Ladislav Kossár: Pre slovenské startupy je vycestovanie nevyhnutné
- Ladislav Kossár je jedným z najaktívnejších slovenských filantropov, ktorý sa snaží pomáhať ľudom aj za hranicami Slovenska. Naposledy ho príbehy a osudy ľudí zaviali až do ďalekého Nepálu, kde iba o pár dní unikol ničivému zemetraseniu.
- Ladislav Kossár je jedným z najaktívnejších slovenských filantropov, ktorý sa snaží pomáhať ľudom aj za hranicami Slovenska. Naposledy ho príbehy a osudy ľudí zaviali až do ďalekého Nepálu, kde iba o pár dní unikol ničivému zemetraseniu.
Laco, si človek, ktorý sa ako jeden z mála na Slovensku venuje venture investovaniu viac ako 11 rokov. Kedy to celé začalo?
Začalo to v roku 2009, keď som mal 34 rokov a v dôsledku pádu Lehman Brothers som rozšíril svoj predmet podnikania z poradenstva v real estate finance a development na angel/venture investovanie. Hľadal som firmu, ktorá by „stále vyrábala niečo“, čo zákazníci potrebujú.
Aké investície sa ti podarilo zrealizovať?
Prvá väčšia investícia bola v roku 2009 do dizajnérsko-výrobnej firmy 3070. V roku 2010 nasledovali investície do 2 technologických firiem v Sillicon Valley. Momentálne spravujeme so svojim partnerom Dodom Bardíkom nové portfólio firiem a neziskoviek v rôznych oblastiach.
zdroj fotografie: manageria.org
Podstatná časť tvojho fokusu je venovaná práve Impact investingu. Čo to vlastne je a ako sa ti v ňom darí?
Sú to investície, kde úspech nie je meraný iba ukazovateľmi finančného zisku, ale aj ukazovateľmi spoločenského prospechu. Zdroj kapitálu môže byť rôzny. Ak je zdroj filantropický (impact first), väčšinou ide o investície do neziskovky, čo dokáže vytvárať „double bottom line impact“ – spoločenský prínos a aj splátku úroku. Ak kapitál pochádza od investorov, ktorí požadujú najmä finančný výnos, ale radi by videli aj nejakú vyššiu mieru spoločenského výnosu ako iba štandardné CSR, mení sa často aj spektrum investícií (typické sú projekty v oblasti green energy alebo mikropôžičiek).
Teraz je však okolo tohto pojmu trošku hystéria vo svete. Často sa takto označujú aj obyčajné investície do rozvoja infraštruktúry, ak sú uskutočnené v rozvojových krajinách. Každá investícia by mala byť o rozumnom kompromise medzi ziskom a rôznymi formami prospechu pre ľudí, komunitu a prostredie. Táto spoločenská dimenzia sa za posledné desaťročia kapitalizmu trochu utlačila na úkor zisku, takže je veľmi dobré, že sa opäť vracia do popredia aj v silnejšej miere ako CSR.
Niektoré projekty majú neskutočne dobré výsledky, iným treba trošku viac času na stabilizáciu – najmä tam, kde financovanie mimo filantropických zdrojov nie je v začiatkoch projektu úplne jednoduché. Trpezlivosť (meraná v rokoch) je absolútne nevyhnutná.
Dovolím si povedať, že si jeden z najaktívnejších slovenských filantropov, za čo si ťa veľmi vážim. Akým aktivitám sa v tejto oblasti venuješ?
Filantropii sa venujem 9 rokov a v 3 hlavných oblastiach, ktoré zastrešujeme v občianskom združení a nadácii PROVIDA – deti a mládež, social impact investovanie a rozvoj community art projektov.
Najviac času venujeme práci s deťmi, ktoré vyrastajú bez rodiny, pretože si nesmierne vážime lásky a vzdelania, ktoré sme od našej rodiny dostali. Od roku 2006 funguje v Bratislavskom kraji dobrovolnícko-mentoringový program Buddy, kde deti z domovov vo veku 12-18 rokov nielen získavajú svojich Buddies (kamošov-mentorov), ale sa aj spolu učia a chodia na zážitkovo vzdelávacie aktivity, aby sa zvýšila ich šanca zaradiť sa do spoločnosti po odchode z domova.
Veríme, že v každom z nás je dobro, ktoré vieme odovzdať ďalej. Pár hodín mesačne môže niektorým deťom zachrániť život – a pritom ide iba o kvalitné trávenie spoločného voľného času. Projekt je dôkazom, že hoci financie sú nesmierne dôležité vo filantropii, dávanie času je takmer rovnako dôležité a ešte aj dostaneme spať oveľa viac ako dáme.
Sme tiež nesmierne hrdí na sieť denných centier Svetielko, ktoré od roku 2010 v Prešove, Trenčíne a čoskoro aj v Bratislave poskytuje vzdelávanie, sociálnu a rehabilitačnú starostlivosť pre viac ako 300 detí z viacnásobnými vážnymi postihnutiami.
Lietajúce ryby zastrešujú naše aktivity v oblasti podpory sociálneho-spoločensky prospešného podnikania na Slovensku. Začali sme menšími vlastnými projektmi, posledné 2 roky nás v našej snahe významne podporila aj Unicredit Banka. Čoskoro vyhlásime ďalšiu verejnú výzvu a budeme s porotou vyberať najlepších slovenských podnikavcov, ktorým nejde iba o zisk, ale aj o lepšie Slovensko. V našom tíme veríme, že Slovensko bude lepšie, ak bude viac udržateľných neziskoviek aj s príjmami z poskytovania služieb a produktov bez toho, aby sa museli vzdať spoločenského prospechu. A takisto treba tiež viac zodpovedne uvažujúcich podnikateľov.
Od roku 2014 pracujem na globálnom filantropickom fonde fondov pre opustené deti, ktorý bude podporovať najlepšie neziskové organizácie na svete s merateľným dopadom v tejto oblasti (aplikácia princípov venture a impact investovania v prospech detí). Viac detí bude mať šancu na plnohodnotný život, ak komunita filantropov darcov, expertov a neziskových lídrov spojiť sily a tým pádom najlepšie fungujúce organizácie stabilnejšie a budú mať trpezlivý, rastový filantropický kapitál.
Vrátil si sa z Nepálu, ktorý sa spamätával z obrovskej tragédie. Skús nám priblížiť osudy a príbehy ľudí, s ktorými si denne prichádzal do kontaktu.
Ťažko vyjadriť slovami. Ja som ušiel zemetraseniu v horách o 4 dni (zastihlo ma našťastie v stabilnej budove). Kamaráta zasypala aj lavína a smrti v Everest Base Camp ušiel o 25 minút…. Tisíce ľudí však prišlo o životy a svoje domovy. Príroda nám opäť pripomenula, že sme veľmi maličký voči jej sile. Krajiny, ktoré nie sú až tak vystavené jej extrémom majú obrovské šťastie. Nepálčania sú neskutočne milí a dobrosrdeční.
V Kathmandu som stretol najmä ľudí, ktorí sprevádzali turistov ako sprievodcovia a nosiči. Počas túry na vrch Langtang som cez deň žasol nad krásou Himalájí a večer v kamenných chatkách pri hlinených ohniskách sme sa pri zázvorovom čaji spoločne smiali. Počas zemetrasenia v Pokharre som spoznal ich neskutočnú srdečnosť a odolnosť. Majiteľovi joga centra spadol dom v Kathmandu na jeho 2 ročného chlapca. Na moju otázku, že ako ďalej s veľkým úsmevom odpovedal: malý je živý, ideme ďalej… Nepál zostane navždy v mojom srdci.
Ako vnímaš Slovákov z pohľadu filantropie, nechýba nám tak trochu sebareflexia a schopnosť sa viac zaujímať o iných ako o samých seba?
Ja poznám veľmi veľa Slovákov, ktorí sa nielen zaujímajú o osudy iných, ale aj v praxi niečo robia nad rámec svojho osobného prospechu. Sme veľmi mladá krajina a neziskový sektor má u nás nádherné projekty, ktoré sa snažia zlepšiť občiansku spoločnosť ako aj kvalitu života detí, mládeže alebo životného prostredia. Samozrejme je tu obrovský potenciál pre viac darcovstva. Mám aj osobnú skúsenosť, že Slováci radi podporia časom aj finančne dobré neziskové iniciatívy, ak ich vedie hodnoverný tím a sú kvalitne prezentované.
Teraz tak trochu odbočíme. Si spolumajiteľom a managing directorom jednej z najúspešnejších slovenských „startupových“ firiem 30/70, ktorá sa za posledných 5 rokov (od svojho vzniku) dokázala prepracovať na špičku svojho odvetvia. Ako to celé začalo a čomu sa 30/70 venuje?
Príbeh 3070 začal spojením 3 kamarátov, ktorí mali nielen úžasnú energiu ale aj veľmi doplňujúce zručnosti v oblasti designu, obchodu a projektového riadenia. Svoj tím veľmi rýchlo rozširovali a ja som sa k nim pridal ako angel investor v roku 2009. Spolumajiteľom a štatutárom som bol do roku 2014, keď do nej vstúpil private equity fond. 3070 poskytuje komplexné interiérové riešenia pre retail v celej Európe.
Prečo názov 30/70? Skrýva sa za tým niečo viac?
Názov je tiež súčasťou príbehu spoločnosti, ktorá spája kreativitu a design s výrobou.
Koľko ľudí k dnešnému dňu zamestnávate?
Nemám už presné čísla, ale myslím, že okolo 50 ľudí a ďalších vyše 100 u jej subdodávateľov.
Laco, vráťme sa späť k startupom. Ktorému segmentu by sa slovenské startupy mali viac venovať? V čom podľa teba vynikáme?
Podľa mňa vynikáme kreativitou a pracovitosťou. Máme aj veľké srdcia a preto si myslím, že vieme prispieť svetu aj spoločensky prospešnými inováciami, ktoré využívajú podnikateľské princípy na riešenie výziev, s ktorými si nevie rady štátny alebo neziskový sektor. Svet má pred sebou veľké výzvy súvisiace s chudobou, vojnami či vážnymi ochoreniami a preto verím, že cez collective impact a viac spolupráce vieme spoločne nájsť a implementovať efektívnejšie riešenia.
Vnímaš vycestovanie ako nevyhnutnú vec, pre globálny úspech týchto startupov?
Áno. Cestovanie otvára myseľ, učí pokore a perspektíve, vytvára priateľstvá a partnerstvá a inšpiruje. Krátke konferencie vedia rozšíriť obzor v konkrétnej oblasti, ale treba skúsiť žiť aj v inej kultúre – pár mesiacov možno aj pár rokov. Dôvera potrebná pre spoluprácu vo svete sa buduje roky a preto je potrebné byť trpezlivý.
Ako vyzerá tvoj bežný pracovný/filantropický deň?
Ak platí, že jedinou istotou je zmena, asi to platí aj pre môj pracovný deň. :) Investovanie, tvorba nových, rozvoj existujúcich projektov a správa majetku sú hlavné náplne môjho dňa. Na Slovensku mám veľa strategických ako aj kreatívnych stretnutí a board meetingy pre organizácie v našom portfóliu. V každom projekte treba často riešiť rovnováhu vo financiách ako aj obsadenie tými správnymi ľuďmi, aby robili to, čo vedia najlepšie a to, čo ich baví. V zahraničí je to najmä vytváranie partnerstiev a učenie sa. A denne asi 3 kávy a veľa vody :)
Silný message Slovákom bude znieť…?
Využite svoje srdce, kreativitu a usilovnosť v prospech druhých.
V Startitup si veľmi vážime prácu, ktorú robí Laco a veríme, že sa k nemu pridá viac Slovákov, ktorí majú Slovensku, ale určite aj svetu čo ponúknuť!
Čítajte viac z kategórie: Rozhovory