Stredoškolák Marek má len 15 rokov a bojuje proti šíreniu fašizmu a konšpiráciám na internete
- "Nedovoľme, aby Slovensko zhnedlo, bojujme spolu proti fašizmu," tak znie heslo iniciatívy, ktorú spustil len 15-ročný stredoškolák Marek Mach. Čo ho k tomu priviedlo? Mal jednoducho dosť toho, akí zaslepení sú jeho vrstovníci.
- "Nedovoľme, aby Slovensko zhnedlo, bojujme spolu proti fašizmu," tak znie heslo iniciatívy, ktorú spustil len 15-ročný stredoškolák Marek Mach. Čo ho k tomu priviedlo? Mal jednoducho dosť toho, akí zaslepení sú jeho vrstovníci.
O šokujúcom fakte, že s Kotlebom sympatizujú aj tí najmladší voliči, sa už popísalo veľa. Navyše sa tým často vôbec netaja, veď prečo aj, keď svoje názory zdieľajú aj ich kamaráti. Ak sa ich však spýtaš na ich motiváciu, dočkáš sa maximálne len prázdnych nenávistných viet vychádzajúcich z rôznych konšpirácií a predsudkov.
Nehovoríme však len o voličoch, ale aj neplnoletých mladých študentoch, ktorí už dnes k názorom presadzovaným Kotlebom inklinujú. Vo svojom okolí to začal vnímať aj 15-ročný študent Marek Mach, ktorý nedokázal len sedieť so založenými rukami. Gymnazista si všimol, že mnohí spolužiaci vychádzajú z úplne nesprávnych presvedčení, ktoré z veľkej časti pochádzajú zo sociálnych sietí.
foto: mladí proti fašizmu
Na stránkach Mladí proti fašizmu preto začal zdieľať relevantné články, upozorňovať na konšpirácie a hoaxy propagované členmi spomenutej strany, ako napríklad o falošnom znásilnení vo vlaku, či približovať tému holokaustu. Zamýšľa sa tiež nad tým, ako mladých presvedčiť, že extrémizmus nie je riešenie. Iniciatíva má na Facebooku už viac ako 1 700 fanúšikov.
Netreba polemizovať o tom, že vzrast fašistických názorov súvisí s migračnou krízou a alternatívnymi médiami. Práve videá propagujúce imigrantov ako násilníkov stoja za „verbovaním“ mladých na stranu tejto ideológie. Konšpirácie typu „utečenci dokopali psa, zabili dieťa či znásilnili dievča“ sú typickou návnadou. Marek si všimol, že mnohí jeho spolužiaci takéto videá dokonca zdieľali.
Foto: facebook.com/Marek Mach
Je ľahké uveriť tomu, čo sa píše na Facebooku a stredoškoláci sú veľmi ovplyvniteľní a často im chýbajú správne vzory. Dôsledky svojho konania, keď budú podporovať extrémistov, si vôbec neuvedomujú. Navyše, sociálne siete sú „ich život“ a väčšinu informácií nasávajú práve z nich. Preto ten, kto je aktívny na FB, tak ako konšpiračné weby a extrémisti, má väčšiu možnosť ich ovplyvniť.
Podľa Mareka navyše mladí často nerozumejú tomu, ako veci v štáte fungujú. „Myslia si, že akonáhle je niektorá strana zvolená do parlamentu, rozhoduje o všetkom, čo sa v tomto štáte stane. Tým pádom sú pre nich štandardné politické strany zlé a vyberajú si tú, ktorá najviac kričí, že vyrieši všetky ich problémy a má jednoduché riešenia, ktoré sa im zdajú byť rýchle a efektívne,“ uviedol Marek.
Foto: mladiprotifasizmu.sk
Samozrejme nemôžeme generalizovať, no je isté, že Marek skvelo upozornil na tento problém, ktorý vníma „priamo zvnútra“. Sám vraj konečne jednu spolužiačku presvedčil, že jej názory na Kotlebu neboli správne. Tvrdí tiež, že návštevy koncentračných táborov nepomôžu, pretože so žiakmi po exkurziách nikto nediskutuje. Podľa neho má však na mladých veľký vplyv prezident, ktorý je na sociálnych sieťach aktívny, a to by podľa neho bolo treba využiť.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska