Školská súťaž v Detve pobúrila rodičov: Žiakom rozdávali materiály Smeru a permanentku do Sujovho fitka
- Podujatie sa konalo v stredu
- Po akcii sa na internete spustila vlna kritiky

- Podujatie sa konalo v stredu
- Po akcii sa na internete spustila vlna kritiky
Podujatie v Detve vyvolalo pobúrenie. Akcia „Medzníky II. svetovej vojny“, ktorá sa konala v stredu (2.4.) v Kultúrnom centre Andreja Sládkoviča v Detve pod záštitou Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov vzbudila silnú kritiku škôl a aj rodičov.
Žiakom rozdávali reklamné predmety Smeru a Republiky
Na vedomostnej súťaži, ktorá mala byť zameraná na dejiny druhej svetovej vojny totiž žiaci ZŠ mali dostať ako ceny reklamné predmety propagujúce politické strany Smer-SD a Republika.
Na incident upozornil na sociálnej sieti novinár Rastislav Iliev. „Žiaci základných škôl boli pozvaní Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov na súťaž o druhej svetovej vojne. V závere dostali žiaci odmeny v podobe propagačných materiálov strany Smer a Republika, čo by veľkých bojovníkov proti mimovládkam v školách. Vrchol bola permanentka do Sujovho fitka,“ píše v príspevku, ktorý koluje sociálnymi sieťami jedna z matiek.
Podujatia sa zúčastnili žiaci z viacerých základných škôl, vrátane ZŠ Kukučínova a ZŠ J. J. Thurzu.
Školy sa od politickej agitácie dištancujú
Obidve školy krátko na to uviedli svoje oficiálne stanoviská k udalosti. „Podujatie bolo prezentované ako obnova tradície spojená s historickou edukáciou žiakov. Škola bola oslovená so zámerom zúčastniť sa na vedomostnej súťaži, ktorá mala byť zameraná na dejiny druhej svetovej vojny. So zámerom podporiť historické povedomie žiakov a ich záujem o protifašistický odkaz sa na podujatí zúčastnilo družstvo našej školy,“ napísal v stanovisku Bohuslav Ilavský, riaditeľ ZŠ J. J. Thurzu.
„S poľutovaním konštatujem, že po ukončení súťaže boli žiakom ako ceny odovzdané reklamné predmety propagujúce politické strany. O tomto zámere sme neboli vopred informovaní a nebol nám ani vopred predložený zoznam cien. Základná škola J. J. Thurzu sa dištancuje od akýchkoľvek foriem politickej agitácie v školskom prostredí,“ dodal Ilavský.
K incidentu sa v podobnom duchu na sociálnej sieti vyjadrilo aj vedenie ZŠ Kukučínova. Podľa zástupcov školy sa škola do súťaže zapojila s presvedčením, že jej hlavným cieľom bude rozšírenie historických poznatkov o druhej svetovej vojne, o protifašistickom odboji a o dôležitosti demokratických hodnôt.
„Základná škola Kukučínova 480/6 v Detve sa dôrazne dištancuje od konania, ku ktorému došlo počas súťaže organizovanej Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov,“ píše sa v stanovisku zástupcov školy, ktorí dodali, že vzhľadom na uvedené skutočnosti budú dôkladne prehodnocovať budúcu účasť na podujatiach organizovaných Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov.
Startitup sa so žiadosťou o vyjadrenie k incidentu obrátil na stranu Smer-SD, hnutie Republika a združenie Slovenský zväz protifašistických bojovníkov.
Podľa hovorkyne Smeru-SD Ľubice Končalovej išlo o podujatie organizované Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov, ktorí majú celoročne k dispozícii merkantil strany Smer-SD. „Nevieme sa zaručiť za to, ako s týmto naložia,“ dodala Končalová.
Hnutie Republika ani Slovenský zväz protifašistických bojovníkov nám do vydania tohto článku nám neodpovedali, po obdržaní odpovedí bude článok doplnený o ich vyjadrenia.
Gažovičová: Smer a Republika bez hanby zneužili školskú súťaž na svoju reklamu
„Smer a Republika bez hanby zneužili školskú súťaž na svoju reklamu. Žiaci základných škôl v Detve za výhru v dejepisnej súťaži o druhej svetovej vojne ‚získali‘ reklamné predmety propagujúce ich politické strany,“ okomentovala udalosť poslankyňa Tina Gažovičová (Progresívne Slovensko), ktorá je členkou Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež, šport a cestovný ruch.
Podľa političky je absurdné, že súťaž sa konala pod záštitou Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Poslankyňa poukazuje na to, že táto organizácia deťom rozdáva materiály extrémistickej strany Republika a vládnej strany Smer, v ktorých podľa nej navyše masívne útočia na neziskové organizácie.
„A školy o tomto zámere vôbec nevedeli, nemali tak možnosť tomu zabrániť,“ dodala Gažovičová v stanovisku.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Instagram/rastoiliev, Facebook/Zš Kukučínova Detva, Facebook/Zš JJ Thurzu , TS/Progresívne Slovensko