Tento slovenský minipivovar dokazuje, že kvalitné remeslo patrí aj do piva
- Svet slovenského piva nekončí pri 2-litrových plastových fľašiach zo supermarketu.
- Svet slovenského piva nekončí pri 2-litrových plastových fľašiach zo supermarketu.
Remeselné minipivovary sú na Slovensku čoraz populárnejšie. Odzrkadľuje to dlhodobejší trend rastúceho záujmu o kvalitné potraviny všetkého druhu, nie iba piva. Jedným z najsilnejších príkladov toho, že aj tento model môže u nás fungovať, je JAMA Craft Brewery.
JAMA svoj vznik datuje už v roku 2011, kedy Martin Lučko začal variť pivo u seba doma. „Menšie úspechy na súťažiach nás hnali vpred a koncom roku 2014 sme navarili prvé pivko už ako minipivovar v obci Chorvátsky Grob, kde máme naše produkty k ochutnaniu na výčape a vo fľašiach,” tvrdí JAMA na svojej stránke.
foto: FB/JAMA Craft Brewery
Dnes pivo od JAMY nájdeš okrem ich krčmy v Grobe aj v niekoľkých bratislavských podnikoch. Všetko čo sa navarí, sa spravidla aj vypije. Rozmýšľali aj nad eshopom, no pri súčasnej kapacite pivovaru jednoducho na sklade nič nezostane.
„Pivo varíme remeselne zo základných surovín a okrem nášho pubu ho môžete ochutnať aj v bratislavských prevádzkach a iných mestách na Slovensku. Náš pivovar je v širokom okolí jediný, v ktorom na varenie piva dohliadala až do konca roka 2016 žena ako hlavný sládok. Od nového roka pivo opäť varí sám jeho zakladateľ Martin eL,“ tvrdí JAMA na svojej stránke.
foto: FB/JAMA Craft Brewery
Ponuka JAMY sa relatívne často mení. No majú aj niekoľko stálych populárnych klasík. Najpredávanejším pivom je IPA Splatter. Známe je aj pivo Jarkko Ruutu, pomenované po fínskom hokejovom bitkárovi. To je vyrobené príznačne nazvaným spôsobom S.M.A.S.H., teda z jedného druhu sladu a chmeľu (Single Malt And Single Hop).
Základom úspechu sú kvalitné suroviny. Na rozdiel od lacnejších variánt, JAMA vo svojich pivách nepoužíva lacný chmeľ, či náhrady vo forme extraktov, ktorých stačia dve kvapky na liter. Pri použití kvalitného chmeľu je to 20 gramov na liter. A to sa nevyhnutne odrazí na cene.
foto: FB/JAMA Craft Brewery
Remeselné minipivovary preto nie sú úplne priamou konkurenciou klasických veľkých značiek. Skôr im tvoria akúsi protiváhu. Ukazujú, ako chutí kvalita, ktorú veľký industriálny pivovar dosiahne iba ťažko.
Nie je nič zlé na tom siahnuť po lacnejšej klasike. No nemôžeme vtedy očakávať kvalitu, akú dokáže poskytnúť iba osobný a experimentálny prístup remeselného pivovaru. Ak máš teda chuť na niečo také, pivá od JAMA Craft Brewery ti kvalitu určite zaručia. A za tú vyššiu cenu to naozaj stojí.
foto: FB/JAMA Craft Brewery