Hudobné nástroje pre antitalenty? Marek Bolf je ich výrobou známy až za oceánom
- Počul si už niekedy o nástroji, na ktorom sa naučíš hrať lusknutím prsta? Nie, nehovoríme o triangli či rumba guliach. Tento oveľa sofistikovanejší je z pravého dreva, má korene v Afrike a volá sa kalimba. Slovákovi Marekovi Bolfovi doslova zmenil život a on ho teraz mení ostatným pomocou značky Kalimba musical instrument.
- Počul si už niekedy o nástroji, na ktorom sa naučíš hrať lusknutím prsta? Nie, nehovoríme o triangli či rumba guliach. Tento oveľa sofistikovanejší je z pravého dreva, má korene v Afrike a volá sa kalimba. Slovákovi Marekovi Bolfovi doslova zmenil život a on ho teraz mení ostatným pomocou značky Kalimba musical instrument.
Aj teba možno mama v detstve nútila chodiť na hodiny klavíra či flauty a ani po hodinách drillu ti to nešlo. Možno len nemáš hudobný talent či dostatočnú trpezlivosť. Je tu však niečo, čo môže do tvojho života vniesť viac hudby a to úplne jednoducho. Hovoríme o africkej kalimbe, ktorá svojím zvukom a jednoduchosťou učarovala 30-ročnému bývalému učiteľovi Marekovi. Keďže vždy miloval drevo, tento nástroj bol láskou na prvý pohľad.
Rozhodol sa kalimbu priblížiť Slovákom a spraviť ju ešte jednoduchšou a najmä dostupnejšou. Roky zdokonaľoval jej podobu, aby dosiahol maximálne harmonický a upokojujúci zvuk a aby na tomto nástroji dokázal hrať skutočne každý a mohol sa tešiť z jeho jemného zvuku. Kalimbu sám nazýva „hudobným nástrojom pre nehudobníkov“ a jej posolstvo šíri nielen doma, ale aj za hranicami.
Z výroby tohto unikátneho nástroja Slovák vybudoval malý úspešný biznis, ak sa tak vôbec jeho práca alebo skôr poslanie dá nazvať. V remeselnej dielni v Sliači tak vznikajú originálne drevené nástroje pod značkou Kalimba musical instrument. Desiatkam milovníkom hudby robia nielen radosť, ale možno im aj pomôžu v krízovej životnej situácii, tak ako kedysi Marekovi. Dlhé roky hrával na perkusných nástrojoch, no v istom momente ho to prestalo napĺňať a hudba v ňom vyhasla.
Záchranou bola práve kalimba, ktorá v ňom znova rozvírila vášeň k hudbe. Svoju prvú si objednal online priamo z Afriky. „Keď mi po mesiaci prišla, zacítil som v nej veľký potenciál. Bol to hudobný nástroj, na ktorom sa hrá podobne, ako keď človek píše esemesku alebo keď drží v ruke hernú konzolu,“ povedal Marek pre magazín Profit. Hru preto dokonale zvládajú aj najmenší či ľudia bez akéhokoľvek hudobného sluchu.
Jeho prvý nástroj mal však množstvo nedostatkov a materiál nebol veľmi kvalitný, čo sa prejavovalo aj na kvalite zvuku. Po neúspešnom pokuse vady odstrániť sa rozhodol, že si takú kalimbu vyrobí sám, z oveľa lepšieho dreva. Skúsenosti s remeslom už mal, pretože vyštudoval veľmi netradičný odbor – výrobu hračiek. Kalimba však až takou hračkou nebola a jej prvé diely pochádzali napríklad zo stieračov áut. Vďaka trpezlivosti ju však Marek stále doťahuje k väčšej dokonalosti.
Dnes sú kalimby zo Sliača známe široko ďaleko a záujem o ne prejavujú v USA či Japonsku. Kvôli obrovskému dopytu má však už Marek na výrobu pomocníkov a jeho biznis sa rozrástol. Jedno však zostáva rovnaké – poctivá ručná výroba od rezania, cez brúsenie a olejovanie po balenie, ktorá je zárukou kvalitného nástroja a nikdy ju nenahradia stroje. Vo firme sa tiež Marek snaží raziť filozofiu zodpovednosti k prírode a ľuďom a učí, že práca má byť radosťou a tá s drevom nepochybne aj relaxom.
Rovnako pôsobí zvuk kalimby, ktorý je použiteľný aj v terapii a môže dosahovať podobné účinky, ako napríklad meditácia. Marek vyrába viacero druhov – 9-tónovú až 15-tónovú kalimbu, od čoho sa odvíja aj jej cena. Je ladená do tzv. pentatonickej stupnice, vďaka čomu sa na nej dá hrať aj bez zložitej teórie. Úžasné možnosti kalimby sa Marek snaží šíriť na rôznych workshopoch a pri častom stretávaní s ľuďmi, pretože ľudský kontakt, rovnako ako kontakt s hudbou či prírodou, je pre neho dôležitý. :)
Tak čo, myslíš, že by ti hra na kalimbe išla? Neváhaj ju pri možnej príležitosti vyskúšať a určite budeš prekvapený. :)
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska