Má len 27 rokov a už stihol vybudovať jednu z najväčších platobných brán v CEE!

  • David Rintel má 27 rokov, študoval na univerzite v Manchestri, Londýne a vybudoval firmu, ktorá je dnes považovaná za jednu z najväčších platobných brán v CEE.
image_1431952413.jpeg
  • David Rintel má 27 rokov, študoval na univerzite v Manchestri, Londýne a vybudoval firmu, ktorá je dnes považovaná za jednu z najväčších platobných brán v CEE.

 

David, stojíš na čele jednej z najväčších stredoeurópskych fintech firiem. Aký je to pocit niesť vo svojich 27 rokoch takú zodpovednosť?

Nie som si istý, či by som o nás vyhlasoval, že sme jedna z najväčších stredoeurópskych fintech firiem, ale zhodneme sa, že už nie sme ani z tých najmenších. Tiež je otázkou, či sme explicitne fintech firma, keďže sami seba vnímame skôr ako alternatívnu finančnú inštitúciu než ako technologickú spoločnosť. 

K zodpovednosti, TrustPay tím je v priemere pomerne mladý, ale máme vo firme (a najmä v predstavenstve) o niečo starších a skúsenejších ľudí, takže tá zodpovednosť nezostáva na jednej osobe. Pre mňa osobne sa jedná o veľkú príležitosť, občas naša cesta pripomína skôr ródeo, ale musím priznať, že si to užívam. Na druhej strane, máme mnoho klientov, ktorých biznis sa spolieha na kvalitné fungovanie našich služieb, čo so sebou určite prináša značný pocit osobnej zodpovednosti.

 


 

 

Trustpay je slovenská firma, ktorej istú chvíľu trvalo vydobyť si svoju trhovú pozíciu. V akej fáze sa dnes Trustpay nachádza?

TrustPay je po piatich rokoch na trhu stále jedna z menších finančných inštitúcií, ale z pohľadu e-commerce platieb sme dnes jedna z najväčších firiem v CEE. Dnes je projekt stabilne v čiernych číslach (po nemalých počiatočných investíciách), ale stále máme v podstate 100% mieru reinvestícíí, kedy sa snažíme rozšíriť naše portfólio služieb a tie existujúce ďalej zlepšovať.

 

Kto sú vaši zákazníci?

Rôzni internetoví obchodníci (zo slovenských obchodníkov napríklad Telekom) a iné finančné inštitúcie (napr. u nás známy PayPal).

 

V čom je Trustpay lepší ako iné konkurenčné riešenia?

TrustPay sa snaží v oblasti platieb ponúkať špecializovanú alternatívu k existujúcim (bankovým riešeniam). Ako špecializovaná firma vám síce neposkytneme hypotéku, platbám na internete však (či už sa jedná o platby kartou alebo online bankovým prevodom) ako špecialista rozumieme lepšie a veríme, že tak môžeme poskytnúť takúto službu lepšie.

 

 

 

 

 

Trustpay pôsobí vo vysoko regulovanom prostredí. Nepovažuješ to za čiastočnú bariéru v raste firmy?

Regulácie pôsobia všeobecne ako určitý inhibítor inovácií. Napríklad, aby sme mohli začať spracovávať platby pre akéhokoľvek obchodníka, tak musíme vyplniť veľké množstvo dokumentov (mnohé z nich obchodník ani nevidí) a napokon po klientovi žiadať papierovú zmluvu. Celý proces je tak značne zdĺhavý a zbytočne drahý. Tiež existujú rôzne zákonné prekážky, ktoré neumožnujú nebankovým platobným inštitúciám (ako napríklad nám) rovnaký prístup k niektorým platobným systémom prevádzkovaným štátmi ako bankám, čo znemožnuje alternatívnym hráčom prístup na trh.

Na druhej strane, všetky spoločnosti v tomto sektore sa musia s reguláciami vyrovnávať a pri finančnom sektore asi platí, že „kto sa regulácie bojí, nesmie do lesa“. :)

  

Čo považuješ za úspech Trustpayu, na ktorý si hrdý a čo plánujete v najbližších 5 rokoch?

V roku 2009, keď sme dostali licenciu od NBS, sme začínali na „zelenej lúke“. Od tej doby sa nám podarilo vybudovať platobný systém, do ktorého sme napojili cez 65 bánk, stali sme sa členom Visa a Mastercard a členom SWIFTu. Spracovávame platby pre mnoho zaujímavých firiem, malých i veľkých. Tiež sa nám podarilo vytvoriť kvalitný tím odborníkov, pre ktorých bol TrustPay prvou skúsenosťou so svetom platieb, keďže na Slovensku nevieme zohnať hotových zamestnancov.

V nasledujúcich 5 rokoch by sme chceli z TrustPay vytvoriť komplexného poskytovateľa platobného styku, aby naši klienti na svoje potreby v oblasti platieb nemuseli používať žiadneho iného poskytovateľa.

 


 

  

 

Čo je pre teba pri budovaní firmy najdôležitejšie?

Mať nápad, nadšenie pre vec a byť ochotný a schopný na úspechu tvrdo pracovať. Tiež je dôležité obklopiť sa ľuďmi, ktorí zdieľajú vaše hodnoty.  

 

Viem, že sa Trustpay začína zaujímať o slovenské a české fintech startupy. Ste pripravení aj do niektorých investovať?

Určite áno.  Hľadáme startupy, ktorých produkt by bol synergický s aktivitami TrustPay (B2B procesovanie platieb). Veríme, že takýto vzťah by bol prospešný pre obe strany.

 

Ako by mal podľa teba kvalitný slovenský fintech startup vyzerať?

Nepovažujem sa za odborníka na budovanie start-upov. Myslím si ale, že vo finančnom sektore platí, že „diabol je v detailoch“. Keďže vo finále pracujete s peniazmi, tak sú vaši zákazníci mimoriadne citliví a musia si k vám vybudovať určitú dôveru a na druhej strane nie sú (a zcela oprávnene), príliš tolerantní k chybám. Tiež si treba uvedomiť, že keďže sa jedná o vysoko regulovaný biznis a mnoho vašich partnerov určitým spôsobom funguje roky, ak nie dekády, tak niektoré inovácie sa zavádzajú ťažšie ako v iných biznisoch.

Pokiaľ fintech start-up nechce ísť cestou vlastnej licencie a zároveň je jeho činnosť licencovaná, je dôležité nájsť si licencovaného partnera, ktorý je schopný takúto činnosť licenčne pokryť.

 

 

 

 

Viem, že cestuješ pravidelne po celom svete. Do ktorých krajín cestuješ najčastejšie a prečo?

Moje cestovanie je väčšinou po Európe, občas si zaletím aj cez oceán. Za tento rok mám za sebou zatiaľ Nemecko, Veľkú Britániu, Švédsko, Izrael, Hong Kong a ešte ma čaká, okrem Európskych destinácií, Singapur a USA. Účely ciest, nie len mojich, ale TrustPay všeobecne sú stretnutia s klientmi, dodávateľmi a inými obchodnými partnermi a rôzne odborné konferencie. Keďže menej ako 1% z nášho obratu pochádza z domáceho slovenského obchodu, tak to cestovanie je nutné. Nie som však jediný človek vo firme, čo veľa cestuje. Napríklad Tomáš Färber, náš VP of Sales a môj najbližší spolupracovník, cestuje ešte viac ako ja. Úprimne sa priznám, že mu toto prvenstvo nezávidím. :)

 

Ako vyzerá tvoj bežný deň v práci?

Ráno okolo 8:00 pri raňajkách pozerám maily a rôzne reporty. Nie som ranný typ, takže do officu sa dostanem tesne pred 9. Väčšinu dňa potom trávim telefonovaním s partnermi a na interných poradách. Stretnutí s klientami mám na Slovensku pomenej. Cca po 16:30 potom čítam a pripomienkujem zmluvy a dlhšie/komplikovanejšie dokumenty. Domov idem zväčša medzi 19:00 – 20:00. Večer ešte pár e-mailov a môžem ísť spať.

 

Dopočul som sa, že fitko je tvoj druhý domov, hneď po tvojom office v Trustpay. Je to spôsob akým filtruješ ťažké dni v práci?

Je to pre mňa možnosť vyvetrať si hlavu a vôbec na nič nemyslieť. Od druhého domova to má ale celkom ďaleko. :)  Každý má asi svoj spôsob odreagovania sa, trochu športu nikomu určite neuškodí.

 

Čo pre teba znamená Startitup, čítaš nás pravidelne? :)

Je to v našom priestore unikátny portál, kde sa mám možnosť dočítať zaujímavé veci o Slovenskej start-up komunite. A áno, čítam vás pravidelne. :)

 

Najnovšie videá

Trendové videá