Slovenka sa zapísala do dejín. Stala sa rekordmankou a najvytrvalejšou bežkyňou!
- Denne zabehnúť takmer 100 kilometrov na asfaltovej trati počas 48 dní? Vďaka takejto "superschopnosti" sa Slovenka umiestnila na prvom mieste medzi ženami v najnáročnejšom a najdlhšom maratóne na svete.

- Denne zabehnúť takmer 100 kilometrov na asfaltovej trati počas 48 dní? Vďaka takejto "superschopnosti" sa Slovenka umiestnila na prvom mieste medzi ženami v najnáročnejšom a najdlhšom maratóne na svete.
V trochu netradičnom type pretekov už roky vyniká rodáčka z Bratislavy, Kaneenika Janáková. Obľúbila si totiž mnohodňové maratóny, ktoré sú obzvlášť náročné na kondičku, fyzickú prípravu, no hlavne motiváciu – bežci totiž zotrvajú na pomerne jednotvárnej trati denne 18 hodín. Podarilo sa jej prekonať rekord už viackrát za svoju 20-ročnú bežeckú kariéru, no jej najväčší úspech zaznamenala práve 8. augusta, keď skončila Self-Transcendence 3100 Mile Race.
Volajú ho aj Mount Everest medzi viacdňovými maratónmi. Ide o 4 988 km beh, ktorý má za sebou už 21. ročník. Zakladateľom je Sri Chinmoy, dlhodobý športový nadšenec a duchovný učiteľ, a celý maratón sa nesie v duchu mieru a harmónie vo svete. Zároveň však Self Transcedence znamená sebaprekonanie, a tým dosiahnutie vyššieho duchovného vedomia, spokojnosti a sebarealizácie.
Prekonávanie limitov je tu naozaj obrovské! Keďže sa ultramaratón beží v lete, bojujú okrem jednotvárnej trate – 800m okruhu okolo strednej školy v Bronxe – aj s extrémnymi horúčavami, vetrom, ale aj prehánkami či letnými búrkami. Každé ráno sú o 6:00 na štarte a celé toto šialenstvo má časový limit 52 dní.
Na dodržanie daného času je potrebné denne odbehnúť približne 96 kilometrov, čo je v prepočte 120 okruhov. A v tomto je Bratislavčanka najlepšia medzi ženami. Zvládla totiž Self Transcedence za 48 dní 14 hodín 24 minút a 10 sekúnd. Pred ňou bol už len Vasu Duzhiy z Petrohradu, ktorý absolvoval beh za 47 dní aj niekoľko hodín.
Ako hovorí sama Kaneenika, kvalitné športové vybavenie, strava a denný režim sú veľmi dôležitou a neodmysliteľnou súčasťou jej prípravy. No bez správneho mindsetu by to všetko sotva zvládla. Sila vôle, viera v samú seba a zmysel toho, čo robí, odhodlanie a vďačnosť ju ženú dopredu pri každodenných tréningoch.
Zaujímavé je, že pri pretekoch nemyslí na prekonanie konkurencie, ale skôr na prekonanie svojich vlastných doterajších úspechov. Svojou pokorou a tým, ako sa motivuje k nadľudským výkonom, môže byť teda inšpiráciou aj pre človeka, ktorý nebehá práve ultramaratóny.
Takže najbližšie, keď budeš fňukať po treťom kilometri, spomeň si na našu rodáčku v New Yorku! :)
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska