LEarchitects: Skrášľujú životy ľudí sviežim minimalizmom a nadčasovým dizajnom

  • Dnes už neplatí, že po krásnej architektúre a interiérovom dizajne sa musíš obzerať len v zahraničí. Jednou z vychádzajúcich hviezd slovenskej architektúry je štúdio LEarchitects, ktoré tvorí mladý pár v zložení Leona Ivanová a Erik Vajgel. Neboja sa originality a osobitého prístupu a z tvojho bytu ako mávnutím prútika vyčarujú bývanie snov.
collagen-bjn
LEarchitects
  • Dnes už neplatí, že po krásnej architektúre a interiérovom dizajne sa musíš obzerať len v zahraničí. Jednou z vychádzajúcich hviezd slovenskej architektúry je štúdio LEarchitects, ktoré tvorí mladý pár v zložení Leona Ivanová a Erik Vajgel. Neboja sa originality a osobitého prístupu a z tvojho bytu ako mávnutím prútika vyčarujú bývanie snov.

Ahojte, LEarchitects už niektorí Slováci poznajú, no mohli by ste sa krátko predstaviť pre tých, ktorí ešte nemali tú česť? :)

Ahojte, LEarchitects je mladý architektonický ateliér, ktorý sa venuje komplexným službám v oblastiach architektúry a interiérov, od prvotných návrhov až po samotnú realizáciu.

Nie je tajomstvom, že ste pár. Ako vám napadlo, že by ste mohli začať podnikať v tomto odvetví pod jednou značkou? 

Spoznali sme sa počas vysokej školy, no myšlienka na spoločné podnikanie prišla oveľa neskôr. Po niekoľkých rokoch zbierania skúseností v rôznych spoločnostiach sme prišli na to, že nikde nie sme úplne vo svojej koži a chceme robiť veci tak, ako nás bavia a tak, ako chceme. Niekde v tomto momente sa nám zrodila myšlienka, že na to máme, a že v tom nebudeme sami. Máme jeden druhého, a to nás poháňa stále vpred.

Ako to máte podelené? Kto sa vo firme venuje čomu?

Samozrejme, sme jeden tým, jeden pár, jedno telo a jedna duša (smiech) a všetko riešime a preberáme spoločne, ale aby biznis mohol úspešne fungovať, treba mať nastavené určité hranice, kto má v čom posledné slovo a samozrejme aj zodpovednosť.

L :  Ja sa venujem návrhom interiérov a celkovo dizajnu. Tieto dve odvetvia sa navzájom pekne prepájajú. Momentálne sa venujem témam v oblastiach zdravého bývania a feng shui. Mojím cieľom je to, aby sa človek v mnou navrhnutom interiéri cítil dobre, a to sa dá ovplyvniť aj samotným koncipovaním priestoru. Keď sa nad tým zamyslíme, tak 80% svojho života trávime v uzavretom priestore, či už v práci alebo doma. Je preto veľmi dôležité ako na nás samotný priestor pôsobí.

E : Väčšinu svojho času trávim navrhovaním architektúry, v projekcii a pri manažmente realizácií našich návrhov. Je pre nás veľmi dôležité, aby naše návrhy vyzerali rovnako dobre na vizualizácii ako aj v realite. Keďže mám „stavbárske„  zázemie, v týchto činnostiach som sa pohyboval od detstva a štúdium architektúry im dodalo iný rozmer a uhol pohľadu.

Vaša značka aj doterajšia práca pôsobí veľmi sviežo a moderne. Ako by ste charakterizovali svoj prístup k architektúre? Aký štýl, filozofiu, materiály (…) preferujete?

Obaja máme veľmi radi moderný dizajn a snažíme sa, aby naše návrhy pôsobili útulne, nadčasovo a udržateľne. Jednoducho povedané, aby človek nebol otrokom svojej vlastnej domácnosti. Používame prevažne čisté línie, prírodné materiály a radi upriamime pozornosť na zaujímavý prvok výrazným farebným kontrastom, poprípade výraznou textúrou. Pri založení našej vlastnej značky sme si uvedomovali, že ide o tvorivú prácu, ktorá sa ťažko robí od 8:00 do 16:00, a tak sme si dali záväzok, že v piatok a cez víkend pracovať nebudeme a budeme tak mať čas na oddych.

Akí sme len boli naivní. (smiech)

Do akej miery závisí výsledný návrh od predstavy klienta a od vášho inputu a vlastnej kreatívy? Stáva sa, že vám dôverujú natoľko, že vám dajú “voľnú ruku”?

Dať architektovi „voľnú ruku“ je na jednej strane úžasné, ale na druhej strane veľmi náročné. Z výsledku našej niekoľkotýždňovej práce musí byť klient ohromený. Bez indícií alebo bez toho, aby ste ho dobre poznali, to však býva riskantné. Predstava klienta nám určuje smer, akým sa treba vydať, ale nie cestu, po ktorej treba ísť. Vždy sa snažíme vložiť do našich návrhov niečo z nás, a možno to je to, čo robí našu prácu inou.

Ako vlastne prebieha celý proces navrhovania a realizácie? Vedeli by ste nám to trochu priblížiť?

Pre nás je veľmi dôležitý osobný kontakt. Návrhom zvyčajne predchádza séria stretnutí, počas ktorých si upresníme spoločné predstavy, ako by daný návrh mal vyzerať, a následne sa púšťame do samotného navrhovania a realizačnej dokumentácie. K tomu patrí uzavretie cenových ponúk a výber dodávateľov.

Celý tento proces trvá niekoľko mesiacov, a v mnohých prípadoch začíname spolupracovať s klientmi a ukončujeme spoluprácu s priateľmi.

Nedávno ste oslávili rok fungovania. Čo vám priniesol? Ktoré projekty by ste vypichli ako najzaujímavejšie či najúspešnejšie a prečo?

Za rok fungovania sme spoznali množstvo skvelých ľudí a nadobudli sme veľa nových skúseností a poznatkov. Radi by sme vypichli všetky naše projekty, veľké aj menšie, avšak v mnohých projektoch sme bohužiaľ zaviazaný mlčanlivosťou, a o niektorých, ktoré finišujeme, sa určite dočítate v nasledujúcich mesiacoch, keďže ide aj pre samotné mesto o zaujímavé projekty. Najviac nás tešia spokojní klienti, ktorí nám robia tú najlepšiu reklamu, dostávajú nás do povedomia a odporúčajú ďalej.

Vraví sa, že vo vašom odvetví vládne veľká konkurencia. Je to pravda?

Je pravda, že konkurencia je v našom obore naozaj veľká. My osobne ju ale nejako nepociťujeme, skôr naopak. Stále sa snažíme na väčších projektoch s niekým skôr participovať, ako súperiť. Chceme rozvíjať seba aj druhých a získavať tak čo možno najviac informácií a posúvať sa vpred.

Je ťažšie sa dostať do povedomia a presadiť sa ako nová firma ?

Každý, kto má vlastnú firmu, dobre vie, že začiatky nie sú ľahké. Vždy sme ale vedeli, že skúsenosti, ktoré získame v praxi, nám v žiadnej škole nedajú. Popri štúdiu sme tak často mali aj 2 zamestnania. Jedno, ktoré nás rozvíjalo, a druhé, ktoré nás živilo. Možno práve vtedy sme získali náskok, z ktorého teraz profitujeme.

Popri práci je však dôležité vypnúť. Akým záľubám sa venujete vo voľnom čase? 

Relax je samozrejme dôležitou súčasťou tvorivej činnosti. Venujeme sa najmä priateľom, rodine a nášmu psíkovi. Pracujeme 2-3 mesiace nonstop každý deň, a potom týždeň, dva cestujeme, vyčistíme si hlavu, prídeme na nové myšlienky a načerpáme nové inšpirácie. Samozrejme u nás nesmú chýbať spoločné romantické chvíle pri vraždení zombíkov, či iných videohrách. (smiech)

Na záver, čo by ste odkázali mladým ľuďom či študentom architektúry?

Chceli by sme odkázať mladým ľudom aby sa nebáli robiť to, čo ich baví, a aby si išli tvrdo za svojim snom. Aj my sme príkladom toho, že práca môže byť vaším koníčkom.

Najnovšie videá

Trendové videá