Tetovanie, ktoré odhalí tvoj zdravotný stav
- Inovácie neprichádzajú iba v oblasti techniky, ale taktiež aj na biologickej úrovni.
- Inovácie neprichádzajú iba v oblasti techniky, ale taktiež aj na biologickej úrovni.
Ak má človek diabetes typu 1 alebo 2, vyžaduje to jeho stálu informovanosť o hladine cukry v krvi. Zvyčajne sa to testuje cez kvapku krvi, ktorá sa kladie na testovací prúžok. Dá sa to však aj iným spôsobom. Niektorí pacienti majú implantované zariadenie priamo pod svojou kožou. To im nepretržite meria hladinu cukru v krvi a informácie posiela do externého zariadenia.
Tím vedcov z Harvardu a MIT nedávno prišiel so zaujímavou alternatívou. Pomocou špecializovaného atramentu, vedia vytvoriť biosenzorické tetovanie, ktoré mení farbu v závislosti od hladiny cukru v krvi.
Atrament je známy pod názvom DermalAbyss. V súčasnosti je v štádiu výskumu, a teda nie je k dispozícii širokej verejnosti. Je schopný sledovať hladinu pH, ako aj koncentrácie sodíka a glukózy v krvi. Ak je v krvi príliš veľa glukózy, atrament nadobudne hnedú farbu. Ak je v krvi príliš veľa sodíka, zozelenie (minimálne pod UV žiarením). A ak sa zmení pH úroveň krvi, zružovie.
„Atrament DermalAbyss predstavuje nový prístup k „bio-rozhraniu“, v ktorom je obsah tela vykresľovaný na interaktívny displej,“ vysvetľuje tím v propagačnom videu.
Dynamický atrament nie je priamo pripojený k tvojmu krvnému obehu. V skutočnosti monitoruje intersticiálnu tekutinu, látku, ktorá obklopuje tkanivové bunky. Voda, ióny a malé rozpustené látky – vrátane solí, cukrov, tukov, aminokyselín a hormónov – neustále prechádzajú touto tekutinou cez steny tvojich kapilár.
Foto: cbsnews.com
V súčasnosti sa výskum testuje na prasacej koži, ktorá je veľmi podobná našej. Zatiaľ to funguje výborne. Na to, aby sme zistili, či to bude pre pacientov funkčné treba vykonať testy aj na ľuďoch. Treba zistiť, či existujú nejaké alergické reakcie, ktoré by ľudia mohli mať na atrament. Ale tiež aj to, aká je životnosť tejto technológie.
Napriek tomu je správne povedať, že ide o nové a elegantné riešenie problému, na ktorý sa už nejaký čas zabudlo. Stále je to relatívne invazívne, ale to len na začiatku, potom sa to stane súčasťou biológie tela.
Foto: commons.wikimedia.org
Vedci tiež poukazujú na to, že tetovanie môže mať akúkoľvek formu alebo tvar, ktorý sa človeku páči. Znamená to, že každý snímač hodnoty cukrov v tele bude jedinečný, tak ako bežné tetovania.
Zdroj článku: iflscience.com
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti