KDH predloží ústavný zákon. Chce rozhodovať o zmene pohlavia a „prenájme maternice“ bez EÚ
- Kresťanskodemokratické hnutie predloží návrh ústavného zákona
- Chcú, aby o témach ako rodina, zmena pohlavia či vzdelávanie detí rozhodovalo Slovensko
- Kresťanskodemokratické hnutie predloží návrh ústavného zákona
- Chcú, aby o témach ako rodina, zmena pohlavia či vzdelávanie detí rozhodovalo Slovensko
Opozičné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) uviedlo, že na marcovú schôdzu Národnej rady (NR) SR predloží návrh ústavného zákona, ktorým chce v Ústave SR zakotviť zvrchovanosť Slovenskej republiky v kultúrno-etických otázkach.
Predstavitelia strany návrhom chcú, aby o týchto otázkach rozhodovalo Slovensko suverénne. Túto informáciu oznámili na stredajšej tlačovej konferencii, informuje TASR.
KDH chce ústavne zakotviť premeny muža na ženu
„KDH predloží na marcovú schôdzu návrh ústavného zákona, ktorým jasne zadeklarujeme zvrchovanosť SR v kultúrno-etických otázkach. Budeme navrhovať, aby sa jasne zakotvilo, že o týchto veciach budeme rozhodovať doma, že otázka rodiny, premeny muža na ženu, otázka vzdelávania, výchovy detí, práv rodičov o tom, ako sú vzdelávané ich deti, sú veci mimoriadne závažné a musia mať jasné ústavné zakotvenie,“ povedal podpredseda KDH Viliam Karas.
Karas dodal, že zabrániť chcú aj vykorisťovaniu žien na „prenájom maternice“. Týmto výrazom označil surogátne materstvo. Kresťanskí demokrati vyjadrili, že týmto návrhom chcú prispieť k ochrane ľudskej dôstojnosti.
Návrh vychádza z priorít
KDH považuje za potrebné posilnenie hlasu členských štátov v otázkach, ktoré sa týkajú práve kultúrno-etických otázok. Predseda KDH Milan Majerský na konferencii pripomenul, že na to upozorňovali už pred vstupom do Európskej únie. Tento návrh ústavného zákona vychádza z ôsmich priorít na zmenu ústavy. Tie predstavili ešte v lete roku 2024.
V súvislosti s politickými partnermi KDH odmietlo koordináciu s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD). Fico v utorok 21. januára v parlamente predstavil návrhy na zmenu ústavy a takisto v hodnotových otázkach. Podľa premiéra by mala byť v ústave zakotvená existencia dvoch pohlaví či podoba štátneho vzdelávacieho programu. Do ústavy chce dostať aj úpravu o adopciách detí.
Kresťanskí demokrati tvrdia, že Fico sa týmto snaží odvrátiť pozornosť, zatiaľ čo u strany KDH ide o konzistentnú tému. O podpore návrhu ústavného zákona budú kresťanskí demokrati rokovať so všetkými parlamentnými stranami. Vylúčili však politické „obchodovanie“.
Pre rozdielne názory odišla Holečková
Ešte v septembri minulého roka sme prostredníctvo článku informovali, že dlhoročná členka KDH Martina Holečková odišla zo strany. Ide o významnú osobnosť, ktorá bola tvárou viacerých opozičných protestov. KDH vo svojom vyhlásení, ktoré prišlo do redakcie Satrtitup, uviedlo, že rešpektuje jej slobodné rozhodnutie odísť.
Zároveň zdôraznilo svoje postavenie ako hodnotovo jasne vyprofilovanej konzervatívnej strany, ktorá už 34 rokov presadzuje overené hodnoty. Hnutie vyjadrilo nádej, že Holečková naloží zodpovedne so svojím poslaneckým mandátom, ktorý získala od voličov KDH.
Holečková vtedy vysvetlila svoj odchod na sociálnych sieťach. „Do KDH som vstúpila v časoch, keď vedenie strany jasne vedelo, čo chce dosiahnuť. Práci pre KDH som venovala viac ako 8 rokov, ale ďalej to však už nejde,“ uviedla.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Ako hlavný dôvod svojho odchodu označila rozdielne pohľady na zásadné otázky a kroky strany, ktorým prestala rozumieť. Poslankyňa poukázala na svoje aktivity v parlamente, vrátane kritiky ministerky Šimkovičovej za netransparentné míňanie prostriedkov či výzvy na odstúpenie premiéra Fica. Holečková sa vyjadrila, že za tieto kroky si od vedenia KDH vyslúžila len kritiku.
Holečková po odchode pôsobila v Národnej rade SR ako nezávislá poslankyňa. O svojej politickej budúcnosti informovala neskôr. Je len pár dní, čo Martina Holečková prostredníctvom sociálnej siete oznámila, že sa stala členkou strany Sloboda a Solidarita.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: TASR, SIU