Warholova polievka či umenie v obývačke: slovenské galérie, ktoré ťa dostanú

  • Za umením nemusíš cestovať len do Viedne, Milána či Paríža. Úžasné galérie nájdeš aj na Slovensku a dokonca si z nich nebudeš vedieť vybrať. Čo tak zahrať sa na chvíľu na turistu vo vlastnej krajine a objaviť krásy, ktoré si doteraz nepoznal? Tu sú naše tipy!
collagekjnknkn
travel-broadens-sl.blogspot.sk, Lucia Gamanová a Gabriela Halás
  • Za umením nemusíš cestovať len do Viedne, Milána či Paríža. Úžasné galérie nájdeš aj na Slovensku a dokonca si z nich nebudeš vedieť vybrať. Čo tak zahrať sa na chvíľu na turistu vo vlastnej krajine a objaviť krásy, ktoré si doteraz nepoznal? Tu sú naše tipy!

Danubiana

Jedna z najväčších pých slovenského sveta umenia dostala meno podľa Dunaja, na ktorom stojí, a vznikla vďaka vášni holandského zberaľa umenia Gerarda H. Maulensteena a slovenského galeristu Vincenta Polakoviča. Danubiana sa môže pýšiť fascinujúcou modernou architektúrou, ktorá samotná predstavuje umenie, a polohou na rozhraní troch krajín.

Foto: facebook.com/Danubiana Maulenteen Art Museum

Okrem predajnej galérie súčasného umenia, stálej expozície a výstavných sál s dielami svetových umelcov tu môžeš navšetíviť rôzne kultúrne podujatia, prednášky, a dokonca si dať kávu priamo na brehu rieky. Aktuálne si tu môžeš pozrieť aj výstavu maďarského umenia Crossing Borders.

Foto: facebook.com/Danubiana Maulenteen Art Museum

 

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola

Aj teba vždy fascinovala Warholova Campbells polievka či farebná Marylin Monroe? Na to, aby si ich videl, nemusíš cestovať do New Yorku, ale len pár kilometrov do Medzilaboriec. Toto múzeum vzniklo v roku 1991 ako pocta tvorbe Andyho Warhola a pop-artu.

Foto: ucn.sk

Nájdeš tu tri stále expozície s dielami tohto umelca, vzácnymi artefaktmi o jeho pôvode, ale aj diela jeho brata Paula a jeho syna Jamesa. Unikátom je aj autentická listina, ktorou sa Andy zriekol dedičstva, košieľka, v ktorej boli Andy a jeho bratia pokrstení, jeho autentický fotoaparát či slnečné okuliare. Toto múzeum je skutočným klenotom, ktorý si nesmieš nechať ujsť.

Foto: dobrodruh.sk

Flatgallery

Extravagancia v umení nie je ničím novým. Preto ani galéria situovaná v byte až tak nešokuje, no určite stojí za to do nej nahliadnuť. Flatgallery je unikátna tým, že jednoducho sídli v obývačke. Majiteľ kunsthistorik Andrej Jaroš galériu vytvoril v roku 2012 vo vlastnom byte v centre Starého Mesta.

Foto: facebook.com/Flatgallery 

Na to, aby si si diela pozrel, stačí jednoducho zazvoniť na zvonček. V zahraničí sú takéto galérie celkom bežné, tak prečo takú nevytvoriť na Slovensku? Výstavy obmieňa každé dva mesiace a sú zamerané na prezentáciu najmladšej generácie súčasných slovenských autorov, napríklad študentov a absolventov VŠVU.

Foto: facebook.com/Flatgallery

Dot. Contemporary Art Gallery

Krásna malá galéria, ktorá spojila umenie s kávou a vo svojich priestoroch prevádzkuje skvelú kaviareň.  Aj táto galéria je zasvätená súčasnému výtvarnému umeniu a predovšetkým prezentácii významných slovenských umelcov, ale aj vyhľadávanie a predstavovanie nových mien svetu.

Foto: facebook.com/Dot. Contemporary Art Gallery

Ako to pri súčasných dielach býva, aj táto výstava je predajná, preto si ktorýkoľvek kúsok môžeš odniesť domov a začať tak svoju súkromnú umeleckú zbierku. V galérii pravidelne organizujú verejné aj privátne prezentácie diel, prednášky o umení, kurzy maľby  či stretnutia s umelcami. Aktuálne si tu môžeš pozrieť výstavu Jana Vytisku Soumrak bohů.

Foto: facebook.com/Dot. Contemporary Art Gallery

Schemnitz Gallery

Pri návšteve prekrásnej historickej Banskej Štiavnice nezabudni navštíviť kaviareň Divná pani a galériu Schemnitz Gallery.  Nachádza sa v novozrekonštruovanom objekte zo 16. storočia a v rukách kurátora Omara Mirzu prezentuje aktuálne tendencie v súčasnej maľbe a kresbe.

Foto: facebook.com/Schemnitz Gallery

Snaží sa predstavovať to najzaujímavejšie a najkvalitnejšie od súčasných mladých a začínajúcich autorov. Galéria chce Banskej Bystrici prinavrátiť časy slávy, keď bola tretím najvýznamnejším mestom v Uhorsku. Aktuálne si tu môžeš pozrieť originálnu výstavu Nie sme tvoje hračky.

Foto: facebook.com/Schemnitz Gallery

Galéria Nedbalka

Táto obľúbená a relatívne nová bratislavská galéria vznikla z iniciatívy zoznamovať ľudí so slovenskými umeleckými dielami 20. storočia. Dnes sa môže pýšiť zbierkou viac ako tisícky slovenských diel, z ktorých mnohé vystavuje na štyroch poschodiach a prezentuje tak prierez dejinami slovenského umenia. Nájdeš tu napríklad obrazy Martina Benku, Cypriána Majerníka či Ľudovíta Fullu.

Foto: facebook.com/Galéria Nedbalka

Foto: facebook.com/Galéria Nedbalka

Obdivuhodné je najmä to, že táto vzácna zbierka vznikla len za dva roky a vďaka úsiliu jedného človeka – Artura Bartošku. Aktálnou výstavou sú fantazijné diela slávneho Albína Brunovského – Záhrada snov. Galéria Nedbalka je skrátka „must see“ pre každého Slováka.

Foto: facebook.com/Galéria Nedbalka

Slovenská národná galéria

Nesmieme zabudnúť na slovenskú „galériu galérií“, teda národnú galériu, známu pod skratkou SNG. Jej cieľom je opatrovať a propagovať národné kultúrne dedičstvo a je situovaná vo viacerých mestách a objektoch. Okrem Bratislavy, ju dnes nájdeš na Zvolenskom zámku, v Ružomberku, Pezinku a Kaštiele Strážky.

Foto: facebook.com/SNG

Foto: facebook.com/SNG

Za pohľad stoja stále expozície prezentujúce rôzne etapy z histórie slovenského umenia, no aktuálne najzaujímavejšou je výstava Nech šije!, ktorá mapuje slovenskú módu v období rokov 1945 – 1989 a môžeš tu vidieť, ako sa obliekali socialistické ženy a ako fungoval vtedajší odevný priemysel.

Foto: facebook.com/SNG

Tatranská galéria

Tatry a Spiš sú oddávna synonymom výtvarného umenia a preto pri návšteve tohto regiónu a našich veľhôr určite neobíď popradskú galériu. Je naozaj jedinečná a nachádza sa v budove zrekonštruovanej parnej Elektrárne s interiérom v industriálnom štýle, kde sa farebné maľby úžasne vynímajú.

Foto: facebook.com/Tatranská galéria Poprad

Foto: facebook.com/Tatranská galéria Poprad

Tatry sa môžu pýšiť nielen prírodným bohatstvom, ale aj bohatou zbierkou pamiatok stredovekej architektúry, dreveného sochárstva a maľby. Vznikla tu aj takzvaná spišská maliarska škola. Aktuálne si tu môžeš pozrieť výstavu diel Vladimíra Gažoviča Všetko je len hra alebo výstavu exponátov zo stavebnice LEGO Tatra Brick fest 2017.

Foto: facebook.com/Tatranská galéria Poprad

 

Čítajte viac z kategórie: Kultúra

Najnovšie videá

Trendové videá