10 webov, ktoré ti pomôžu vzdelávať sa mimo školy
- Dnes už zrejme nenájdeš mladého človeka, ktorý by netrávil čas na Facebooku či Instagrame. Sociálne siete vedia byť tak veľmi návykové, že na nich dokážeme stráviť hodiny bez toho, aby sme si to vôbec uvedomili. Pre naše dobro je s tým ale nutné niečo robiť.
- Dnes už zrejme nenájdeš mladého človeka, ktorý by netrávil čas na Facebooku či Instagrame. Sociálne siete vedia byť tak veľmi návykové, že na nich dokážeme stráviť hodiny bez toho, aby sme si to vôbec uvedomili. Pre naše dobro je s tým ale nutné niečo robiť.
V živote je totiž dôležité sa naučiť užitočnejším veciam, ako sledovať súkromie svojich priateľov na nete. Ponúkame ti 10 skvelých webov, ktoré vám pomôžu žiť plnohodnotnejší život plný vedomostí, inšpirácie a radosti.
1. Coursera
Tento svetovoznámy ilearning web ponúka obrovské množstvo online kurzov na rôzne témy. Vyučovanie prebieha prostredníctvom videí od uznávaných vzdelávacích inštitúcií ako je MIT, Harvard, Berkeley …. Nutnosťou je ovládanie angličtiny, v ktorej sa väčšina kurzov realizuje. Hodiny vedú renomovaní profesori, ktorí ti zadávajú aj dobrovoľné eseje, či vedomostné úlohy. Vďaka Coursere môžeš získať kvalitné vzdelanie a to z pohodlia tvojho domova. Ešte k tomu sú kurzy úplne zadarmo.
2.Lumosity
Skvelá webová stránka, ktorá zlepší tvoju pamäť, pozornosť a analytické myslenie. Svoj mozog môžeš na tomto portáli trénovať vďaka zábavným hrám. Okrem toho ti Lumosity ponúka osobné tréningové programy zamerané na zlepšenie schopností, v ktorých môžeš mať ešte resty. Motiváciou je i to, že sa tu dá sledovať i akési mentálne napredovanie.
3.Codeacademy
Na Codeacademy sa môžeš naučiť programovať jazyky ako HTML, CSS, PHP a Phyton veľmi ľahkou a interaktívnou cestou. Na tejto stránke je programovanie zábavnou aktivitou. Jedinou nevýhodou Codeacademy je, že sa zameriava na základné zručnosti v programovaní a preto je vhodná skôr pre začiatočníkov.
4.eHow
Aj keď sa stránka podobá na známy Pinterest, vie ťa naučiť oveľa viac zručností, a to krok za krokom. Obsah na eHow je tvorený tímom profesionálnych redaktorov, ktorí vytvorili sprievodcov napomáhajúcich orientovať sa v témach ako osobná hygiena, peniaze, recepty, bývanie a v mnohých ďalších.
5.Wikihow
Tento online vzdelávací portál nie je iba o tom, aby ťa niečo naučil. Wikihow funguje na princípe klasickej online „encyklopédie“ Wikipédie, kde obsah môže hocikto upravovať, pridávať tam nové texty, či dokonca mazať nesprávne údaje. Týmto spôsobom sa môžeš o svoje vedomosti aj ty podeliť s inými ľuďmi a niečo im predať z toho, čo vieš.
6.Ted
TED je každoročná konferencia s heslom „myšlienky, ktoré stoja za šírenie“. Konferencia sa skladá sa z prednášok nazvaných TED Talks, na ktoré sú pozvaní zaujímaví hostia z rôznorodých oblastí vedy, techniky, umenia, dizajnu, politiky, vzdelania, kultúry, biznisu, globálnych otázok, technológie a rozvoja a zábavy. Úlohou portálu s rovnomenným názvom je potom tieto ich myšlienky rozširovať ďalej. Odborníci a majstri vo svojich odboroch potom na TEDe zdieľajú svoje nápady, vízie a skúsenosti prostredníctvom videorozhovorov. Nájdeš tam i blog, štúdie a novinky o podujatiach.
foto: ted.com
7.Duolingo
Snívaš o tom, naučiť sa efektívne rozprávať po anglicky, španielsky, nemecky alebo dokonca po francúzsky? Duolingo je ocenená platforma, ktorá ti pomôže rýchlo sa naučiť nové jazyky s minimálnym úsilím. Duolingo dokáže z cudzích jazykov spraviť zábavný proces učenia a najlepšie na ňom je, že je úplne zadarmo. Tak smelo do toho. Učiť sa môžeš aj na svojom smartfóne vďaka šikovnej aplikácii.
8.Digital Photography School
Online škola digitálnej fotografie je zrejme jedna z najdôležitejších stránok o učení sa fotografovať, ktorá ponúka nápomocné inštruktáže ako si zlepšiť fotografické zručnosti. Nezáleží na tom, či máš na konte niekoľkoročné skúsenosti alebo si s fotografovaním práve iba začal. Táto stránka ti pomôže profesionálne rásť. Okrem toho sa vďaka tejto i-škole môžeš dať do reči i s inými fotografmi.
9. Seduo
Počul si už o projekte Seduo.cz? Jedná sa o nový online portál pochádzajúci z dielne našich českých bratov. Užívateľom umožňuje z pohodlia domova absolvovať profesne orientované kurzy napr. o networkingu, human-centered designu, projektovom riadení, prezentačných dovednostiach a ďalších atraktívnych témach. Plusom je, že nemusíč ovládať angličtinu (ak si s ňou už na Duolingo nezačal, pravdaže).
10. Webrebel
Nakopni sa a začni tvoriť weby! To je heslo prvého slovenského online videokurzu, ktorý je zameraný na webdesign. Naučiť sa môžeš codeigniter, jQuery či wordpress. Vedel si, že HTML kód spolu s CSS a JavaScriptom tvoria základ každej stránky? Práve toto sú totiž tie technológie, ktoré sa môžeš v rámci webdesign kurzu naučiť. Webrebel je snaha z dielne slovenských tvorcov, ako ťa nakopnúť! Ak si sa to vždy chcel naučiť, no chýbal ľudský jazyk, v ktorom by ti to niekto vysvetlil, webrebel je to pravé orechové pre teba. Jeden kurz stojí okolo 180 eur.
foto: webrebel
zdroj titulnej fotografie: cpr.org