50 km od hraníc s Českom: Existuje podozrenie na nové ohnisko slintačky a krívačky, varuje minister
- Podozrenie na slintačku pri Malackách vyvolalo reakciu v Česku
- Na hraničnom priechode Lanžhot sprísnia veterinárne kontroly

- Podozrenie na slintačku pri Malackách vyvolalo reakciu v Česku
- Na hraničnom priechode Lanžhot sprísnia veterinárne kontroly
Pri Malackách na západe Slovenska, menej ako 50 kilometrov od českých hraníc, existuje podozrenie na ďalšie ohnisko slintačky a krívačky, informoval na sieti X minister pôdohospodárstva Marek Výborný (KDU-ČSL). Avizoval sprísnenie opatrení na hraničnom priechode Břeclav-brodské na diaľnici D2 pri Lanžhote na Břeclavsku.
Ako dnes však informoval minister pôdohospodárstva Takáč, podľa jeho slov boli potvrdené iba 4 ohniská. A to v Medveďove, Ňárade, Bake a v Lúči na Ostrove.
Zástupca hovorcu Štátnej veterinárnej správy (SVS) Peter Majer ČTK povedal, že opatrenia sa nemenia, kontroly by ale mali byť dôslednejšie.
Sprísnenie s okamžitou platnosťou
Výborný na X uviedol, že podozrenie sa týka farmy pri obci Plavecký Štvrtok. „Z tohto dôvodu s okamžitou platnosťou sprísňujeme so Štátnou veterinárnou správou režim kontrol na hraničnom priechode Lanžhot,“ napísal minister.
Riaditeľka juhomoravskej krajskej veterinárnej správy Jana Kozáková ČTK povedala, že podoba prípadných prísnejších opatrení sa ešte len musí premyslieť a dohodnúť. „Rozmýšľame nad tým, čo by išlo robiť inak,“ uviedla.
Informáciu o bezprostrednom sprísnení zatiaľ nemajú ani krajskí hovorcovia polície a hasičov. Majer na otázku ČTK spresnil, že opatrenie sa v tejto chvíli nemení. „Ide o väčšiu dôslednosť v rámci existujúceho režimu,“ povedal.
Doterajšie kontroly sa v kraji okrem Lanžhota týkajú ešte priechodov Mikulov-Drasenhofen na Břeclavsku a Hate-Kleinhaugsdorf na Znojemsku. Hasiči tam inštalovali dekontaminačné rohože a naďalej sa starajú o ich prevádzku. Vozidlá pomáha kontrolovať polícia.
Slintačka a krívačka je jednou z najnákazlivejších infekčných chorôb. Vírus sa vylučuje slinami, močom, trusom a mliekom. Prenáša sa kontaktom s chorými zvieratami, vzduchom i na povrchu nástrojov, dopravných prostriedkov či odevov. Na človeka je ochorenie neprenosné. V ČESKU bola u zvierat nákaza naposledy zistená v roku 1975. V poslednom čase sa objavila najprv v Maďarsku, potom na Slovensku.
Nepotvrdené
Ako však uviedla hovorkyňa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Veronika Daničová. pre TASR, ďalšie ohnisko nákazy slintačky a krívačky aktuálne nie je potvrdené. Testovanie vzoriek sa uskutočňuje na dennej báze.
V súvislosti s informáciami o podozrení na ďalší nakazený chov, ktoré na sociálnej sieti zverejnil český minister pôdohospodárstva Marek Výborný.
„O nových informáciách budeme bezodkladne informovať. Apelujeme na všetkých, aby sa zdržali šírenia poplašných správ,“ uviedla hovorkyňa.
Výborný v nedeľu popoludní na sociálnej sieti uviedol, že existuje podozrenie na nákazu slintačky a krívačky v chove na farme v Plaveckom Štvrtku. Z toho dôvodu sprísnili českí veterinári opatrenia na hraniciach.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: ČTK, TASR