Mal zobrať úplatok v hodnote takmer 180-tisíc eur. Ukrajinská bezpečnostná služba zadržala hlavného armádneho psychiatra
- V prípade preukázania viny z úplatkárstva hrozí lekárovi až desať rokov za mrežami
- Pri prehliadkach jeho nehnuteľností našli vyšetrovatelia hotovosť vo výške 152 000 dolárov a 34 000 eur
- V prípade preukázania viny z úplatkárstva hrozí lekárovi až desať rokov za mrežami
- Pri prehliadkach jeho nehnuteľností našli vyšetrovatelia hotovosť vo výške 152 000 dolárov a 34 000 eur
Ukrajinské úrady v utorok zadržali vysokopostaveného vojenského lekára, podozrivého z úplatkárstva a nezákonného obohacovania.
Podľa informácií ukrajinskej rozviedky SBU ide o hlavného vojenského psychiatra, ktorý pôsobí aj ako člen posudkovej komisie udeľujúcej výnimky z vojenskej služby. O prípade informovala agentúra AFP, na ktorú sa odvoláva TASR.
Polícia našla hotovosť vo výške 180-ticíc eur
Vyšetrovanie odhalilo, že lekár od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu v roku 2022 nepriznal príjmy presahujúce milión dolárov a zatajil majetky patriace jeho blízkej rodine.
Podľa vyhlásenia SBU vlastní dva byty v Kyjeve, jeden v pobrežnom meste Odesa, pozemky v okolí hlavného mesta a štyri luxusné automobily. Pri prehliadkach jeho nehnuteľností našli vyšetrovatelia hotovosť vo výške 152 000 dolárov a 34 000 eur, čo je spolu takmer 180-tisíc eur.
The Security Service of Ukraine detained the chief psychiatrist of the Armed Forces of Ukraine, who became rich by more than $ 1 million during the war
According to the Security Service of Ukraine, he is the chief psychiatrist of the Armed Forces, who is the deputy head of the… pic.twitter.com/zZJjm6twgv
— NEXTA (@nexta_tv) January 21, 2025
V prípade preukázania viny za prijímanie úplatkov hrozí lekárovi trest odňatia slobody až na desať rokov.
Súčasť širších reforiem proti korupcii
Prípad je súčasťou širšej protikorupčnej kampane, ktorej cieľom je odstrániť systematické podvody a zaviesť reformy nevyhnutné pre vstup Ukrajiny do Európskej únie.
Protikorupčné zásahy sa v poslednom období zamerali predovšetkým na lekárske posudkové komisie. Tie sú podozrivé z prijímania úplatkov od ukrajinských mužov výmenou za udelenie výnimiek z vojenskej služby.
Ministerstvo obrany už avizovalo reformu systému, pričom nové pravidlá by mali vstúpiť do platnosti na jeseň tohto roka.
Korupcia v armádnych štruktúrach
Prípad hlavného vojenského psychiatra nie je prvým korupčným škandálom v armádnych štruktúrach. Minulý rok odstúpil generálny prokurátor Andrij Kostin po zverejnení kauzy, v ktorej sa odhalilo, že viacerí predstavitelia prokuratúry uplácali lekárov s cieľom získať výnimky z vojenskej služby.
Kostin bol generálnym prokurátorom od júla 2022. Predtým pôsobil ako poslanec ukrajinského parlamentu za Zelenského stranu Sluha ľudu.
„V systéme ukrajinskej prokuratúry bolo zistených mnoho hanebných prípadov porušenia zákona,“ uviedol Kostin vo vyhlásení na sociálnych sieťach na jeseň minulého roka. „Domnievam sa, že je správne oznámiť moje odstúpenie z funkcie generálneho prokurátora,“ dodal.
Podľa agentúry AFP ukrajinská vláda intenzívne pracuje na odstránení podobných prípadov, ktoré ohrozujú dôveru verejnosti a komplikujú snahy o reformu inštitúcií. Vláda zdôrazňuje, že protikorupčné opatrenia sú kľúčové pre budúcnosť krajiny v Európskej únii.
Kontroverzná mobilizácia
AFP pripomína, že mobilizácia je na Ukrajine široko diskutovanou a kontroverznou otázkou, ktorá polarizuje spoločnosť, a to najmä po rozsiahlom nábore do armády, ktorý sa uskutočnil začiatkom minulého roka s cieľom posilniť ukrajinské sily bojujúce proti ruskej invázii.
Ešte v roku 2023 sa na Ukrajine prevalil korupčný škandál týkajúci sa mobilizácie. V júli zadržali bývalého vojenského veliteľa Odeskej oblasti Jevhena Borisova, ktorý je podozrivý z korupcie. Toto podozrenie súvisí s tým, že Borisovova rodina po ruskej invázii na Ukrajinu kúpila v Španielsku nehnuteľnosti v hodnote niekoľko miliónov dolárov.
Tieto peniaze údajne získal od bohatých Ukrajincov výmenou za oslobodenie od mobilizácie do armády. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po zverejnení prípadu požadoval dôkladné preskúmanie systému mobilizácie v krajine.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: TASR