Trumpove clá môžu mať katastrofálne následky, varuje Warren Buffett. Pridávajú sa k nemu ďalší

  • Warren Buffett patrí k absolútnym legendám investovania
  • Dlhé desaťročia úspešne pôsobí na trhu
Buffett kritizuje Trumpovu colnú politiku
Ilustračné foto Wikipedia Commons
  • Warren Buffett patrí k absolútnym legendám investovania
  • Dlhé desaťročia úspešne pôsobí na trhu

Warren Buffett, jeden z najuznávanejších investorov na svete a výkonný riaditeľ Berkshire Hathaway, pravidelne vyjadruje svoje názory na rôzne ekonomické a politické témy. Jeho reakcie na obchodné clá zavedené prezidentom Donaldom Trumpom sú obzvlášť zaujímavé, keďže Buffett je známy svojím pragmatickým a dlhodobým prístupom k investovaniu, uvádza Yahoo Finance.

Vo svetle súčasných obchodných napätí, ktoré vyplývajú zo zvýšených ciel, vyjadril Buffett obavy o dlhodobé dôsledky Trumpovej obchodnej politiky. Ku kritike sa pripojil nedávno aj Ray Dalio, ktorý je takisto investičná ikona. 

Výhrady k obchodným clám

Trumpova administratíva, ktorá od roku 2018 zaviedla množstvo ciel na čínsky dovoz vrátane tých, ktoré sa vzťahovali na oceľ a hliník, vyvolala množstvo diskusií v obchodnej komunite. Warren Buffett, ktorý sa často vyjadruje k politikám ovplyvňujúcim globálny obchod, sa jasne postavil proti týmto opatreniam.

Vo svojich verejných vyjadreniach Buffett upozornil, že clá ako nástroj obchodnej politiky sú krátkodobé riešenia, ktoré môžu mať dlhodobé negatívne dôsledky na americkú ekonomiku. 

Buffett vo svojej reakcii tvrdil, že clá zvyšujú náklady pre amerických spotrebiteľov, teda predovšetkým v podobe vyšších cien výrobkov, ktoré sa dovážajú. To môže mať priamy vplyv na spotrebiteľskú aktivitu, ktorá tvorí značnú časť americkej ekonomiky. Kým na prvý pohľad môže byť zavedenie ciel vnímané ako ochrana domácich výrobcov, Buffett varoval, že na dlhšie obdobie môže takéto opatrenie spôsobiť spomalenie ekonomiky. 

Dôsledky pre globálny obchod

Ak sa podľa Buffetta obchodné napätie medzi USA a Čínou bude vyostrovať, môže to mať negatívny vplyv na globálny obchod. V minulosti Buffett vyjadril obavy z obchodných vojen, ktoré podľa neho môžu viesť k nepredvídateľným následkom na svetovú ekonomiku. Jeho skúsenosti ako investora mu umožňujú vidieť, že obchodné konflikty vytvárajú neistotu, ktorá môže znížiť investičnú dôveru.

Keď sa obchodné vzťahy medzi veľkými ekonomikami ako USA a Čína skomplikujú, môže to naraziť na vysoké obchodné bariéry, ktoré narušia efektivitu globálnych dodávateľských reťazcov a zvýšia náklady na výrobu. 

Buffett tiež zdôraznil, že dôsledky obchodných vojen nie sú vždy viditeľné okamžite. Zatiaľ čo niektoré odvetvia môžu byť ochránené pred konkurenciou, dlhodobé škody môžu byť citeľné vo forme vyšších nákladov na tovary a menšej konkurencieschopnosti na globálnych trhoch. Pre firmy, ktoré sú silno závislé od exportu, môže byť obchodné napätie katastrofálne, pretože si musia poradiť so zvýšenými nákladmi na materiály a výrobky.

Warren Buffett a riziká pre investície

Buffett tiež upozornil na dôsledky Trumpovej politiky pre investičný trh. Jeho investičná filozofia je založená na dlhodobom hodnotení firiem, pričom sa sústreďuje na ich silné základy a stabilitu. Obchodné clá a zvyšovanie protekcionizmu však môžu narušiť dlhodobú stabilitu ekonomiky. Vo svojich vyjadreniach Buffett opakovane varoval, že zvýšené náklady z obchodných vojen môžu oslabovať zisky firiem, ktoré sú vystavené dodávateľským reťazcom voči zahraničiu. Pre investorov to znamená, že krátkodobé zisky môžu byť narušené, čo vedie k nižšej výnosnosti akcií na akciových trhoch.

Buffettov názor je, že zabezpečenie dlhodobého rastu a prosperity nie je možné prostredníctvom krátkodobých protekcionistických opatrení. Pokiaľ sa globálne obchodné vzťahy zablokujú, môže to mať negatívne dôsledky na investičné príležitosti a rast ekonomiky. Tieto faktory môžu viesť k zníženiu ekonomického rastu a slabším výnosom z investícií. 

Warren Buffett o budúcnosti

Vo svetle Trumpových ciel sa Buffett tiež zameral na vplyv na americké hospodárstvo. Podľa jeho názoru americkí spotrebitelia, ktorí sú zvyknutí na relatívne nízke ceny tovarov, budú zasiahnutí vyššími nákladmi. Tento mechanizmus môže spomaliť ich spotrebiteľské výdaje. Kým Trumpova administratíva tvrdí, že clá na čínsky dovoz budú posilňovať americký priemysel, Buffett tvrdí opak. V skutočnosti ide o krátkodobé opatrenie, ktoré môže mať v konečnom dôsledku negatívny vplyv na spotrebiteľskú dôveru a stabilitu domácností.

Buffettove varovania sa však nezameriavajú len na súčasnosť, ale aj na budúcnosť amerického hospodárstva. V tom prípade, že protekcionistické politiky ako Trumpove clá pretrvajú. Pokiaľ sa tento trend bude rozvíjať, Buffett sa obáva, že USA sa stanú menej konkurencieschopnými na globálnom trhu. Dôsledky môžu byť zdrvujúce pre globálne dodávateľské reťazce a amerických exportérov, ktorí sa stanú menej schopní konkurovať na medzinárodných trhoch.

Reakcia Raya Dalia a Trumpove clá

Ray Dalio, zakladateľ Bridgewater Associates, jednej z najväčších investičných spoločností na svete, sa vo svojich nedávnych vyjadreniach pridal k Warrenovi Buffettovi. Vyjadril svoje znepokojenie týkajúce sa Trumpovej obchodnej politiky a zvýšených ciel. Dalio, ktorý je známy svojimi priekopníckymi prístupmi v oblasti makroekonomických investícií, varoval, že Trumpove clá a protekcionistické opatrenia môžu mať vážne a dlhotrvajúce následky pre americkú ekonomiku a globálny obchod.

Dalio sa v jednom zo svojich článkov na Yahoo Finance vyjadril, že obchodné vojny a zvýšené clá môžu narušiť globálne dodávateľské reťazce a vyvolať ekonomickú destabilizáciu. To môže mať priamy negatívny vplyv na rast HDP a zamestnanosť.

Podľa Dalia sa obchodné konflikty neobmedzujú iba na zvýšenie nákladov na výrobky, ale môžu viesť aj k zvýšenému napätiu medzi veľkými ekonomikami. A teda v konečnom dôsledku oslabiť dôveru investorov. Toto oslabenie dôvery môže viesť k spomaleniu rastu, pretože firmy sa začnú vyhýbať dlhodobým investíciám.

Varuje pred vplyvmi na dlhodobý hospodársky rast, najmä ak sa clá stanú neoddeliteľnou súčasťou obchodnej politiky. Upozorňuje, že globalizácia a otvorené trhy umožnili svetovej ekonomike zažiť výrazný rast a prosperitu v posledných desaťročiach. Protekcionizmus však podľa neho môže spomaliť globálny ekonomický rozvoj. V konečnom dôsledku teda aj poškodiť USA, ktoré môžu čeliť vyšším nákladom na produkciu a poklesu konkurencieschopnosti na svetovom trhu.

Dalio v tejto súvislosti varoval pred dlhodobými geopolitickými rizikami spojenými s obchodnými vojnami, ktoré by mohli viesť k nárastu nacionalizmu a oslabenému medzinárodnému obchodu, čo by malo vážne dôsledky na globálnu ekonomiku.

Čo ďalej, Warren Buffett? 

Warren Buffett sa vo svojich vyjadreniach neustále vracia k myšlienke, že ekonomická politika by mala byť orientovaná na dlhodobý rast. Tvrdí, že obchodné clá a protekcionizmus môžu byť len dočasným riešením. Zatiaľ čo krátkodobé efekty môžu byť pozitívne pre niektoré odvetvia, dlhodobé následky môžu viesť k neistote. A to vedie k zvyšujúcim sa nákladom a poklesu konkurencieschopnosti.

Buffett sa preto javí ako hlas rozumu v čase, keď mnohí politickí lídri preferujú politiku ochrany domácich trhov. Aj na úkor globálnej spolupráce. Pre investorov je jeho varovanie dôležitým signálom, že trh a ekonomika by mali smerovať k otvorenosti a spolupráci. Aktuálne ju však Trump vedie k obchodným vojnám, ktoré môžu poškodiť všetkých účastníkov.

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroje: Yahoo Finance, Yahoo Finance, CNBC

Najnovšie videá

Trendové videá