Prelomový objav: NASA Rover našiel 3 stavebné prvky života na Marse, tvrdia vedci

  • Rover Curiosity objavil organické molekuly
  • Pripomínajú fragmenty mastných kyselín
  • Tieto látky sú stavebné prvky života
mars, horniny
Ilustračné foto Unsplash/Nicolas Lobos/Andre Magalhaes
  • Rover Curiosity objavil organické molekuly
  • Pripomínajú fragmenty mastných kyselín
  • Tieto látky sú stavebné prvky života

Hľadanie života na Marse je ako hľadanie ihly v kope sena. Táto náročná misia však práve zaznamenala zaujímavý pokrok, keď vedci objavili veľké organické molekuly v horninách z Marsu.

Rover Curiosity neúnavne skúma horniny na povrchu Marsu počas svojej cesty. Nedávno analyzoval zozbierané vzorky a našiel v nich pozoruhodné organické zlúčeniny. Tento objav posúva naše chápanie chemických procesov na starovekom Marse výrazne dopredu. 

Čo presne vedci objavili

Ako informuje universetoday, vzorky obsahujú tri špecifické molekuly – dekán, undekán a dodekán. Tieto molekuly bohaté na uhlík pripomínajú fragmenty mastných kyselín. Patria medzi základné chemické stavebné prvky života, ako ho poznáme. Tieto látky môžu naznačovať zaujímavé chemické procesy na Marse a tiež pomáhajú lepšie pochopiť históriu oblasti Yellowknife Bay v kráteri Gale, kde vedci tieto fragmenty objavili.

Výskumníčka Caroline Freissinet zdôrazňuje význam tohto objavu: „Naša štúdia dokazuje, že aj dnes, analýzou vzoriek z Marsu, môžeme odhaliť chemické stopy minulého života, ak na Marse niekedy existoval.“ Objavenie uhľovodíkových reťazcov s dlhým rozvetvením predstavuje významný krok. Toto nás približuje k dopraveniu vzoriek hornín späť na Zem na podrobnejší výskum.

Ako prebiehal výskum

Celý objav začal pri vzorke horniny nazvanej „Cumberland“. Rover ju navŕtal z odkrytej vrstvy v Yellowknife Bay. Vedecký tím chcel pôvodne skúmať, či sa v tejto vzorke nachádzajú aminokyseliny. Rover umiestnil materiál do palubného analytického laboratória Curiosity. Tam ho dvakrát zahrial.

Prístroje potom merali hmotnosť molekúl uvoľnených počas zahrievania. Tím hľadal stopy látok, ktoré by naznačovali prítomnosť týchto stavebných prvkov bielkovín. Aminokyseliny síce nenašli, všimli si však, že zahriata vzorka uvoľnila malé množstvá dekánu, undekánu a dodekánu. Tieto uhľovodíky s dlhým reťazcom sa na Zemi nachádzajú v biologicky významných aminokyselinách.

Prečo tento objav zmení náš pohľad na Mars

Keď hovoríme o hľadaní života mimo našej planéty, každý nález organických zlúčenín vzbudzuje vzrušenie. Treba však zdôrazniť, že samotná prítomnosť týchto molekúl ešte neznamená, že sme objavili život. Tieto látky môžu vznikať aj nebiologickými procesmi.

Napriek tomu objav týchto uhľovodíkových reťazcov posúva výskum výrazne vpred. Ukazuje, že Mars mal v minulosti chemické predpoklady, ktoré by potenciálne mohli podporiť život. Ak na Marse kedysi existoval život, jeho chemické stopy by mohli pretrvať dodnes a čakajú na objavenie.

Budúcnosť výskumu na Marse

Objav týchto organických molekúl posilňuje argumenty pre misie s návratom vzoriek. V budúcnosti by mohli dopraviť horniny z Marsu späť na Zem. Tu by ich vedci analyzovali pomocou oveľa sofistikovanejších laboratórnych metód, než aké má rover na palube.

Každý nový objav, ako je tento, nás približuje k odpovedi na jednu z najväčších otázok ľudstva: Sme vo vesmíre sami? Mars, ako najbližšia planéta s potenciálom pre minulý život, predstavuje ideálne miesto na hľadanie odpovedí.

Cesta k definitívnym záverom ešte potrvá dlho a vyžiada si mnoho ďalších objavov a analýz. Ale každý krok, ako tento nález uhľovodíkových reťazcov, nás posúva bližšie k pochopeniu našej kozmickej susednej planéty a jej potenciálu pre minulý život.

Vedci po celom svete pozorne sledujú ďalšie údaje z rovera Curiosity a plánujú budúce misie s prevratnými objavmi. 

Čítajte viac z kategórie: Veda a vesmír

Zdroje: NASA, universetoday

Najnovšie videá

Trendové videá