Prečo by mal mať každý zamestnanec neobmedzenú dovolenku
- Spoločnosť Netflix umožnila svojim zamestnancom vziať si toľko dovolenky, koľko potrebujú. Výsledok? Výkonnosť zamestnancov išla smerom hore.
- Spoločnosť Netflix umožnila svojim zamestnancom vziať si toľko dovolenky, koľko potrebujú. Výsledok? Výkonnosť zamestnancov išla smerom hore.
Spoločnosť Netflix stavila na to, že dôležitá je produktivita, a nie počet hodín strávených v práci. Svojim zamestnancom preto už od roku 2004 neurčuje, kedy a ako často si môžu dať oddych od práce.
Znie to ako anarchia? Čo tak sa na to pozrieť z druhej stránky? Benefit v podobe neobmedzeného množstva dovolenky si vyžaduje vyspelých, zodpovedných zamestnancov, ktorí vykonávajú kvalitnú prácu.
Takýto model, keď sa spoločnosť sústreďuje na maximálne výkony svojich zamestnancov a nie na to, koľko času trávia v kancelárii, sa spoločnosti osvedčil. Veď napokon, od zavedenia neobmedzenej dovolenky stúpla trhová kapitalizácia Netflixu na 51 miliárd dolárov.
zdroj: pexels.com
Dôvod, prečo v Netflixe takúto benevolentnú dovolenkovú politiku zaviedli, bol jednoduchý. Nikto nikdy zamestnancov nekontroloval, koľko strávili po pracovnej dobe odpisovaním na e-maily a prácou z domu, tak prečo by mal niekto kontrolovať, koľko času trávia zatvorení v kancelárii?
Časy, keď bolo nevyhnutné pracovať v továrni od ôsmej do štvrtej sú už dávno preč. Zamestnanci 21. storočia, ktorým to povaha práce umožňuje, by mali pracovať vtedy, keď je to naozaj potrebné, nech už sa nachádzajú kdekoľvek. Veď napokon, žijeme v dobe, kedy sú ľudia poväčšine platení za to, akú prácu odvedú, a nie za množstvo času, ktorý v nej strávia. V Netflixe teda pochopili, že ak chcú mať šťastnejších, kreatívnejších a produktívnejších zamestnancov, musia im dať väčšiu slobodu.
zdroj: pexels.com
Politiku neobmedzenej dovolenky si však osvojilo iba malé percento spoločností. Tie zvyšné sa bránia argumentom, že zamestnanci by takýto benevolentný prístup zneužívali. Avšak spoločnosti ako Netflix, ktoré takýto systém vyskúšali, majú celkom opačné skúsenosti. Zamestnanci sú šťastnejší, viac sa im darí a tým pádom sa darí aj spoločnosti. Sloboda taktiež dáva zamestnancom pocit vlastnej dôležitosti a zodpovednosti, čo často končí tým, že sa správajú ako majitelia firiem, a nakoniec si dovolenku nezoberú vôbec.
Zdá sa, že nútiť zamestnancov sedieť v kancelárii a počítať im „odpracované“ hodiny už v dnešnej dobe nemá zmysel. Šikovné spoločnosti by sa preto mali v prvom rade snažiť o to, aby boli ich zamestnanci slobodnejší, a teda aj kreatívnejší a produktívnejší.
zdroj článku: entrepreneur.com
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti