Výbuchy hnevu sú len začiatok: „Obete svojho narcistu milujú, no nezmenia ho.“ Psychologička odhaľuje jeho techniky

  • Toto sú techniky, ktorými narcisti ovládajú svoje obete
  • Vieš, prečo ich vzťahy nikdy nemôžu byť rovnocenné?
Marci, nešťastný pár
Psychologička a terapeutka Marci radí, ako odísť z narcistického vzťahu Marcela Hrapková/freepik.com
  • Toto sú techniky, ktorými narcisti ovládajú svoje obete
  • Vieš, prečo ich vzťahy nikdy nemôžu byť rovnocenné?

V medziľudských vzťahoch občas natrafíme na ľudí, pri ktorých sa necítime dobre. Máme pocit, že nás neustále kritizujú, manipulujú či vyvolávajú v nás pochybnosti o vlastnej hodnote. Niektorí z nich môžu vykazovať rysy narcistickej poruchy osobnosti, ktorá sa vyznačuje nedostatkom empatie, prehnanou sebadôležitosťou a túžbou po obdive.

Rozpoznaj narcistu

Ako rozpoznať, že máš v blízkosti narcistického partnera, rodiča alebo kolegu? Aké manipulatívne techniky používajú a prečo je také ťažké odísť zo vzťahu s nimi? O tom, ako narcisti vplývajú na svoje okolie a ako sa voči nim chrániť, sme sa rozprávali s Marci (Marcelou Hrapkovou), psychologičkou a zakladateľkou novapsychologia.sk, ktorá sa venuje poradenstvu a vzdelávaniu v oblasti duševného zdravia.

  • Aké sú hlavné znaky narcistu?
  • Ako sa prejavuje narcista v partnerstve?
  • Aké manipulatívne techniky používa?

Ako rozpoznať, že máme v blízkosti narcistického partnera, rodiča alebo kolegu? Čo patrí medzi hlavné varovné signály?

Medzi hlavné signály patria nedostatok empatie (schopnosti vcítiť sa do vás), niekedy len občasné, niekedy časté výbuchy hnevu a agresie, v druhých vyvoláva pocit menejcennosti a má pocit nadradenosti (grandiozity) a výnimočnosti, zvykne si nárokovať veci, skutky a služby (cíti sa oprávnený požadovať špeciálne zaobchádzanie, výhody oproti ostatným, napríklad už obyčajné čakanie v rade alebo dodržiavanie pravidiel ho popudzuje), pri kontakte s druhými ľuďmi býva arogantný, sebecký, sústredený na seba („Už som unavený hovoriť o sebe, teraz hovor ty o mne…“). Často tiež klamú, podvádzajú a porušujú zákony a pravidlá. Manipulujú.

Narcisti sú žiarliví, no pritom partnera podvádzajú. Zabúdajú, čo povedali alebo urobili, až máte potrebu si ich nahrávať. Vodu kážu, víno pijú („Budeš robiť, ako ja poviem, nie, ako ja robím“). Otáčajú argumenty proti partnerovi, nie sú schopní prijať zodpovednosť ani podiel viny na seba a tak ďalej. Je ich oveľa viac, ale tieto príznaky sú typické.

Narcizmus sa často spája s manipuláciou. Aké sú najčastejšie manipulatívne techniky, ktoré narcisti používajú?

Manipulácia cez silu a cez city. V prvom prípade pôjde o neukojiteľnú túžbu dominovať, rozhodovať, presadzovať svoje aj na úkor druhého. Ide o akékoľvek nátlakové a silové správanie až agresiu, zvýšený hlas a krik, neschopnosť prijať či vôbec rešpektovať odlišný názor, prianie či odpoveď NIE. Nesúhlas alebo odlišný pohľad na vec vnímajú osobne, ako urážku svojej osoby, a začnú byť defenzívni. Ich ego akokoľvek silno navonok pôsobí, je v skutočnosti veľmi krehké a zraniteľné. V podstate vyžadujú od svojho okolia slepú lojalitu a rešpekt a tých, ktorí im ju automaticky neposkytnú, odhodia, ohovoria alebo potrestajú.

hádajúci sa partneri
zdroj: freepik.com

V druhom prípade citovej manipulácie sa často stavajú do roly obete, pritom však nevidia svoj podiel na tom, prečo sa k nim niekto nezachoval pekne alebo ako by si priali. Neschopnosť uvidieť sa ako vinník, iba ako obeť je tiež typická. Menej sa hovorí o citovej manipulácii niektorých narcistov cez šarm. Ale zvádzanie, lichotenie a používanie šarmu svojej osobnosti, aby som dosiahla od druhých to, čo je dobré pre mňa, no nie vždy aj pre druhú stranu, je tiež toxickým správaním.

Akékoľvek jednostranne výhodné vzťahy a interakcie, kde sa druhá strana nie dobrovoľne, ale pod tlakom vyššie menovaných manipulačných taktík podvolí a prispôsobí, sú toxické. Vzťahy s narcistami sú vždy hierarchické. Niekto k niekomu vzhliada a niekto sa na niekoho pozerá zvrchu. Vzťahom chýba rovnocennosť, rešpekt a dostatočný ohľad na druhého. Skutočné partnerstvo, spojenie a vzťahovú radosť nepoznajú.

Čím to je, že sa niektorí ľudia opakovane ocitajú vo vzťahoch s narcistami? Existuje na to psychologické vysvetlenie?

V osobných či pracovných vzťahoch s narcistami sa ocitnú aj „normálni“ ľudia, ale tí z nich vedia skôr odísť alebo si v nich zastať hranice. Narcistu však hranice a pravidlá popudzujú a rád sa obklopuje ľuďmi, ktorých ich nemajú alebo ich majú slabé. Opakovane sa v dospelých vzťahoch s narcistami ocitá človek, ktorý túto toxickú dynamiku zažil už v detstve a je na ňu teda dobre adaptovaný. Vlastne nič iné ani nezažil a nepozná.

Obete vzťahovej traumy z detstva majú tendenciu túto traumu opakovať aj v dospelosti. Pri nevyliečenej traume nevedome priťahujem a spoluvytváram tie isté okolnosti, ktoré pôvodnú traumu spôsobili. Časté spojenie býva vzťahovo závislý kodependent s narcistom alebo slabší narcista so silnejším narcistom.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Zobraziť všetky mesačné predplatné Arrow down

Čítajte viac z kategórie:

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Najnovšie videá

Trendové videá