Revolučná terapia radikálne zlepšuje pamäť. Vedci objavili spôsob, ako si udržíš v starobe mladý mozog

  • Zdravý mozog potrebuje správne fungujúci lymfatický systém
  • Nová terapia ukázala sľubné výsledky pri posilnení pamäti
mozog, dievča
Archív Canva
  • Zdravý mozog potrebuje správne fungujúci lymfatický systém
  • Nová terapia ukázala sľubné výsledky pri posilnení pamäti

Mozog predstavuje jeden z najúžasnejších orgánov ľudského tela. Tvoria ho miliardy nervových buniek, ktoré medzi sebou komunikujú prostredníctvom biliónov synapsií. Práve vďaka týmto prepracovaným spojeniam dokáže mozog riadiť myšlienky, emócie, pohyb aj pamäť.

S pribúdajúcim vekom postupne stráca schopnosť odstraňovať toxické látky, ktoré sa v ňom prirodzene hromadia. Dochádza tak k oslabeniu kognitívnych funkcií a zvýšeniu rizika neurodegeneratívnych ochorení. Vedci však nedávno objavili spôsob, ako zintenzívniť odstraňovanie odpadových látok z mozgu, čo viedlo k výraznému zlepšeniu pamäťových funkcií. Výskum bol publikovaný v časopise Cell.

Čo pomáha chrániť mozog pre degeneráciou

Výskumný tím z Washingtonskej univerzity v St. Louis sústredil svoju pozornosť na meningeálne lymfatické cievy. Ako uvádza Science Alert, ide o štruktúry v tesnej blízkosti mozgu, ktoré sú súčasťou širšieho lymfatického systému.

Vedci podávali proteínovú terapiu starším myšiam s cieľom stimulovať rast a funkčnosť meningeálnych lymfatických ciev. V experimentoch zaznamenali výrazné zlepšenie pamäťových schopností u liečených myší v porovnaní s kontrolnou skupinou.

Tento poznatok potvrdzuje doterajšiu hypotézu, že lymfatický systém priamo ovplyvňuje výkonnosť mozgu. Zároveň poukazuje na priame prepojenie medzi dysfunkciou tohto systému a neurodegeneratívnymi ochoreniami, ako je Alzheimerova choroba.

„Fungujúci lymfatický systém je rozhodujúci pre zdravie mozgu a pamäť,“ uvádza neurovedec Kyungdeok Kim z Washingtonskej univerzity v St. Louis. „Terapie, ktoré podporujú činnosť lymfatického systému, môžu mať zdravotné výhody pre prirodzene starnúci mozog.“

Signál upozorňujúci na problém

Výskumníci tiež zistili, že proteín interleukín 6 slúži ako výstražný signál, ktorý mikroglie (imunitné bunky mozgu) vysielajú v momente, keď mozog nezvláda odstrániť nahromadený odpad. Mikroglie týmto spôsobom signalizujú narušenú rovnováhu v prostredí mozgu.

Po aplikácii lymfatickej terapie vedci zaznamenali pokles hladín interleukínu 6, obnovenie rovnováhy v imunitnej odpovedi a ochranu pred poškodením mozgu. Keďže sa meningeálne lymfatické cievy nachádzajú mimo mozgu, nie je potrebné prekonávať jeho prirodzenú ochrannú štruktúru.

„Hematoencefalická bariéra bráni účinnosti terapií neurologických porúch,“ vysvetľuje neurológ Jonathan Kipnis z Washingtonskej univerzity v St. Louis. „Keď sa zameriame na cievnu sieť mimo mozgu, ktorá zohráva kľúčovú úlohu v jeho zdraví, pozorujeme u myší kognitívne zlepšenia. Tento prístup otvára priestor na vývoj účinnejších terapií, ktoré môžu oddialiť alebo predísť kognitívnemu poklesu,“ dodáva.

Fascinujúce fakty o najzložitejšom orgáne

Málokto vie, že mozog predstavuje najtučnejší orgán v ľudskom tele. Približne 60 percent jeho objemu tvorí tuk, uvádza Northwestern Medicine. Mastné kyseliny tvoria základný stavebný materiál mozgu, preto si vyžaduje pravidelný prísun kvalitných živín, ktoré podporujú jeho funkciu a celkovú vitalitu.

Vývoj mozgu prebieha až do 25. roku života. Začína sa v jeho zadných častiach a postupuje smerom dopredu, čo vysvetľuje, prečo sa predné laloky zodpovedné za plánovanie, rozhodovanie a racionálne uvažovanie formujú ako posledné.

Kapacita ľudského mozgu je ohromujúca. Obsahuje okolo 86 miliárd neurónov, pričom každý z nich dokáže vytvárať tisíce spojení s ďalšími neurónmi. Takto vzniká sieť s potenciálom až jedného kvadrilióna synapsií, v ktorej sa elektrické signály šíria rýchlosťou 560 kilometrov za hodinu.

Mozog pracuje bez prestávky, dokonca aj počas spánku. Napriek tomu, že váži iba 1,4 kilogramu, dokáže spotrebovať až 20 wattov energie, čo zodpovedá malej žiarovke. Vysoký výkon si vyžaduje aj dostatočnú regeneráciu, ktorú zabezpečuje kvalitný spánok.

Počas hlbokého spánku mozog aktívne odstraňuje odpadové látky a zároveň stabilizuje nervové spojenia, ktoré sa vytvorili počas bdelého stavu. Ak človek zanedbáva spánok, narúša tým rovnováhu detoxikačných procesov. Dlhodobý nedostatok spánku oslabuje kognitívne funkcie, znižuje schopnosť sústrediť sa a podľa výskumov zvyšuje riziko vzniku neurodegeneratívnych ochorení.

Čítajte viac z kategórie: Lifehacking

Zdroje: Science Alert, Northwestern Medicine, Cell

Najnovšie videá

Trendové videá