlienkami. Fínka o ňom hovorí ako o vzácnosti, ktorú treba rešpektovať. Najmä ak práve ticho vyhľadávajú ostatní.
2. Srdce tepla
Fíni veria, že skutočným srdcom sauny je nádoba s horúcimi kameňmi „löyly“. Tie poznáš aj z našich sáun, po poliatí vodou vytvárajú paru. Táto para, považovaná za „ducha samotnej sauny,“ má pre nich takmer posvätný význam.
Výhody saunovania potvrdzujú aj výskumy. Tie ukazujú, že ľudia čo pravidelne navštevujú saunu, majú menej často problémy s vysokým krvným tlakom a celkovo menšie bolesti. Vykazujú aj vysokú úroveň šťastia a energie, kvalitnejší spánok a lepšie celkové duševné zdravie.
Ako však upozorňuje Heta-Jemina, narábanie s kameňmi si vyžaduje rešpekt a ohľaduplnosť. Pri pridávaní vody na kamene je potrebné vnímať, či intenzita pary vyhovuje aj ostatným. Sauna je priestorom zdieľania a vzájomného rešpektu, kde sa každý cíti dobre len vtedy, ak sa zohľadní pohodlie ostatných.
3. Odvaha
Možno nie úplne bežné u nás, no základom u Fínov je, že do sauny zväčša chodia odhalení. Je to symbol prirodzenosti, úprimnosti a prijatia samých seba takých, akí naozaj sú. Zbavujú sa tak pretvárky aj zbytočných bariér a užívajú si momenty v plnosti.
Normálne je to podľa nej najmä vtedy, ak ide o rodinu a blízkych. Pri zmiešaných saunách a s cudzími sa do sauny chodí v plavkách.
4. Treba aj vychladnúť
Cyklus saunovania sa uzatvára úplným opozitom – chladom. Tradícia pre to nie je len o teple, ale aj o akomsi vyváženom cykle. Fíni často trávia v saune aj hodinu a pol. Po tom sa však musia schladiť, aby telo opäť získalo rovnováhu. Tou najstaršou „old school“ metódou je váľanie sa v snehu. Poskytne efektívne ochladenie a navonok privedie radosť zo života.
Alternatívou je, že jednoducho vyjdeš na vzduch a necháš nasaté teplo z tela odísť ako paru. Nejde opäť len o fyzické očistenie, ale aj psychický reset. Aj táto rovnováha poukazuje na fínsku cestu ku šťastiu.
5. Bez rozmýšľania
Ísť do ľadových vôd, či už je to jazero, alebo more, je niečo, čo je pre nás odstrašujúce, no pre Fínov úplne prirodzené. Tento rituál nielenže posilňuje imunitu, ale má aj priamy pozitívny účinok na srdce a krvný tlak. Keď sa ponoríš do ľadovej vody, tvoje telo sa okamžite prebudí a vyžaduje si plnú koncentráciu na dýchanie, čím sa zameriaš na prítomný okamih a na svoje telo.
Efekty ľadovej vody, či už zvolíš sprchu, alebo kúpeľ, potvrdzujú aj vedci. Už 5-minútové vystavenie studenej vode zvyšuje pripravenosť s pozornosťou a výrazne znižuje stres či úzkosti.
Jednoduchý postup, ktorý odporúča, je začať s ponorením len do kolien s následným návratom do sauny. Tento proces by sme mali opakovať niekoľkokrát a vždy sa postupne ponoriť hlbšie. S každým opakovaním si tvoje telo zvykne na chlad a pocit strachu zmení na pocity úľavy a úspechu. Ani sa nenazdáš a čoskoro budeš schopný vojsť do vody úplne. Podľa Fínky je to spôsob, ako prekonať strach a získať silu – skúsiť by to mal naozaj každý.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: World Population Review, BBC, International Journal of Circumpolar Health/Åsa Engström et al., National Library of Medicine/ Yankouskaya et al.