Umožní nový výskum NASA let na Mars za 70 dní?

  • Skupina výskumníkov údajne testuje elektromagnetickú (EM) pohonnú jednotku, ktorá by dokázala uľahčiť praktické cestovanie vesmírom v rámci slnečnej sústavy i jej okolím, uvádza sa v nedávnej správe z NASA Johnson Space Center.
mars-2030-mission
  • Skupina výskumníkov údajne testuje elektromagnetickú (EM) pohonnú jednotku, ktorá by dokázala uľahčiť praktické cestovanie vesmírom v rámci slnečnej sústavy i jej okolím, uvádza sa v nedávnej správe z NASA Johnson Space Center.

Podľa správy z internetovej stránky NASASpaceFlight.com by mohol elektromagnetický pohon prepraviť kozmickú loď na Mesiac v priebehu niekoľkých hodín a výlet na Mars by trval do 70 dní. Nie je to práve HyperSpace pohon, ale je to určite krok správnym smerom.

tumblr_mogibhUCyu1qdcf90o1_500

 

Testuje NASA pohon, ktorý nevyžaduje konvenčné palivo?

Myšlienka EM jednotky nie je nič nové – vedci z amerických, britských a čínskych vesmírnych programov sa už nejakú dobu tomuto konceptu venujú.

Základná podstata – a zároveň jadro problému – je vytvoriť formu pohonu, ktorý nevyžaduje použitie paliva v raketových motoroch. Naproti tomu elektromagnetická jednotka funguje tak, že elektromagnetické vlny sa odrážajú v kónických dutinách takým spôsobom, že elektrická energia sa transformuje priamo na ťah.

NASA-03

Obrázok zdroj: http://news.discovery.com

Táto technológia je z väčšej časti teoretická, ale počiatočné výsledky testov boli už oficiálne zverejnené, jednak samotnou agentúrou NASA, ale i cez čínske vesmírne agentúry. Celá myšlienka je tiež dosť kontroverzná, pretože sa zdá, že porušuje niektoré Newtonove zákony fyziky. Ale to nie je pri prevratných myšlienkach nič nezvyčajné.

Podľa správ spočíva význam nového výskumu najmä v tom, že NASA po prvý krát úspešne otestovala elektromagnetický pohon vo vysokom vákuu. Predchádzajúci testy boli robené v atmosférických podmienkach.

Majme na pamäti, že žiadna z týchto informácií nepochádza priamo z NASA a čísla týkajúce sa cestovania slnečnou sústavou majú pôvod na rušných internetových diskusných fórach NASASpaceFlight.com. No zároveň je zrejmé, že výskum elektromagnetického pohonu prebieha súčasne v niekoľkých rôznych vesmírnych agentúrach. Uvedené internetové fóra sú pritom dôveryhodné, a áno, niekedy správy unikajú cez neoficiálne kanály, nakoľko vedci sú pri zverejňovaní oficiálnych správ pri prebiehajúcich výskumoch veľmi opatrní.

Zatiaľ teda kozmické lode založené na technológiách budúcnosti cestujú vesmírom vo filmoch ako je Star Wars Epizóda IV: Nová nádej. Obrázok zachytáva kozmickú loď Millenium Falcon ako  “Prechádza na rýchlosti svetla”:

star-wars-jump-light-speed-hyperspace

zdroj: setri.sk

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá