Veľký úspech pre slovenskú IT firmu: EÚ si ju vybrala na miliónovú zakázku do nového projektu
- Slovenská IT firma Sféra prerazila v Bruseli
- Spolu s PwC získala zákazku za 9 miliónov eur
- Slovenská IT firma Sféra prerazila v Bruseli
- Spolu s PwC získala zákazku za 9 miliónov eur
Slovenská technologická spoločnosť zaujala v Bruseli. Sféra, softvérová firma zo Slovenska, spolu s konzorciálnym partnerom PwC EU Services, získala významnú európsku zákazku v hodnote 9 miliónov eur. Ich úlohou bude vytvoriť spoločnú nákupnú platformu EÚ pre kritické nerastné suroviny a energetiku.
„Platforma bude mať tri samostatné mechanizmy pre strategické suroviny, vodík a energetické produkty ako zemný plyn a biometán,“ potvrdil pre agentúru Reuters nemenovaný zdroj z Európskej komisie.
Aj keď sa finálne detaily platformy stále dolaďujú, ide o významný úspech slovenskej IT expertízy na európskej úrovni. Rozhodnutie rozdeliť platformu do troch samostatných častí vzišlo z praktických skúseností priemyslu.
Ten upozorňoval na výrazné komplikácie, ktoré by nastali pri pokuse spojiť obchodovanie so 17 rôznymi kritickými surovinami, zemným plynom a vodíkom do jedného systému.
Projekt je súčasťou európskej legislatívy
Hlavným cieľom projektu je posilniť vyjednávaciu pozíciu európskych kupujúcich na trhoch s kritickými surovinami. Tie sú nevyhnutné pre zelenú transformáciu, no v súčasnosti sa obchodujú na málo transparentných trhoch. Dominantné postavenie tu má Čína.
Projekt je kľúčovou súčasťou európskej legislatívy o kritických surovinách (CRMA), ktorá vstúpila do platnosti v máji minulého roka. „CRMA má za cieľ posilniť domácu produkciu a spracovanie kritických minerálov ako lítium a vzácne zeminy, ktoré sú potrebné pre elektrické vozidlá a veterné turbíny, a zároveň znížiť závislosť od Číny,“ informuje Reuters.
Európska komisia plánuje spustiť prvé časti platformy ešte v tomto roku. Systém sa inšpiruje existujúcou platformou pre spoločný nákup plynu AggregateEU z roku 2022. Hoci EÚ považuje túto platformu za úspešnú, Európsky dvor audítorov má iný názor.
„Nedokázali sme určiť jej pridanú hodnotu vo vzťahu k platformám na obchodovanie s plynom, ani sme neidentifikovali zlyhanie trhu, ktoré AggregateEU rieši,“ konštatuje sa v správe audítorov.
Pre slovenskú sféru ide o významný medzinárodný úspech, keďže v tendri uspela v konkurencii ďalších siedmich uchádzačov, medzi ktorými boli aj také zvučné mená ako konzultačná skupina Deloitte či nemecké spoločnosti Metalshub a Enmacc.
EÚ chce pomôcť aj farmárom
Európska únia uviedla, že plánuje vytvoriť „rezervu“ vo výške jednej miliardy eur pre európskych farmárov, na ktorých by mohla mať negatívny vplyv obchodná dohoda s latinskoamerickým združením Mercosur.
Peňažný fond bude vytvorený v rámci budúceho strednodobého rozpočtu EÚ pokrývajúceho obdobie 2028 až 2034, o ktorom sa ešte musí rokovať, uviedla Európska komisia.
„Zámerom je, aby to bola určitá poistka pre našich farmárov a vidiecke oblasti,“ povedal hovorca komisie Olof Gill na tlačovej konferencii.
Cieľom dohody medzi Bruselom a štyrmi členmi bloku Mercosur – Argentínou, Brazíliou, Paraguajom a Uruguajom – je vytvorenie zóny voľného obchodu pre 700 miliónov ľudí. Šéfka Komisie Ursula von der Leyenová ju v decembri označila ako „výhru pre obe strany“, avšak čelila tvrdému odporu Francúzska a poľnohospodárskych skupín.
Európski farmári, ktorí sú už naštvaní na regulačné zaťaženie a stlačené príjmy, tvrdia, že budú čeliť nespravodlivej konkurencii zo strany svojich menej regulovaných latinskoamerických subjektov.
Komisia však uviedla, že pakt otvára cenné exportné príležitosti pre poľnohospodársky a potravinársky priemysel a dohodli v ňom silné ochranné opatrenia na ochranu „citlivých sektorov“. Tie zahŕňali maximálny podiel na trhu EÚ pre dovoz z Mercosuru a ustanovenia umožňujúce komisii „rýchlo reagovať v prípade vážneho dopadu na trh“, povedal Gill.
Fond vo výške jednej miliardy eur by pôsobil ako posledná možnosť v „nepravdepodobnom prípade“, že by tieto ochrany zlyhali, dodal Gill. Dohodu ešte musí schváliť najmenej 15 z 27 členských krajín Európskej únie, aby mohla byť formálne prijatá.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Reuters, SITA