Tieto 4 slovenské projekty sa dostali do finále prestížnej celosvetovej kampane, ktorú zastrešuje UNESCO!
- Digitálna kampaň "Bringing tech&science closer to people", ktorú zastrešuje UNESCO, pozná svojich finalistov. Medzi nimi sú aj 4 nádejné slovenské projekty.

- Digitálna kampaň "Bringing tech&science closer to people", ktorú zastrešuje UNESCO, pozná svojich finalistov. Medzi nimi sú aj 4 nádejné slovenské projekty.
Cieľom kampane Closer to People je spropagovať najnovšie pokroky vo vede a technológiách. Z viac ako 650 projektov z celého sveta vybrali 250, medzi ktorými sú aj 4 slovenské.
Finalisti budú počas najbližších troch mesiacov prezentovaní odbornej verejnosti, zástupcom priemyslu a podnikateľom. Všetci sa môžu priamo kontaktovať zakladateľov a prediskutovať nápady, či potenciálnu spoluprácu.
Toto sú 4 slovenské projekty, ktoré sa dostali do finále Closer to People:
DECENT
foto: FB/DECENT
DECENT je bezpochyby zatiaľ najvýznamnejším slovenským projektom založeným na revolučnej technológii Blockchain.
Založili ho v Švajčiarsku dvaja Slováci Matej Boda a Matej Michalko. Pomocou blockchainovej technológie chcú vytvoriť decentralizovanú platformu pre autorov, ktorá im umožní dostať svoje diela k ľuďom bez využitia tretích strán.
Znamená to, že autori nebudú musieť za publikáciu článkov, hudby, videa, či aplikácie platiť skryté poplatky tretím stranám. Taktiež to eliminuje riziko cenzúry, čo môže z DECENT spraviť bezpečnú platformu pre whistleblowerov a aktivistov v krajinách, ktoré obmedzujú slobodu slova.
Photoneo


Spoločnosť, ktorá vyvinula jedinečnú patentovanú 3D metódu snímania objektov, vďaka ktorej je firma schopná vyrábať 3D kamery s vysokým rozlíšením pri rýchlosti až do 60 snímkok za sekundu.
Takéto vysoké rozlíšenie a rýchlosť snímania v jednej kamere umožňuje Photoneo implementovať svoju revolučnú 3D technológiu v akejkoľvek spoločnosti, ktorá produkuje alebo skladá výrobky za použitia automatizovaných výrobných liniek či robotov.
Do finále kampane Closer to People sa dostali produkty Photoneo PhoXi 3D scanner.
eyeblink
foto: FB/eyeblink
Eyeblink rieši problém, ktorý do istej miery pozná asi každý z nás. Únava, svrbenie, či pálenie očí nie sú pri dlhodobej práci s počítačom ničím neobvyklým. Vznikajú kvôli nedostatočnému zvlhčovaniu povrchu oka, odkiaľ pochádza ich názov – syndróm suchého oka.
Eybelink založil programátor Andrej Fogelton, ktorý je momentálne doktorandom na Fakulte informatiky a informačných technológií STU. Uvedomil si, že problémom je nízka frekvencia žmurkania. A tak vytvoril jeden z najlepších algoritmov na detekciu žmurkania na svete.
Eyeblink pomocou webkamery meria frekvenciu žmurkania. Ak je nedostatočná, snaží sa naučiť používateľa žmurkať častejšie. Vždy, keď nežmurkáš dostatočne často, zjaví sa ti v rohu obrazovky malé upozornenie, ktoré zmizne po žmurknutí. Okrem toho eyeblink automaticky upravuje aj jas obrazovky podľa svetla v okolí.
Ridelo
foto: FB/Ridelo
Ridelo je projekt dvoch Slovákov, ktorí sa stretli ešte na strednej škole. Filip Tomáška a Adrián Páleš sa zúčastnili školskej súťaže Enersol, v ktorej sa každý so svojim projektom prebojovali až do celoslovenského kola.
Adriánov projekt bola práve cyklo-nabíjačka, ktorá sa ale nedala použiť na akomkoľvek bicykli. Dvaja študenti sa teda rozhodli spojiť sily a vytvoriť univerzálnu nabíjačku. Tá je podľa ich slov prvou bezkontaktnou nabíjačkou pre mobilné zariadenia.
„Využívame našu vlastnú technológiu založenú na princípe magnetov, vďaka ktorej sme odstránili nadbytočný odpor a hluk, ktorý vzniká pri použití klasického alebo nábojového dynama. Sme cenovo dostupnejší ako konkurencia a ponúkame kompletné riešenie. Konkurencia ponúka iba konvertory a dynamo si musíte kúpiť sami,“ povedal v rozhovore pre portál Tyinternety.cz Filip Tomáška.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska