Zákernú chorobu chrupu majú až dve tretiny populácie. Prvý zub môžeš stratiť už v štyridsiatke

  • Parodontitída nie je len problémom seniorov
  • Trpí ňou viac ako polovica populácie
zubár
Archív Canva
  • Parodontitída nie je len problémom seniorov
  • Trpí ňou viac ako polovica populácie

Ako nám zubári radi pripomínajú, pravidelné preventívne prehliadky a dentálna hygiena raz ročne sú základom pre zachovanie zdravého chrupu.

Počiatočné štádiá zubného kazu či parodontitídy sa totiž neprejavujú bolesťou. Práve preto môžu zostať dlho neodhalené a trpí nimi skutočne veľké množstvo Slovákov. 

Krvácanie ďasien pri čistení zubov je prvým varovným signálom parodontitídy, teda ochorenia, ktoré pri zanedbaní vedie k nenávratnej strate zubov. Včasná diagnostika a liečba sú kľúčové, no pozor na výber zubnej kliniky, keďže nesprávny postup stomatológa môže paradoxne prispieť k rozvoju tohto ochorenia.

Príčiny a prejavy ochorenia

Parodontitída sa neprejavuje len krvácaním, ale aj zápalom a opuchom ďasien či uvoľnenými zubami. Na rozdiel od gingivitídy, ktorá postihuje len ďasná, parodontitída zasahuje celý závesný aparát zuba vrátane alveolárnej kosti. Môžu sa vytvárať aj parodontálne vačky.

MDDr. Ivana Ťavoda zo zubnej kliniky Doktor Úsmev vysvetľuje: „Toto ochorenie vzniká z viacerých príčin. Často je spojené s už existujúcimi diagnózami, napríklad ňou trpia cukrovkári, onkologickí pacienti, ale spája sa aj s užívaním niektorých liekov, fajčením a spúšťacím faktorom je tiež hormonálna disbalancia. Medzi lokálne faktory možno zaradiť anomálie ústnej dutiny, čeľustno-ortopedické anomálie, ale aj chybné ošetrenia. Napríklad v dôsledku zle zhotovenej protetickej náhrady, krátkej korunky či prevísajúcej výplne.“

Fajčenie výrazne zvyšuje riziko parodontitídy. Zužuje totiž krvné kapiláry, poškodzuje funkciu leukocytov, ničí úpon ďasien a komplikuje hojenie.

Ochorenie nie je len problémom seniorov

Hoci si mnohí myslia, že parodontitída postihuje len starších ľudí, realita je iná. Toto ochorenie sa týka 50 až 70 % populácie, pričom najčastejšie postihuje ľudí vo veku 30 – 50 rokov.

„Prvý výskyt pozorujeme už po 30. roku života a u neliečených stavov pacienti prichádzajú o prvý zub už vo veku 40 rokov,“ upozorňuje MDDr. Ťavoda. Znepokojujúce je, že prvé príznaky sa objavujú už u tínedžerov a bez adekvátnej liečby neskôr prechádzajú do plne rozvinutej parodontitídy.

Pre správnu diagnostiku je nevyhnutný röntgenový snímok odhaľujúci úbytok alveolárnej kosti. Liečba predstavuje dlhodobý proces zameraný na zastavenie deštrukcie tkanív.

„Môže byť buď konzervatívna, alebo chirurgická. Podstatou nechirurgickej liečby je kyretáž povrchu koreňa zuba a dentálna hygiena, ktorou sa odstráni zubný povlak a zubný kameň. K chirurgickej liečbe pristupujeme, ak je potrebné vytvoriť podmienky pre profesionálnu kyretáž. Výsledkom hojenia po chirurgickej liečbe parodontu je buď obnova tkanív, alebo regenerácia, kedy dochádza k tvorbe nového úponového aparátu,“ hovorí odborníčka.

Možnosti náhrady a účinná prevencia

Pri strate zuba je dôležité zvoliť vhodnú náhradu, ktorá nezaťaží parodont a uľahčí ústnu hygienu. Možnosti zahŕňajú teleskopické korunky, hybridné náhrady alebo čiastočne snímateľné náhrady pri čiastočnej strate chrupu. Pri úplnej strate zubov prichádza do úvahy celková snímateľná náhrada alebo implantáty s doplnením alveolárnej kosti.

Najúčinnejšou prevenciou zostáva dôkladná ústna hygiena minimálne dvakrát denne. „Súčasťou ústnej starostlivosti by mali byť aj pomôcky ako medzizubné kefky, dentálna niť, jednozväzková kefka a podobne. Na potlačenie zápalového procesu sa využívajú taktiež ústne vody s obsahom chlórhexidínu, ktorý má antimikrobiálne účinky. Významné sú aj gély, ktoré navyše obsahujú kyselinu hyalurónovú. Tá prispieva k účinnej regenerácii tkanív, a to nielen po chirurgickom zákroku,“ dodáva MDDr. Ťavoda.

Mnohí pacienti sa hanbia navštíviť zubára kvôli zanedbanému stavu chrupu, no odkladanie liečby situáciu len zhoršuje. Aj mierne krvácanie ďasien je varovným signálom začínajúceho sa problému.

Je potrebné si uvedomiť, že odstránenie kývajúceho zuba nerieši príčinu. Tou je úbytok kosti, ktorý postupne zasiahne aj ďalšie zuby. Nezabudni, že zdravý a pekný chrup je nielen základom sebavedomého úsmevu, ale aj celkového zdravia.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroj: TS/Doktor Úsmev

Najnovšie videá

Trendové videá