Vedci našli spôsob, pri ktorom sa rakovinové bunky dokážu zničiť samé
- Nová štúdia v oblasti boja proti rakovine prišla s metódou, pri ktorej sa rakovinou napadnuté bunky dokážu sami zničiť. Táto metóda je efektívna hlavne pri agresívnych formách rakoviny, ako je napríklad rakovina pankreasu.
- Nová štúdia v oblasti boja proti rakovine prišla s metódou, pri ktorej sa rakovinou napadnuté bunky dokážu sami zničiť. Táto metóda je efektívna hlavne pri agresívnych formách rakoviny, ako je napríklad rakovina pankreasu.
Proces liečby spočíva v úprave konkrétnych bielkovín nachádzajúcich sa v rakovinových tkanivách. To zastaví rozširovanie rakoviny, pričom už napadnuté bunky začnú odumierať. Na rozdiel od iných typov liečby rakoviny, pri tejto metóde sú zdravé bunky nedotknuté.
Tím vedcov sa zameral na bielkoviny, ktoré ovplyvňujú stavbu a pevnosť deliacich vretienok – štruktúra buniek, ktorá je zodpovedná za bunkové rozdelenie počas stavu zvaného mitóza. Mitóza nastáva v bunkách, ktoré majú hlavnú bunkovú informáciu uloženú v bunkovom jadre. Po ďalšom skúmaní zistili, že niektoré zlúčeniny nachádzajúce sa v rakovinových bunkách, zabraňujú bunkovému rozdeleniu a celkovému zastaveniu šírenia. Vďaka tomuto postupu sa rakovinové bunky prestanú rozširovať po tele a jednoducho odumrú.
Vedci z univerzity v Tel Avive testovali tento spôsob na myšiach. Po transplantácii rakovinových buniek z tela človeka do tela myši, nastal očakávaný výsledok. Teraz sa pokúšajú o rovnaký výsledok aj u ľudí.
zdroj:sciencenewsjournal.com
„Tento exkluzívny objav, v boji proti rakovine, napadá iba rakovinové bunky, bez ohrozenia zdravých buniek. Je úžasné, že táto metóda funguje pri rôznych typoch rakovinových buniek,“ povedala vedúca výskumu Malka Cohen-Armon.
Táto metóda bola použitá pri rôznych typoch rakovín, napríklad pri rakovine prsníka, pľúc, či dokonca mozgu. Vždy s pozitívnym výsledkom.
„Základom pre rozvoj, v boji proti agresívnym typom rakoviny, je rozpoznať kompletný mechanizmus, pri ktorom dochádza k bunkovým premenám. Dôležité je pritom však nezasiahnuť tie tkanivá, ktoré sú zdravé,“ dodala Malka.
Izraelský tím vedcov tak naďalej skúma, do akej miery je mechanizmus úpravy bielkovín v bunkách využiteľný a dúfa, že čoskoro dokáže vytvoriť účinný liek proti rakovine.
zdroj: sciencealert.com
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko