POTVRDENÉ: Nebezpečnú čiernu vdovu prvýkrát našli na Slovensku. Dostala sa k nám úplnou náhodou

  • Jeden z najnebezpečnejších pavúkov sveta sa objavil na Slovensku
  • Do Ružomberka sa dostal úplnou náhodou
  • V našich lesoch číhajú iné nebezpečné druhy
čierna vdova
Ilustračný obrázok Canva
  • Jeden z najnebezpečnejších pavúkov sveta sa objavil na Slovensku
  • Do Ružomberka sa dostal úplnou náhodou
  • V našich lesoch číhajú iné nebezpečné druhy

Na Slovensku sa prvýkrát objavil jeden z najnebezpečnejších pavúkovcov. Čierna vdova, ktorá je známa svojím jedom, bola objavená v meste na strednom Slovensku, informujú tvnoviny.sk. Zaujímavosťou je, že sa do našich končín dostal pavúk úplnou náhodou.

Na našom území sa čierna vdova bežne nevyskytuje. V slovenských lesoch však číhajú iné nebezpečné druhy. 

Z Kalifornie do Ružomberka

Podľa informácií tvnoviny.sk k nám pavúk čierna vdova bol zavlečený náhodne. Do Ružomberka, kde ho zachytili, sa dostal spolu s tovarom, ktorý cestoval až z Kalifornie. Dospelá samica druhu Latrodectus hesperus bola súčasťou zásielky strojových súčiastok. Zásielka putovala z USA do strednej Európy.

O náleze informovali Pavol Purgat zo Slovenskej akadémie vied a Lucia Švecová z Univerzity Komenského. Výskyt čiernych vdov nie sú pre naše končiny bežné. Vyskytujú sa totiž v trópoch a najmä v západnej časti USA a Mexiku.

Aj keď sa tento druh pavúkovca už objavil aj na európskom kontinente, zatiaľ neexistuje žiadny potvrdený prípad, že by v Európe trvalo zdomácnel. Výnimkou je len Cyprus, za čo môžu odlišné klimatické podmienky. Na Slovensku ide o prvý známy prípad výskytu čiernej vdovy. 

Čierna vdova
zdroj: TASR/Štefan Puškáš

Za jeho prezývku môže párenie

Pavúk získal svoju prezývku pre zvláštny zvyk po párení. Samica pavúka, ktorá je menšia ako centimeter, občas po párení zožerie svojho ešte menšieho partnera. Odborne sa tieto pavúkovce nazývajú aj snovačky jedovaté a ľudia ich poznajú najmä pre uhryznutie. Tie sú totiž skutočne bolestivé.

Ako informuje SME, európsky druh snovačky jedovatej (latrodectus tredecimguttatus) sa vyskytuje najmä v oblasti Stredozemného mora. Môžeme ich nájsť aj v Chorvátsku, Španielsku, Portugalsku, južnom Francúzsku, na ostrovoch Korzika a Sardínia, ale aj v Grécku či na Balkánskom polostrove. Pavúk predstavuje problém najmä v oblastiach, kde sa zbiera obilie holými rukami, napríklad na Ukrajine.

Latrodectus tredecimguttatus je v Európe najjedovatejší druh pavúka. Ani túto odrodu čiernej vdovy sme však na našom území nezaznamenali. 

Čiernu vdovu spoznáš ľahko

Európsku čiernu vdovu dokážeš relatívne ľahko rozpoznať. Na dĺžku dosahuje jeden centimeter, charakteristickým znakom je výrazne guľatý zadoček, na ktorom má zo spodnej strany typickú oranžovú až červenú škvrnu pripomínajúcu presýpacie hodiny. Čím starší jedinec je, tým výraznejšiu má škvrnu.  

Samček čiernej vdovy môže byť o polovicu menší ako samica a na zadočku môže mať oranžové pruhy či fľaky. Charakteristickou škvrnou nedisponuje. Je dobré si tieto znaky zapamätať, keďže pre človeka je nebezpečné iba uhryznutie samičkou. Samček totiž nemá dosť sily na prehryznutie hrubšej pokožky.

Najnebezpečnejšie pavúky na Slovensku

Aj keď v našich humnách na čiernu vdovu nenatrafíš, môžeš sa stretnúť s iným nebezpečným druhom. Reč je o pradiarke pestrej, ktorá patrí k najjedovatejším pavúkom na Slovensku, informuje SITA. Pavúk pôvodne pochádza zo Stredomoria, avšak na na našom území sa vyskytuje už niekoľko rokov. V našich končinách sa mu páči.

Podobne ako pri čiernej vdove, i uhryznutie pradiarky je veľmi bolestivé. Pre citlivejších ľudí a alergikov môže byť dokonca nebezpečné. Národné toxikologické informačné centrum (NTIC) uviedlo, že bolesť po uhryznutí pradiarkou pestrou vieš prirovnať k uštipnutiu sršňom či osou. Jed pradiarky je neurotoxín, ktorý útočí na nervový systém, čím pavúk paralyzuje alebo usmrtí svoju korisť.

NTIC opísalo viacero prípadov uhryznutia, napríklad prípad 52-ročnej ženy, ktorú bolestivo uhryzla do dvoch prstov. Pacientka okrem opuchu hlásila sťažené dýchanie, rozšírenie bolesti do celej ruky a zvýšenú teplotu. Stav ženy sa zlepšil až po niekoľkých dňoch.

Ďalší prípad je prípad zoológa, ktorý sa pradiarkou nechal uhryznúť schválne. Muža uhryzla do predlaktia. Predlaktie zoológovi sčervenelo, muž opísal aj intenzívnu bolesť, ktorá odznela až o 20 minút. Mužovi ruka neskôr celá opuchla a stŕpla, taktiež spozoroval teplotu.

Pradiarka je len pár centimetrov dlhý pavúk. Je taká ľahká, že jej pohyb ani necítiť, preto je dobré vedieť, že býva agresívna najmä koncom leta a začiatkom jesene. Práve v tomto období si totiž stavia hniezdo. 

Ďalšie nebezpečné druhy

V našej prírode však môžeš stretnúť aj ďalšie nebezpečné druhy pavúkov. Patria medzi ne stepníky, ktoré sa radia medzi najjedovatejšie v strednej Európe. Ide o pomerne vzácne pavúky, ktoré nie sú veľmi agresívne. Stretnúť ich môžeš v zamaskovaných zemných norách.

Pozor je nutné si dať i na chlpatého strehúňa tatárskeho. Aj napriek svojmu vábivému druhému menu však nejde o chutne vyzerajúceho pavúčika. Vzhľadom pripomína povestnú tarantulu, môže mať až sedem centimetrov a ako sme už načrtli, jeho telo je husto ochlpené. Strehúň tatársky je najväčším pavúkom na Slovensku.

Aj keď jeho jed nepatrí medzi silné, uhryznutie je bolestivé. Nepríjemné môže byť aj to, že útočí skokom. Ak by si ho chcel nájsť, strehúň žije väčšinou pod zemou, najmä pri pobrežiach riek. Väčšinou na juhovýchode Slovenska.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: tvnoviny.sk, SME, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá