31-ročná s 9-miliardovým impériom oklamala Silicon Valley. Za falošné krvné testy dostala 11 rokov

  • Elizabeth Holmesová založila Theranos
  • Sľubovala revolúciu v krvných testoch
  • V roku 2022 ju odsúdili na 11 rokov väzenia
  • Mala 9-miliardové impérium
Elizabeth Holmes, peniaze, podvod
Ilustračná foto/Elizabeth Holmes Unsplash/Giorgio Trovato/Instagram/Fortunemag
  • Elizabeth Holmesová založila Theranos
  • Sľubovala revolúciu v krvných testoch
  • V roku 2022 ju odsúdili na 11 rokov väzenia
  • Mala 9-miliardové impérium

Počas štúdia na Stanforde v roku 2003 ako 19-ročná Holmesová vyvinula myšlienku náplasti na testovanie mikroskopických vzoriek krvi a dávkovanie antibiotík. Táto idea viedla k vzniku Theranosu, píše BBC. Hlavným cieľom bolo vytvoriť jednoduchšie, rýchlejšie a lacnejšie krvné testy.

Namiesto skúmaviek krvi by pacienti poskytli len niekoľko kvapiek odobratých špeciálnym perom. Vzorky by analyzovalo minilaboratórne zariadenie „Edison“. Tým by Theranos konkuroval lídrom amerického trhu Labcorp a Quest Diagnostics, ktorých testy trvajú niekoľko dní. Holmesovej nápad sľuboval miliardové tržby. Informuje o tom web IntegrityLine.

Revolučná vízia a raketový vzostup

Holmesová použila peniaze od rodičov ako počiatočný kapitál. Presvedčila stanfordského profesora Channinga Robertsona, ktorý sa stal prvým členom predstavenstva a spojil ju s investormi. Do konca 2004 získala 6 miliónov dolárov. Spoločnosť fungovala v „stealth móde“ bez webstránky či tlačových správ. Holmesová obdivovala Steva Jobsa natoľko, až ho začala napodobňovať. Najala dizajnérov Apple, nosila čierne roláky a začala hovoriť hlbším hlasom.

Na verejnosť vystúpila v roku 2013. O dva roky neskôr Theranos uzavrel partnerstvo s lekárňami Walgreens, čím ponúkal testy vo viac ako 40 predajniach. Holmesová tvrdila, že testy budú dostupné do 8 km od každej americkej domácnosti a že ich používa aj americká armáda.

Stala sa mediálnou hviezdou, objavovala sa na titulkách prestížnych časopisov. V roku 2015 vo veku 31 rokov mala hodnotu 9 miliárd dolárov a dostala sa na zoznam 100 najvplyvnejších ľudí podľa Time. Vtedajší viceprezident Joe Biden navštívil laboratórium Theranos a chválil Holmesovú ako inšpiráciu.

YouTube video player

Mocní podporovatelia a skryté problémy

Okolo Holmesovej sa vytvoril silný kruh podporovateľov. Profesor Robertson pomohol získať vedeckú dôveryhodnosť a obhajoval Theranos pred kritickými otázkami. 

V roku 2009 sa pripojil Ramesh „Sunny“ Balwani, ktorý sa staral o každodenné podnikanie, hoci nemal znalosti z biomedicíny ani skúsenosti s tech startupmi. Stal sa známym ako „enforcer“ kvôli výbušnej povahe. Holmesová tajila ich romantický vzťah.

V roku 2011 sa členom predstavenstva stal bývalý minister zahraničných vecí George Shultz, ktorý pomohol prilákať ďalšie vplyvné osobnosti ako Henry Kissinger, William Perry, Jim Mattis a Richard Kovacevich.

Významní investori vložili do Theranosu obrovské sumy: rodina Waltonovcov 150 miliónov dolárov, Rupert Murdoch viac ako 120 miliónov a Betsy DeVosová 100 miliónov. Všetci o tieto investície prišli.

Theranos tvrdil, že dokáže vykonať stovky testov len s niekoľkými kvapkami krvi. V skutočnosti zariadenie „Edison“ nedodávalo sľúbené výsledky a poskytovalo nespoľahlivé údaje. FDA uznal za spoľahlivý len test na herpes. Theranos používal zariadenia Siemens, čo však tajil pred pacientmi aj investormi.

Zamestnanci upozorňovali na problémy, no vedenie ich ignorovalo. Namiesto riešenia problémov sa filtrovali iba správne výsledky a nesprávne sa ignorovali. Firemná kultúra bola zmesou nedôvery, tlaku a klamstiev.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by FOX 10 Phoenix (@fox10phoenix)

Kolaps a trestné konanie

Tyler Shultz nastúpil do Theranosu v roku 2013 a rýchlo odhalil problémy s testami. Všimol si manipuláciu s údajmi a zistil, že nikto presne nerozumel, ako „Edison“ funguje. Laboratórna asistentka Erika Cheungová po šiestich mesiacoch v spoločnosti zistila, že chybné výsledky testov sa jednoducho vymazávali.

Keď si nechala otestovať vlastnú krv, zariadenie jej nesprávne ukázalo nedostatok vitamínu D. Obaja sa snažili riešiť problémy interne. Shultz kontaktoval Holmesovú, ale ignorovala jeho obavy. Balwani sa mu vyhrážal v e-maile. Cheungovej odbornosť Balwani spochybnil. Po ich odchode zo spoločnosti Theranos najal súkromných detektívov, ktorí ich sledovali.

V roku 2015 Cheungová informovala americkú regulačnú agentúru CMS, ktorá vykonala neohlásený audit laboratórií. Shultz poskytol informácie reportérovi Johnovi Carreyroovi, ktorý v októbri 2015 publikoval odhalenie, že „Edison“ neposkytuje spoľahlivé výsledky.

Po týchto odhaleniach začal Theranos rýchlo upadať. Walgreens zastavil spoluprácu a regulátori varovali, že testy ohrozujú zdravie pacientov.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by FORTUNE (@fortunemag)

Holmesová musela odstúpiť z pozície CEO a dostala zákaz vedenia verejne obchodovanej spoločnosti na 10 rokov. V septembri 2018 bol Theranos zatvorený. Súdny proces začal v auguste 2021. V decembri 2021 bola uznaná vinnou zo štyroch bodov obžaloby z podvádzania investorov.

Holmesová dostala viac ako 11 rokov väzenia, omnoho prísnejší trest než 18 mesiacov domáceho väzenia, o ktoré žiadali jej právnici. 30. mája 2023 nastúpila do federálneho väzenia v Bryan v Texase a podľa aktualizácie jej väzenských údajov by mala byť prepustená 29. decembra 2032.

Balwani bol odsúdený na takmer 13 rokov väzenia. Tento prípad vysiela jasný signál do Silicon Valley, že zakladatelia, ktorí zavádzajú investorov, budú čeliť vážnym následkom.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: BBC, IntegrityLine, Time, FDA

Najnovšie videá

Trendové videá