Od dnešného dňa ľudstvo žije na ekologický dlh. Prekročili sme limit našej planéty

  • Ekologické zdroje na rok 2017 sme dnes definitívne vyčerpali.
zem
pexels.com
  • Ekologické zdroje na rok 2017 sme dnes definitívne vyčerpali.

Dnešný dátum, teda 2. august je pre našu planétu zásadný najmä z ekologického hľadiska – je to deň prekročenia limitov Zeme. Od dnes ľudstvo spotrebuje viac prírodných zdrojov, než koľko je biosféra schopná nahradiť za jeden rok. Začíname tak žiť nad pomery svojho životného prostredia, čiže fungujeme na takzvaný enviromentálny dlh.

Rovnako ako bankový výpis sleduje príjmy a výdaje, tak Global Footprint Network (Platforma globálnej ekologickej stopy) meria dopyt a ponuku prírodných zdrojov a ekologických služieb pre ľudstvo. Okamžik prelomu nastáva každým rokom o niekoľko dní skôr. Napríklad v roku 1993 pripadol až na 21. septembra. Znamená to, že naša ohľaduplnosť k planéte každým rokom klesá a naše „potreby“ sa zvyšujú. Na zaplakanie.

Global Footprint Network k svojmu prieskumu využíva údaje OSN z tisícov oblastí ľudskej činnosti vrátane rybárčenia, lesníctva, dopravy a energetiky. Podľa inštitútu na začiatku 60. rokov ľudstvo využívalo len tri štvrtiny kapacity zdrojov Zeme a od 70. rokov v dôsledku ekonomického a populačného rastu začal „dopyt prekračovať ponuku.“ Technologický a priemyselný rast tak priniesol svoju daň.

„Pre naplnenie našich potrieb potrebujeme v prepočte 1,7 planéty,“ vyhlásil Global Footprint Network a WWF.

Zodpovednosť za preťaženie našej planéty je predovšetkým na strane západných zemí s ich obrovským materiálnym nadštandardom. Nemá teda cenu zvaľovať vinu len na najľudnatejšie štáty sveta, ako sú India či Čína. Nespravodlivosť takéhoto prístupu sa naplno ukáže, ak sa pozrieme na štatistiky. Ekologická stopa Indie aj napriek jej ľudnatosti dosahuje v prepočte na jednotlivca len 1,2 gha, čo je o 6 % menej ako globálny priemer na obyvateľa pri stopercentnom vyťažení.

Aj keď Čína má túto hodnotu oproti Indii takmer trojnásobnú, pri porovnaní so západnými krajinami stále „zaostáva.“ Rozhodne už ale nie je rozvojovou zemou a nesie si svoj aktívny podiel na preťažovaní globálneho ekosystému.

Aj keď sú ekosystémy v podstate veľmi odolné, ak sa dostanú za určitý „bod zlomu“, môžu sa zrútiť a prestať fungovať. Každou ďalšou aktivitou proti ekosystému a narušovaním prirodzenej rovnováhy sa dostávame bližšie a bližšie k tomuto bodu. Nik dnes nevie, kde presne sa tento bod zlomu nachádza. Preto je najmúdrejšou cestou len udržateľný spôsob života, každého z nás.

To, aká je tvoja osobná ekologická stopa na planétu, zistíš TU.

zdroj:overshootday.org

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Najnovšie videá

Trendové videá