Slovák Stanislav Sabo navrhol úchvatný interiér automobilu Škoda pre rok 2025
- O tomto slovenskom talente bude zrejme ešte veľa počuť.
- O tomto slovenskom talente bude zrejme ešte veľa počuť.
Mladý slovenský dizajnér Stanislav Sabo je skvelým príkladom, že ak sa už počas školy z vlastnej iniciatívy zúčastníš viacerých pracovných staží, môžeš napredovať raketovou rýchlosťou. Len, čo opustil brány školy, dostal „dream job“ v automobilke Škoda. Na poste dizajnéra sa mu podarilo zrealizovať projekt s futuristickým nádychom. Ide o interiér automobilu Škoda pre rok 2025, na ktorom spolupracoval s dipl. Ing. Petrom Olahom, ArtD.
Stanislav pracoval na svojom projekte, ktorý bol zároveň témou jeho diplomovej práce už počas stáže v Škoda Auto. Komplet realizácia projektu mu zabrala viac ako 8 mesiacov. Snaha sa však oplatila, keďže samotná automobilka mu ponúkla pracovné miesto interiérového dizajnéra.
Dnes navrhuje a kreslí interiéry od hrubých nákresov až po jednotlivé detaily modelov, kedy spolupracuje už s rokmi ostrieľanými dizajnérmi spoločnosti. Za svoju diplomovú prácu mladý dizajnér získal aj Cenu riaditeľa Ústavu Konštruovania ÚK FSI VUT Brno.
Jeho projekt bol predstavený aj vrámci výstavy Design v pohybe, ktorý sa tento rok konal v Bratislave a to symbolicky v Múzeu dopravy. Zatiaľ, čo v múzeách ľudia zväčša obdivujú predmety z dávnej histórie, tentokrát bolo všetko inak. Na výstave sa objavili exponáty, v ktorých bola zhmotnená budúcnosť, vízie postavené na výdobytkoch moderných technológií. Jednotlivé projekty z ceruziek študentov načrtli smerovanie ideí, ktoré sa o pár môžu z bláznivej predstavy premeniť na realitu.
foto:behance.net
Slovensko nie je len plodnou krajinou na autombilky, ale zároveň aj na množstvo talentovaných dizajnérov so zameraním na transport. Záujem o sféru transport dizajnu v súčasnosti mnohonásobne prevyšuje kapacitu českých a slovenských vysokých škôl.
foto:behance.net
„Neľahká úloha pedagógov spočíva v rozvíjaní ich talentu, ale aj v upozorňovaní na to, že dizajn je tiež boj s technickými a materiálovými limitmi, s potrebou napĺňať ergonomické parametre a s čoraz nástojčivejším tlakom na trvalú udržateľnosť civilizačného vývoja. Projekt Dizajn v pohybe môže ponúknuť riešenia, inšpirácie aj pôdu pre výmenu cenných skúseností. Jeho rozšírená druhá edícia potvrdzuje zmysluplnosť nastúpenej cesty,“ doc. PhDr. Zdeno Kolesár, PhD pre portál vedanadosah.cvtisr.sk
zdroj:behance.net/vedanadosah.cvtisr.sk
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska