S Key.vi sa stanú vaše kľúče minulosťou

  • Vyspovedali sme slovenský startup Key.vi, ktorý má obrovský potenciál presadiť sa na trhu. Vďaka ich riešeniu sa majú stať kľúče minulosťou a samotné zabezpečenie ešte lepšie.
image_1429364090.jpeg
  • Vyspovedali sme slovenský startup Key.vi, ktorý má obrovský potenciál presadiť sa na trhu. Vďaka ich riešeniu sa majú stať kľúče minulosťou a samotné zabezpečenie ešte lepšie.

 

1. Ahoj, naposledy sme sa videli v Júli, čo sa odvtedy zmenilo v Key.vi?
Pomerne veľa. Najväčším miľníkom je produkt, ktorý interne voláme proof of concept. Je to key.vi zámok (harware) a mobilná appka (software), ktoré sme vyvinuli a sú dôkazom, že navrhnutá architektúra Key.vi funguje. Jednoducho tvoj telefón je aj tvoj kľúč. Okrem toho, zastabilizoval sa náš tím, prebiehajú aktívne rokovania s investormi a máme jasný plán, čo ďalej s Key.vi.

 

2. Ako ste na tom s produktom, kedy bude na trhu?
Predpokladaný termín uvedenia Key.vi na trh je leto 2016. Nechcem však predbiehať, ale prezradím, že má ambíciu spojiť svoje meno s najlepšími univerzitami na Slovensku. Intenzívne sa o key.vi zaujímajú investori zo zahraničia, ako aj zo Slovenska. Ideme správnou cestou. Plány sú veľké a verím, že sa nám podarí zrealizovať ich.

 

 

3. A čo vaša konkurencia? Videl som už zopár podobných riešení, v čom je Key.vi iný, lepší?
Či už ide o IT sféru, alebo čokoľvek iné, je dôležité poznať, čo robí konkurencia, byť na to pripravení a predovšetkým byť lepší. Súhlasím, že na trhu sa mihlo zopár podobných návrhov, ale zároveň mnohé stroskotali. Key.vi má však prednosti, ktoré ho predurčujú byť úspešným start-upom. V prvom rade je to tím zanietených ľudí, či už ide o docentov zo Žilinskej Univerzity, ktorí vyvíjajú hardware, alebo tím Flemia, ktorý sa stará o exekutívu. Key.vi je complete built-in lock riešenie. Všetko je vo vnútri zámku. Z dverí nič netrčí a ani si nikto nemusí vŕtať diery do drahých dverí, aby si nainštaloval Key.vi. Čo nás výrazne ešte odlišuje od iných riešení je jednoduchá inštalácia, fyzická (vysunutie-zasunutie jazýčka zámku), ako aj software-ová bezpečnosť (asymetrické šifrovanie key.vi kľúča), to sú kľúčové vlastnosti key.vi. Pri návrhu key.vi sme kládli veľký dôraz na to, aby zámok ponúkal komfort a pridanú hodnotu pre každú cieľovú skupinu zákazníkov, či ide o kancelárie, hotely, airbnb alebo domácnosti.

 

 

4. Takže prečo by som si mal kúpiť Key.vi? V čom mi uľahčí život?
Dôvodov je veľa a každý si zároveň môže nájsť svoj vlastný. Ja by som si ho kúpil preto, že som notorický strácač kľúčov. Našťastie mobil nestrácam. Majitelia Airbnb by si ho mohli kúpiť preto, že sa im odbúra obrovská starosť byť fyzicky na mieste a odovzdávať kľúče nájomcom, ktorí si podávajú kľučky pomerne často a nie vždy v majiteľovi vyhovujúcom čase. Hotely by mali po tomto riešení siahnuť preto, že ušetria na ľudských zdrojoch a z dlhodobého hľadiska získajú viac zákazníkov pre nezávislé a komfortné ubytovanie sa bez státia v rade na recepcií pri check-in alebo check-out. Kancelárie môžu jednoducho nastavovať zonáciu priestorov a nastaviť access management. Domácnosti ocenia zvýšený komfort bezkľúčového otvárania dverí, rodičia ocenia sms-ku, ktorú pošle key.vi, keď sa deti vrátia zo školy domov alebo v noci z diskotéky. No a ty by si ho mohol využiť preto, že chceš byť medzi prvými early adopters Key.vi a preto, že inovácie môžeš, či?:-)

 

 

5. Aká bude jeho cena?
Key.vi je nastavený pre štyri segmenty. Hotels, Homes, Offices a Airbnb. Každý business model má trošku iné špecifiká, ale základ je viac-menej rovnaký. Čiže cena sa podľa poradia hýbe od 110eur až po 250 eur.

 

6. Počul som, že sa zmenil aj váš business model, v čom je teda iný?
Na túto otázku som vlastne odpovedal v predošlej otázke. Na doplnenie. Business model sa v zásade nemenil, len sa prispôsobil požiadavkám trhu podľa prieskumov, ktoré sme uskutočnili, aby sme dokázali uspokojiť čo najviac zákazníkov. Na trh však budeme uvádzať jednotlivé produktové rady key.vi postupne.

 

 

7. Ako ste na tom s investormi, chystáte sa aj na nejaký funding?
Po roku a pokroku, ktorý sme urobili sa znova stretávame s potenciálnymi investormi, ktorým sme Key.vi v minulosti už predstavili. Je veľmi povzbudivé vidieť ako sa ich skepsa postupne mení na dôveru a sú otvorení púšťať sa do hlbších debát a rokovaní o možnostiach financovania Key.vi. Ideálna situácia bude, ak si budeme my môcť vyberať partnerov na spoluprácu. Nechceme sa uponáhľať, pretože jedna vec je potreba investície a druhá je budúcnosť start-upu, na ktorej nám nesmierne záleží. O Key.vi sme presvedčení, o jeho budúcnosti nepochybujeme a v súčasnosti veríme, že sme na najlepšej ceste uspieť.

 

8. A o koho konkrétne ide?
Aj keď nejde o žiadne tajomstvo, ale úplne konkrétne, teda menovite, sa vyjadrovať nebudem. Poviem len, že máme veľmi dobre rozbehnutú spoluprácu s investormi v Anglicku a tiež sme mali predbežný veľmi pozitívny ohlas od slovenskej spoločnosti, ktorá vytvorila najväčší fond rizikového kapitálu pre podporu inovatívnych slovenských firiem. Prínosne nám zrkadlo nastavili aj americkí Startup Sharks, ktorí boli na pozvanie SBA prednedávnom na Slovensku.

 

 

9. Čo taký crowdfunding, nad tým ste nerozmýšľali?
Rozmýšľali. Crowdfundingová kampaň je podľa nášho názoru dobrým riešením na získanie market validation. Ak do toho pôjdeme, bude to zrejme na špecifický trh povedzme Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko.

 

10. Na začiatku si spomínal, že jedno z prvých umiestnení Key.vi by malo byť na univerzitách. Ako ste a k tomu dostali a prečo práve univerzity?
Ďalším veľmi logickým krokom po proof of concept je prototyp. Vo chvíli keď je už na svete, je potrebné ho otestovať. A keďže vývoj hardwaru je v šikovných rukách PhD kandidátov pod vedením Doc. Ing. Petra Drgoňa, PhD, ponuka otestovať Key.vi prototyp vzišla akosi prirodzene zo strany Žilinskej Univerzity. Pre nás je to veľmi dobrá referencia a samotní vývojári budú po ruke čiže je to aj praktické.

 

 

11. Ako budú vyzerať vaše najbližšie kroky?
Najbližšie bude prebiehať niekoľko krokov paralelne. Kým patentová kancelária rieši ochrannú známu, tím v Žiline vyvíja prototyp a tím v Bratislave zase intenzívne rokuje s investormi a pripravuje PR a marketing. Dolaďuje sa architektúra key.vi.

 

12. A na záver ešte jednu otázočku, aký je podľa teba naj startup na Slovensku? (okrem tých z Flemia)
Naj startup je na Slovensku je určite aeromobil. Myslím si, že nápad aj realizácia aeromibilu vysoko prevyšuje iné startupy, aj z okolitých krajín. A potom mi napadá ešte mobilná appka, ktorá odpočítava zostávajúce sekundy na križovatke, keď sedíte v aute na červenej. Jednoduché, jasné, užitočné.

 

Najnovšie videá

Trendové videá