Mladí ľudia opúšťajú hlavné mesto: Čoraz viac ich chce bývať v obciach ako Rovinka, poznáme dôvod
- Väčšina Slovákov chce bývať v Bratislave a jej okolí kvôli širokej škále pracovných a školských možností
- Bývanie v Bratislave je však nákladné a mnohým ľudom nemusí vyhovovať
- Trendom sa preto stávajú satelitné obce v okolí Bratislavy, ako je Rovinka či Dunajská Lužná

- Väčšina Slovákov chce bývať v Bratislave a jej okolí kvôli širokej škále pracovných a školských možností
- Bývanie v Bratislave je však nákladné a mnohým ľudom nemusí vyhovovať
- Trendom sa preto stávajú satelitné obce v okolí Bratislavy, ako je Rovinka či Dunajská Lužná
Nielen v posledných rokoch je na Slovensku obľúbeným miestom na bývanie Bratislava. Hlavné mesto prináša množstvo výhod vrátane lepšie ohodnotených pracovných pozícií a širších možností služieb.
To však so sebou prináša aj problém – hlavné mesto začína byť preľudnené, čo pre obyvateľov znamená nejednu komplikáciu. Aj to je jeden z dôvodov, prečo si Slováci na bývanie nevyberajú priamo hlavné mesto, ale okolité obce a mestá.
Takzvané satelity, ako neďaleké rakúske obce, Senec či obec Rovinka, sa v posledných rokoch tešia čoraz väčšiemu záujmu. Okrem nižšej miery zaľudnenosti prinášajú aj množstvo ďalších výhod pre nových obyvateľov.
Ceny nehnuteľností v hlavnom meste rastú
S preľudnením hlavného mesta sa ruka v ruke nesie aj nová výstavba. Nové developerské projekty často lákajú modernou architektúrou a atraktívnym prostredím, no ich cenovka je pre mnohých nedosiahnuteľná.
Priemerná cena bytov v novostavbách v hlavnom meste za m2 sa pohybuje v rozmedzí od 4 000 do 6 000 eur, pričom závisí od lokality. Priemerný dvojizbový byt v novostavbe tak dosahuje cenovky nad 220-tisíc eur. To si pravdepodobne bežná mladá rodina s jedným pracujúcim rodičom dovoliť nemôže.
Na druhej strane, priemernú cenu nehnuteľností v Bratislavskom kraji znižujú práve byty v satelitných obciach. Napríklad byty vo vznikajúcom rezidenčnom projekte Floret v neďalekej obci Rovinka, ktoré sú mnohokrát priestrannejšie a štandardom rovné s bratislavskými novostavbami, si Slováci môžu dovoliť už v cene okolo 200-tisíc eur, čím ušetria desaťtisíce eur.
Podobne sú na tom aj ďalšie obce a mestá v okolí Bratislavy. Spolu so zvyšujúcim sa záujmom o bývanie v satelitoch vzniká aj nová občianska vybavenosť v obciach, takže ľudia majú v dostupnosti pešej vzdialenosti obchody a služby, ktoré by im inak v obci mohli chýbať.
Napríklad spomínaná obec Rovinka ponúka niekoľko materských škôl a základnú školu, reštaurácie, cestovnú kanceláriu, obchodné centrum aj detské centrum. Medzi služby pri rezidenčnom projekte Floret onedlho pribudne aj moderné zdravotnícke zariadenie v nebytových priestoroch.
Kombinácia mestského pohodlia a dedinského pokoja
Rezidenčný projekt Floret je tak ukážkou toho, že aj moderná architektúra a vysoký štandard bytov sa dostávajú za hranice hlavného mesta. Takéto bývanie je vhodné pre mnohých obyvateľov, ktorí ocenia pohodlie mestského bytu a zároveň si chcú užiť pokojný domov.
Satelitné obce ako Rovinka ponúkajú svojim obyvateľom mnoho možností sociálneho vyžitia a v dnešnej dobe aj bohatú občiansku vybavenosť. V Rovinke nájdu obyvatelia nielen základnú a materskú školu, ale aj nákupné centrum a množstvo reštaurácií.
Neďaleko obce sa nachádzajú prírodné kúpaliská a okolie je obohatené o množstvo cyklochodníkov. Floret zároveň prinesie obyvateľom nové zdravotné stredisko s výhodami pre rezidentov. To bude sídliť v nebytových priestoroch a developer MPR Development zvažuje aj výhodné balíky zdravotnej starostlivosti pre nových majiteľov bytov.
Byty sú navyše riešené vo vysokom štandarde, ktorý v mnohých prípadoch nie je možné nájsť ani v bratislavských novostavbách. Byty budú dostupné od 1-izbových až po 3-izbové, pričom dbajú na priestrannosť. K bytom sú dostupné veľké zelené terasy a na základné zariadenie používajú udržateľné materiály.
Súčasťou štandardu je aj systém na vykurovanie a chladenie, laminátové podlahy, gresová dlažba, kvalitná sanita a bezpečnostné dvere. Prvým záujemcom navyše ponúkajú aj garážové parkovacie miesto zdarma.
Kvalitné bývanie vo veľkomestskom štýle nájdu Slováci aj v obciach
Projekt Floret vzniká pod taktovkou stavebnej firmy Value Real, ktorý má s obcou Rovinka už skúsenosti. V minulosti tu vystavali bytový komplex Atrium, ktorý sa tešil veľkému záujmu. V objekte vyrástla aj moderná škôlka a do Rovinky perfektne zapadol.
Pre developera sú kľúčovými kritériami nielen občianska vybavenosť, ale i osvedčená lokalita. Práve preto projekt Floret budujú v tesnej blízkosti komplexu Atrium. V pešej vzdialenosti tam noví obyvatelia môžu nájsť:
- nákupné centrum (100 metrov),
- dve autobusové zastávky s pravidelnými odchodmi do Bratislavy v intervale niekoľkých minút (120 a 150 metrov),
- jazerá (1 kilometer),
- základná škola (1 kilometer),
- dostupná príroda (1 kilometer).
Najväčším plusom, ktoré so sebou projekt Floret pre obyvateľov prinesie, je zdravotné centrum, ktoré bude súčasťou budovy. Vo Floret Clinic je plánových 20 priestorov, ktoré sú prispôsobené pre ambulancie a administratívne služby.
Rezidenti budú mať k dispozícii možnosť zvýhodnených balíkov zdravotnej starostlivosti na pravidelnej báze a vytvorí sa zároveň zdravotná služba pre seniorov.
Problémom je doprava aj parkovanie
Ranné a popoludňajšie zápchy na bratislavských hlavných ťahoch sú postrachom nielen obyvateľov neďalekých obcí, ale aj samotných Bratislavčanov. Tí, ktorí sa z mestských častí chcú dostať do centra, musia stáť v hodinových kolónach.
V mnohých prípadoch sa toho obávajú aj obyvatelia rôznych satelitných obcí. Napriek tomu, že ranná cesta v Bratislave nie je nič príjemné, práve doprava od Šamorína je odľahčená vďaka výstavbe obchvatu D4/R7.
Z obcí ako Rovinka a Dunajská Lužná sa tak dá bez problémov hneď za Rovinkou napojiť na D4, ktorou sa obyvatelia pohodlne odvezú až na R7, po ktorej sa dostanú až do časti Bratislava-Prievoz.
Na druhej strane, cestovanie napríklad z Devínskej Novej Vsi, ktorá je bratislavskou mestskou časťou, môže byť ráno komplikovanejšie. Pri ceste priamo do Starého Mesta sa síce ani jeden z obyvateľov zápche nevyhne, ale obyvateľovi Rovinky stačí na cestu o niekoľko minút menej.
Okrem toho sú dostupné pravidelné linky prímestskej dopravy zo smeru Dunajská Lužná a Rovinka priamo na autobusovú stanicu do Bratislavy. Autobusová doprava smeruje na Prievozskú a autobusovú stanicu. Odchody sú v pravidelných, niekoľkominútových intervaloch zabezpečované tromi spojmi.
Okrem toho je v Rovinke dostupná aj železničná stanica s pravidelnými vlakovými spojmi do Bratislavy aj Dunajskej Stredy. Dunajská Lužná a Rovinka tak patria k najbližším obľúbeným satelitným obciam pri Bratislave.
Nájsť voľné parkovacie miesto v Bratislave je často výzvou a pre mnohých každodennou frustráciou. Napriek tomu, že mnoho developerských projektov ponúka vlastné parkovisko, ceny miesta sa rátajú v desiatkach tisíc eur.
V Rovinke však rezidenti projektov ako Floret ocenia dostatok parkovacích miest, vzhľadom na nižšiu zaľudnenosť a prvým záujemcom o byty navyše ponúka možnosť získať súkromné garážové státie k bytu zadarmo. Chcem byt aj s garážovým parkovaním →
Rovinka ponúka aj množstvo aktivít, za ktorými Bratislavčania cestujú
Satelitné obce v okolí Bratislavy prinášajú aj mnoho športových aktivít, za ktorými obyvatelia mesta bežne cestujú, prípadne ich nahrádzajú fitness centrami.
Napríklad v okolí obce Rovinka nájdu obyvatelia mnoho cyklotrás, ktoré vedú priamo k neďalekému jazeru alebo prírodnej rezervácii Topoľové Hony, kde vedia stráviť príjemné dni s rodinou.
Štrkové jazerá v obci sú prírodným kúpaliskom, kde rodiny s deťmi obľubujú tráviť horúce letné dni kúpaním či člnkovaním.
Obec nezaostáva ani v kultúre, usporadúva pravidelné akcie ako Októberfest či Mikuláš pre deti, detské divadelné predstavenie a plesy.
Bývanie v bytovom dome s vysokým štandardom, ako je Floret, tak prinesie svojim obyvateľom pohodlné bývanie s možnosťou ľahkého dochádzania do Bratislavy bez toho, aby museli poľaviť na svojich štandardoch.
Pre mnohých Bratislavčanov je problém aj vysoká hlučnosť
Bývanie v Bratislave so sebou nesie určitý komfort – okrem samotnej dopravy a dostupnosti je v bratislavských bytových domoch neraz vyšší dôraz na štandard bývania či možnosti, ktoré ponúka okolitá infraštruktúra.
Na druhej strane práve vysoká miera zastavanosti a blízkosť dopravných uzlov môže byť zároveň veľkou nevýhodou. Hoci sú novostavby často v okrajových častiach, nielen v Starom či Novom Meste, miera výstavby prispieva k zvýšeniu hlučnosti v okolí bytov.
Okrem samotnej výstavby rušivo pôsobí verejná doprava, dopravné uzly či niektoré služby ako večerné reštaurácie a bary. Ľudia, ktorí si doma radšej vychutnajú pokojnú a tichú atmosféru, tak volia práve okolité obce a menšie mestá ako ideálnu formu bývania.
Niekdajší nižší štandard bytov v týchto obciach bol jedným z dôvodov, prečo si práve pre život v satelitoch ľudia volili v omnoho vyššej miere domy s pozemkom. Práve projekty ako Floret však riešia aj túto komplikáciu.
Vysoká miera štandardu bytov, ktoré ponúkajú, je porovnateľná, dokonca v mnohom vyššia ako v bratislavských developerských projektoch. Byty ponúkajú prípravu na vírivky a kuchynské linky, kvalitné zateplenie bytového domu z EPS polystyrénu kombinovaného s minerálnou vatou a moderné systémy vykurovania a chladenia.
Súčasťou výstavby sú aj ekologické solárne panely, laminátové podlahy, gresové dlažby a bezpečnostné vchodové dvere. Prízemné byty navyše disponujú veľkorysými terasami a celkové rozlohy bytov sú väčšie ako v priemernom mestskom bratislavskom byte.
Zdroje: datacube.statistics.sk, NBS.sk