Ďalší štátny IT systém v problémoch: Úrady nevedia spárovať platby občanov a firiem
- Systém eKolok už druhý týždeň nefunguje
- Ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že to nespadá pod ich kompetencie
- Systém eKolok už druhý týždeň nefunguje
- Ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že to nespadá pod ich kompetencie
Vládny informačný systém pre správu a evidenciu poplatkov čelí vážnym problémom. Už dvanásty deň nedokáže správne spárovať platby občanov a firiem, čo spôsobuje chaos v štátnej správe. Informáciu priniesol portál Živé.sk.
Situácia je o to kritickejšia, že prichádza krátko po nedávnom vypnutí elektronických služieb katastra kvôli hackerskému útoku.
Za prevádzku systému eKolok, ktorý bol spustený v roku 2014, zodpovedá Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES). Na jeho vývoji spolupracovali ministerstvo financií, NASES a Slovenská pošta. Systém využívajú viaceré štátne inštitúcie na správu a evidenciu správnych a súdnych poplatkov.
Ministerstvo sa zodpovednosti vyhýba
Výpadok systému prichádza v obzvlášť nevhodnom čase. Na jeseň 2023 totiž vláda Roberta Fica pristúpila k zvýšeniu správnych poplatkov s cieľom získať dodatočných 37,5 milióna eur do štátneho rozpočtu. Toto navýšenie bolo odôvodnené potrebou znížiť dlh a zohľadniť infláciu od roku 2009.
Ministerstvo spravodlivosti SR už na svojom webe priznalo vzniknutú situáciu a ospravedlnilo sa za oneskorené priradenie platieb k žiadostiam. Zároveň zdôraznilo, že problematický systém eKolok nespadá pod ich kompetenciu.
„Z dôvodu incidentu s párovaním platieb od 09.01.2025 môže dôjsť k oneskorenému priradeniu platby k žiadosti, za čo sa ospravedlňujeme. Vzniknutý problém je na strane systému eKolok, ktorý nie je v pôsobnosti Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky,“ píše ministerstvo.
Občania môžu v súčasnosti uhrádzať poplatky viacerými spôsobmi. Buď prostredníctvom platobných kioskov na úradoch, mobilnej aplikácie eKolok alebo elektronicky cez portál Slovensko.sk.
„Momentálne všetky takto uhradené poplatky, ktoré sú určené pre štát a za služby štátu, končia na účte mimo štátnej pokladnice. V tejto chvíli sa už 12. deň stratila kontrola nad tým, ktoré poplatky sú uhradené a ktoré nie,“ upozornil portál Živé.sk jeden z čitateľov.
Problémy s katastrom mali za následok odstúpenie šéfa úradu
Odstúpenie Juraja Cellera z funkcie predsedu Úradu geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) SR podľa opozičnej strany SaS a hnutia PS ako vyvodenie zodpovednosti za kybernetický útok na systémy úradu nestačí.
Žiadajú vyvodenie politickej zodpovednosti na strane viacerých ministrov aj premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Vyplýva to zo stanovísk, ktoré TASR poskytli hovorca SaS Ondrej Šprlák a Samuel Chrťan z mediálneho oddelenia PS.
„Politickú zodpovednosť nemôže niesť úradník. Ide o najväčší kybernetický útok na štát, aký si pamätáme. Robert Fico, Matúš Šutaj Eštok a Richard Raši (obaja Hlas-SD, poznámka TASR) napriek tomuto úbohému pokusu problém ututlať, dobre vedia, že sa im to nepodarí,“ uviedol poslanec Národnej rady (NR) SR Ján Hargaš (PS). Dodal, že koniec šéfa katastra vo funkcii prichádza neskoro.
Hargaš pripomenul, že koaliční politici hekerský útok na kataster spočiatku ignorovali, potom podľa neho klamali, že kataster už začína fungovať a dodnes verejnosti „nepovedali pravdu o tom, k akým citlivým údajom sa hekeri dostali a čo s nimi spravili“. Vyhlásil, že zodpovednosť za incident nesie celá vláda.
Za situáciu na katastri musí podľa strany SaS niesť následky aj minister, ktorý Cellera na pozíciu nominoval – minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD).
Slovensko sa hnevá
„Kataster stále nie je úplne funkčný a komplikuje situáciu nielen občanom, ale aj samosprávam. Napriek tomu, že vláda mohla odvolať šéfa katastra okamžite, počúvali sme takmer dva týždne výhovorky, ako nikto za nič nemôže. Vyzvali sme na ráznejšie kroky aj premiéra, ten miesto odvolania Juraja Cellera nahrával video, aby šéf katastra odstúpil sám. Vládna koalícia sa absurdne zbavuje zodpovednosti, miesto razantného konania sme svedkami zahmlievania a netransparentného informovania verejnosti,“ uviedol predseda SaS Branislav Gröhling.
Strana zároveň podľa poslanca NR SR Alojza Hlinu (SaS) považuje za absurdné informácie, že Celler mal komunikovať s hekermi. Zdôraznil, že minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) však tieto informácie nemá odkiaľ mať.
Predseda ÚGKK SR Celler sa v pondelok vzdal svojej funkcie. Na jeho rezignáciu v súvislosti s hekerským útokom na informačný systém katastra vyzval predseda vlády. O tom, že by mal odstúpiť, hovoril aj Taraba. V nedeľňajšej (19. 1.) diskusnej relácii TA3 V politike uviedol, že Celler si mal písať s hekermi, čo doterajší šéf ÚGKK SR poprel.
Vládny kabinet vymenoval Cellera do funkcie minulý rok na návrh ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Takáča.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Živé, ORSR