Stratená pevnosť pri Mŕtvom mori: Archeológovia odhalili 2200 rokov staré tajomstvo

  • V Izraeli našli pyramídu s množstvom artefaktov
  • Zoharská pevnosť môže prepísať dejiny regiónu
pyramída v v srdci Judskej púšte
Ilustračné foto Israel Antiquities Authority
  • V Izraeli našli pyramídu s množstvom artefaktov
  • Zoharská pevnosť môže prepísať dejiny regiónu

Na odľahlej hore, v srdci Judskej púšte neďaleko Mŕtveho mora, odkryli archeológovia jednu z najzaujímavejších lokalít posledných rokov. V rámci rozsiahleho archeologického projektu, ktorý prebieha už takmer desať rokov, objavili 2200 rokov starú monumentálnu stavbu pyramídového tvaru, ktorú nazvali Zoharská pevnosť.

Nález je plný dobre zachovaných artefaktov. Od bronzových mincí cez zbrane až po zvyšky nábytku. Jeho význam môže prepísať poznanie o dejinách Blízkeho východu, informuje portál Interesting Engineering.

„Ide o jeden z najbohatších a najzaujímavejších archeologických výskumov, aké boli kedy v Judskej púšti vykonané,“ uviedli vedúci výkopových prác Matan Toledano, Dr. Eitan Klein a Amir Ganor z izraelského Úradu pre pamiatky (IAA).

Výnimočné miesto so záhadným účelom

Zoharská pevnosť sa nachádza severne od údolia Zohar a poskytuje výhľad na strategické pobrežie Mŕtveho mora. Stavba, vysoká takmer šesť metrov, bolo vybudovaná z ručne opracovaných kameňov, z ktorých každý váži stovky kilogramov.

Archeológovia predpokladajú, že vznikla v helenistickom období, teda v čase politických zmien po smrti Alexandra Veľkého, keď región prechádzal medzi nadvládou Ptolemaiovcov a Seleukovcov. Dodávajú, že miesto je mimoriadne sľubné a každý deň prináša nové prekvapenia.

„Napriek tomu, že sa pôvodne predpokladalo, že ide o stavbu z obdobia Prvého chrámu, nové nálezy nasvedčujú, že vznikla oveľa neskôr – práve za vlády Ptolemaiovcov,“ uvádza sa vo vyhlásení IAA. 

Zachované artefakty

Ako ďalej informuje New York Post, vnútro stavby poskytlo nečakaný pohľad do minulosti. V suchom púštnom prostredí sa zachovali bronzové mince, z ktorých niektoré nesú podobizne gréckych vládcov vrátane Antiocha IV.

Okrem iného sa tu objavili aj papyrusové fragmenty, ktoré obsahujú historické zápisy a svedectvá o dobovej administratíve. Podľa odborníkov ide o objav, ktorý môže zásadne doplniť poznatky o každodennom živote v helenistickej Judei.

Nachádzali sa tam však aj zbrane, nástroje z dreva a dokonca aj pozostatky starovekého nábytku. Vďaka suchému púštnemu podnebiu sa mnohé z týchto predmetov zachovali v pozoruhodnom stave. „Každý deň sa objavujú nové nálezy a s napätím očakávame, čo nám prinesú nasledujúce týždne,“ uviedli archeológovia.

monument v srdci Judskej púšte
zdroj: Israel Antiquities Authority

Záhada účelu

Hoci je stavba mimoriadne pôsobivá, jej pôvodný účel zostáva nejasný. Vedci zvažujú niekoľko teórií. Mohla slúžiť ako strážna veža pozdĺž obchodnej trasy, cez ktorú sa kedysi po pobreží prepravovali soľ a asfalt.

Iní sa prikláňajú k tomu, že mohlo ísť o pohrebisko alebo dokonca o veľkolepý pamätník, vybudovaný na počesť významnej osoby. Odôvodňujú to práve veľkosťou a impozantnosťou stavby.

Ďalší sa však prikláňajú aj k možnosti, že išlo o útočisko alebo úložisko. Stavba mohla podľa nich slúžiť ako sklad alebo obranná pevnosť počas nepokojov v regióne.  

„Zatiaľ nevieme s istotou povedať, akú funkciu táto stavba plnila,“ priznali vedúci výskumu. „Je to fascinujúca historická hádanka, ktorú sa snažíme rozlúštiť,“ dodali.

Pyramída, ktorá zmenila výklad dejín

Pôvodne sa predpokladalo, že stavba pochádza ešte z obdobia Prvého chrámu (10. – 6. storočie pred n. l.), no nové objavy túto hypotézu vyvrátili. V skutočnosti vznikla o stáročia neskôr. V čase, keď územie Izraela ovládali Ptolemaiovci.

Týmto sa Zoharská pevnosť stáva kľúčovým bodom na lepšie pochopenie prechodného obdobia medzi gréckymi ríšami, ako aj života miestnych obyvateľov v regióne, ktorý bol križovatkou kultúr, náboženstiev a mocenských ambícií.

Archeológia ako zážitok

Objav stavby však prilákal aj obrovský záujem verejnosti. Izraelský úrad pre pamiatky dal pre to zriadiť v oblasti dočasný tábor pre návštevníkov a ponúkli im edukačné prednášky. Tým chcú nielen podporiť vedecký výskum, ale aj umožniť ľuďom zažiť dotyk s dejinami naživo.

„Práve teraz, pred sviatkami Pesach a s príchodom jari, pozývam obyvateľov Izraela, aby sa prišli zapojiť. V tomto náročnom období môže pár dní strávených v púšti s archeológiou priniesť spojenie, poznanie a zážitok,“ vyhlásil riaditeľ Úradu pre pamiatky Eli Escusido.

Historický míľnik pre Izrael

Podľa Escusida je tento výskum „jednou z najdôležitejších archeologických operácií v histórii štátu Izrael.“ Význam objavu nespočíva len v samotnej stavbe, ale najmä v širokej škále zachovaných nálezov, ktoré umožnia presnejšie rekonštruovať obdobie helenizácie Blízkeho východu.

„Tieto objavy sú nielen vzrušujúce, ale aj emocionálne. Ich význam pre archeologický a historický výskum je obrovský,“ dodal Escusido v tlačovom vyhlásení.

Archeológia ožíva v piesku

Aj keď stavba v minulosti zrejme z neznámych dôvodov zanikla, podľa odborníkov sa mohla zrútiť alebo byť opustená, dnes sa vynára späť na svetlo sveta ako dôkaz dávnej civilizácie a ich inžinierskej zručnosti. Výskumníci veria, že práve ďalšie týždne môžu odhaliť viac o tom, kto ju postavil, prečo ju opustili a aký odkaz po sebe zanechali.

Zoharská pevnosť tak nie je len archeologickým objavom. Je aj bránou do minulosti, ktorá nám pripomína, aké vrstvy dejín sú ešte ukryté pod prachom času.

Čítajte viac z kategórie: Zo sveta

Zdroje: interestingengineering, NYpost

Najnovšie videá

Trendové videá