Slovenka Petra sa naučila vyprodukovať ročne menej ako 10 kíl odpadu
- Zatiaľ, čo mnohých z nás obtažuje základné triedenie plastov, skla, či papiera, niektorým stačí, keď ich smetiari navštívia raz za štvrť roka. Skvelým príkladom je Petra Slezáková, zakladateľka blogu Zero Waste Slovakia.
- Zatiaľ, čo mnohých z nás obtažuje základné triedenie plastov, skla, či papiera, niektorým stačí, keď ich smetiari navštívia raz za štvrť roka. Skvelým príkladom je Petra Slezáková, zakladateľka blogu Zero Waste Slovakia.
O nakupovaní bez obalov je počuť čoraz častejšie. Je faktom, že pri bežnom nákupe nám doma zostáva obrovské množstvo odpadu v podobe tašiek, sáčkov, fólií a papierikov. Časom sme si na ne privykli a nie sú pre nás rušivým faktorom.
Produkty v nich zabalené nás už v obchodoch lákajú svojou farebnosťou, premyslenými sloganmi, chcú byť zárukou hygieny a pohodlnosti. Avšak, spýtajme sa sami seba: Vedeli by sme sa vrátiť o niekoľko rokov dozadu? Dokážeme si kúpiť svoju obľúbenú potravinu pre jej pravý vzhľad, farbu a štruktúru, bez presvedčivého obalu? Dôsledky nášho konzumného správania nie sú len zlou sci-fi rozprávkou, ale realitou.
V súvislosti so životným štýlom založeným na minimálnej spotrebe sa čoraz častejšie skloňuje pojem zero waste. Zakladateľkou a najväčšou propagátorkou tohto smeru je Bea Johnson. Francúzska, žijúca v Kalifornii, ktorú životné okolnosti prinútili prehodnotiť a od základu zmeniť svoj životný štýl smerom k jednoduchosti a ekologickosti.
Bea je vo „svojom odbore“ právom považovaná za guru. Jej kniha Zero Waste Home sa stala bestsellerom. Za krátky čas dokázala po celom svete nadchnúť státisíce ľudí, ktorí sa rozhodli viesť bezodpadovú domácnosť alebo sa k tomuto cieľu priblížiť. Bea na príklade vlastnej rodiny dokazuje, že minimalistický život v duchu zero waste je nielen ekologický, ale aj štýlový, a prináša veľa zdravotných benefitov ako aj časových či finančných úspor.
Bea svoje skúsenosti a nápady zhrnula do 5 krokov, vďaka ktorým nebudeš produkovať takmer žiaden odpad.
- Odmietni, čo nepotrebuješ.
- Zredukuj, čo skutočne potrebuješ.
- Znovu použi a oprav.
- Zrecykluj, čoho sa nemôžeš zrieknuť.
- Kompostuj zvyšok.
Dá sa to aj na Slovensku
Jednou z najvýrazneších šíriteliek osvety u nás na Slovensku je zakladateľka blogu Zero Waste Petra Slezáková. Ako píše na svojom blogu, sama bola priemernou ženou, ktorá sa síce snažila žiť zdravo, ale jej jediným merítkom bolo zdravie jej rodiny. Zdravie planéty nijako špeciálne neriešila. Recyklovala papier, plasty a sklo. Vtedy si myslela, že to stačí.
Jedného dňa však natrafila na dokumentárny film z dielne Sotry of Stuff. Ten hovorí o súčasných problémoch konzumnej spoločnosti a jej environmentálnom dopade tak polopatisticky, až ju to trochu vydesilo. Čoskoro tak Petra naplno prepadla životnému štýlu zero waste.
Dnes vďaka jej blogu Zero Waste Slovakia má aj bežný Slovák možnosť zistiť, ako riešiť problémy každodenného života v znamení nulového odpadu. Taktiež sa dozvieš tipy, ako žiť bez odpadu v slovenských podmienkach.
O tom, že Petra je tou pravou osobou, ktorej rady sa oplatí počúvať, svedčí aj fakt, že jej smetný kôš vynášajú smetiari len raz za tri mesiace. „Na skládku (teda do spaľovne) posielam ročne približne 7 – 8 kilogramu odpadu. Smeti vynášam tak raz za tri mesiace, okrem bioodpadu, samozrejme. Čo sa týka nakupovania, tak najčastejšie nakupujem na trhu zeleninu a ovocie, samozrejme, s vlastnými taškami a vrecúškami,“ vyjadrila sa Petra pre dobrenoviny.sk
Trend recyklovania Slovákov ešte nepohltil
„Deväť miliónov ton. To je množstvo odpadov, ktoré vyprodukovalo Slovensko v roku 2014. Z toho 1.8 milióna tony bol komunálny odpad, čo predstavuje 339 kg na obyvateľa za rok. A toto číslo bohužiaľ narastá. Z tohoto obrovského množstva triedime a recyklujeme iba 11%, čím sa zaraďujeme na posledné priečky v rámci EÚ. Až 66% komunálneho odpadu končí na skládke a spôsobuje znečistenie pôdy, povrchových i podzemných vôd a vzduchu. A to sú zhodou okolností tri základné zložky, ktoré potrebujeme k životu,“ píše na svojom blogu Petra