Obľúbená potravina Slovákov zlacnela. Hlavným dôvodom zmien cien je počasie

  • Cena často používanej potraviny rapídne klesla
  • Suma tejto potraviny sa vyvíjala v dôsledku počasia
Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia TASR/František Iván
  • Cena často používanej potraviny rapídne klesla
  • Suma tejto potraviny sa vyvíjala v dôsledku počasia

Ako informuje portál hnonline.sk, cena často používanej potraviny výrazne klesla. Ide o olivový olej, ktorého cena ešte počas januára 2023 bola okolo 4,21 eura. V súčasnosti sa však cena pohybuje až okolo 8 eur.

Tento segment mal však veľmi náročné obdobie, ktoré súviselo s nedostatkom úrody. Dôvodom bol nedostatok olív zapríčinený výrazným suchom. „Čelíme jednému z najťažších období v histórii segmentu,“ opisoval minulý rok situáciu pre CNBC Miguel Angel Guzman, obchodný riaditeľ španielskej spoločnosti Deoleo. Táto spoločnosť je v súčasnosti najväčším svetovým fľaškovačom olivového oleja.

Podľa informácií Štatistického úradu SR došlo k výraznému medziročnému nárastu. Zatiaľ čo pred rokom sa priemerná cena za pollitrové balenie pohybovala približne na úrovni piatich eur, v súčasnosti sa už približuje k ôsmim eurám, informuje portál tvnoviny.sk

Svitá na lepšie časy

Dnes však tomuto odvetviu svitá lepšia budúcnosť. Súvisí to aj s tým, že cena olivového oleja rapídne klesla. Uveďme si ilustráciu. Cena extra panenského olivového oleja sa na svetovom trhu pohybovala okolo 5 000 dolárov za tonu, no začiatkom roka 2024 prekonala hranicu 10 000 dolárov. V tom čase to predstavovalo historické maximum.

„Hlavným dôvodom zmien cien je, samozrejme, počasie. Suchá, ktoré viedli k predchádzajúcemu nárastu cien,“ informujú hnonline.sk. 

„Pokles exportných cien sa už postupne prejavuje aj na spotrebiteľských cenách. Očakávam, že tento trend bude pokračovať aj v najbližších mesiacoch,“ uviedol pre Hospodárske noviny analytik Martin Nemky.

Bari v Taliansku, Chania v Grécku a Jaén v Španielsku sú považované za kľúčové centrá obchodu s olivovým olejom v Európskej únii. Tieto regióny spoločne zabezpečujú viac ako 60 % celosvetovej produkcie olivového oleja. Ceny v týchto oblastiach, najmä v Španielsku, výrazne ovplyvňujú ostatné krajiny produkujúce olivový olej a majú zásadný vplyv na exportné trhy, informuje o tom portál internationaloliveoil.org.

V auguste 2024 sa písalo, že extra panenský olivový olej stál v Španielsku približne 705 eur za 100 kilogramov. To je o 0,9 percenta viac v porovnaní s rokom 2023. V Taliansku sa cena za extra panenský olivový olej pohybovala okolo 950 eur za 100 kilogramov. V porovnaní s rokom 2023 ide o 16,6-percentný nárast.

Vývoj cien potravín

Ako sme ťa informovali v našom staršom článku, Ministerstvo financií Slovenskej republiky pravidelne analyzuje vývoj cien základných potravinových položiek. Počas októbra 2024 nastal na Slovensku opätovný nárast cien. Podľa spomenutej analýzy ceny dosiahli svoj vrchol. Od tohto času sa ceny začali znižovať.

Pre ilustráciu, medzi januárom 2022 a marcom 2023 ceny potravín (bez alkoholu, nealkoholických nápojov a tabaku) stúpali v priemere o 2,1 % mesačne. Pozitívny obrat nastal od apríla 2023 do júla 2024, keď sa tempo rastu spomalilo na priemerných 0,1 % mesačne, čo už bolo porovnateľné s priemerom v eurozóne.

V októbri 2024 sa tempo rastu cien potravín opäť zrýchlilo a medzimesačne vzrástlo o 2,1 %. Tento mesiac sa preto nepriaznivo prejavil vo vývoji cien. Spotrebitelia sa stretli s výraznejším zdražovaním v obchodoch.

Ceny potravín v roku 2024

  • oleje a tuky – nárast o 30,5 %,
  • zelenina – nárast o 13,3 %,
  • ovocie – nárast o 11,9 %,
  • nealkoholické nápoje – nárast o 4,3 %,
  • mlieko, syry a vajcia – nárast o 1,4 %,
  • mäso – pokles o 0,5 %.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: hnonline.sk, internationaloliveoil.org, tvnoviny.sk, Startitup 

Najnovšie videá

Trendové videá